-A
+A
  • Start /
  • O archiwach rodzinnych w kaliskim archiwum

Aktualności

Gośćmi VI Kaliskich Spotkań Archiwalnych, które odbyły się 10 grudnia w Archiwum Państwowym w Kaliszu, byli Eugeniusz Bałamącek i Marek Tuszyński - laureaci ogólnopolskiego konkursu archiwów państwowych i Programu I Polskiego Radia pt. „Zostań rodzinnym archiwistą”.

 

Prelegenci podzieli się doświadczeniami związanymi z tworzeniem rodzinnego archiwum. Zaprezentowali także zgromadzone dokumenty m.in. pamiętnik z podróży po Europie i zdjęcia z pobytu w Afryce swojego przodka Franciszka Bałamącka, który na początku XX wieku został wcielony do armii i wysłany do kolonii niemieckiej w Afryce, skąd przywiózł strusie jajo, które do tej pory znajduje się w posiadaniu rodziny.

Laureaci odczytali także pismo Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych prof. Władysława Stępniaka z podziękowaniami za zgłoszenie rodzinnego archiwum do akcji „Zostań rodzinnym archiwistą”. Wkrótce wybrane materiały będzie można zobaczyć w publikacji wydanej nakładem Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. 

Dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu Grażyna Schlender podziękowała gościom za wyjątkowe spotkanie, które było pierszym z cyklu spotkań z osobami, które interesują się genealogią i tworzą archiwa rodzinne. Poinformowała także o uruchomieniu w Archiwum punktu konsultacyjnego, w którym można uzyskać poradę dotyczącą tworzenia archiwów rodzinnych.

 

ul.Rakowiecka 2D, 02-517 Warszawa
tel.(+48 22) 565-46-00, fax (+48 22) 565-46-14
email: ndap@archiwa.gov.pl