-A
+A

Aktualności

W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia Archiwum Państwowe w Łodzi oraz Region Sieci Poczty Polskiej w Łodzi zapraszają na „Wystawę Pocztówek Świątecznych” do Urzędu Pocztowego przy ul. Kościuszki 5/7

Na ekspozycję złożyło się 38 archiwalnych oraz 17 współczesnych kart pocztowych. Pocztówki archiwalne pochodzą z kolekcji prywatnych i spuścizn przechowywanych w Archiwum Państwowym w Łodzi, m.in. z Archiwum rodziny Bartoszewiczów, Archiwum Profesora Emila Stanisława Rappaporta, Archiwum Eugeniusza Ajnenkiela czy Archiwum Anatola Gupieńca.

Kartka pocztowa. Dwóch chłopców i dziewczynka trzymają się za ręce i tańczą wokół choinki. U dołu życzenia Wesołych Świąt.
Kartka świąteczna z zasobu Archiwum Państwowego w Łodzi, Archiwum Profesora Emila Stanisława Rappaporta sygn. 124.

– Wspólnie z łódzkim Archiwum Państwowym przygotowaliśmy wyjątkową wystawę pocztówek świątecznych. Kartki świąteczne to ważny element w polskiej tradycji bożonarodzeniowej. Dzięki nim możemy obdarować bliskich niezapomnianymi życzeniami. Poczta Polska zachęca zatem do wysyłania kartek świątecznych. Papierowa kartka z życzeniami to nie tylko wyraz pamięci o tych, którym nie możemy złożyć życzeń osobiście, ale również wspaniała pamiątka i świąteczna dekoracja – podkreśla Lucyna Prygiel-Augustyniak, dyrektor Regionu Sieci w Łodzi.

Przeważająca większość kart pocztowych została wytworzona w okresie PRL, w latach 50, 60 i 70-tych XX wieku. Najstarsza prezentowana pocztówka datowana jest na 1909 r.

Wydawcami kartek były Biuro Wydawnicze „Ruch”, Spółdzielnia Instytut Wydawniczy „Kraj” w Warszawie, Spółdzielnia Pracy Fotografów Katowice, Ars Christiana, Centrala Handlowa Przemysłu Papierniczego Łódź oraz Krajowa Agencja Wydawnicza. Autorami oprawy graficznej pocztówek byli znani i cenieni polscy ilustratorzy, plastycy i fotografowie, tacy jak: Jan Marcin Szancer, Maria Orłowska-Gabryś, Eugeniusz Stec, Maria Mackiewicz, Roman Orszulski, Jerzy Wendołowski.

– Nadchodzący czas Bożego Narodzenia zainspirował nas jako Archiwum Państwowe w Łodzi do zaprezentowania mieszkańcom Łodzi i regionu, we współpracy z Pocztą Polską Region Sieci w Łodzi,  kolekcji kart świątecznych. Z sentymentem można spojrzeć w przeszłość by zobaczyć jak wyglądało składanie życzeń zanim w naszym życiu na dobre zagościł świat cyfrowy – mówi Bartosz Górecki, dyrektor Archiwum Państwowego w Łodzi.

Kartka pocztowa. Trzech króli w płaszczach i w koronach. Jeden z nich trzyma gwiazdę. Po prawej kolędnik śpiewa trzymając w ręku śpiewnik.
Kartka świąteczna z zasobu Archiwum Państwowego w Łodzi, Archiwum Anatola Gupieńca sygn. 26

„Wystawa Pocztówek Świątecznych”

Data: 17 grudnia 2021 r. – 10 stycznia 2022 r.

Miejsce: Urząd Pocztowy Łódź 4, przy ul. Kościuszki 5/7 w Łodzi

ul.Rakowiecka 2D, 02-517 Warszawa
tel.(+48 22) 565-46-00, fax (+48 22) 565-46-14
email: ndap@archiwa.gov.pl