-A
+A
  • Start /
  • Aktualności /
  • Dzieje biblioteki Archiwum Państwowego w Szczecinie odkryte w monografii

Aktualności

„Jedna biblioteka - trzy historie. Biblioteka Archiwum Państwowego w Szczecinie. Studium przypadku” to monografia, która przeprowadzi czytelnika przez ponad 200 lat historii biblioteki Archiwum Państwowego w Szczecinie. Autorką publikacji jest dr Janina Kosman

Kobieta siedzi na krześle za stołem. Na stole przed kobietą leży 6 książek ułożonych jedna na drugą. Przed nimi na stole książka ustawiona okładką w stronę sali. Kobieta patrzy w bok i się uśmiecha.
Dr Janina Kosman autorka monografii  „Jedna biblioteka - trzy historie. Biblioteka Archiwum Państwowego w Szczecinie. Studium przypadku”, fot. Anna Cichy / Łukasz Szełemej.

Monografia jest efektem wieloletnich badań naukowych prowadzonych przez dr Janinę Kosman. Opisuje dzieje biblioteki Archiwum Państwowego w Szczecinie i jej dwóch koegzystujących ze sobą poprzedniczek – Staatsarchiv Stettin oraz Towarzystwa Historii i Starożytności Pomorza w Szczecinie. Opowieść o funkcjonowaniu tych trzech bibliotek jest interesującą podróżą wśród zbiorów archiwalnych i ludzi przepełnionych pasją - autentyczną historią o zbiorach oraz ich opiekunach. Zasób biblioteki, jak wiele innych zbiorów instytucji kultury na ziemiach pozyskanych po 1945 r., uległ częściowemu rozproszeniu. Jego ślady odnajdujemy w wielu innych księgozbiorach. Mimo to w bibliotece szczecińskiego Archiwum nadal znajdują się pozycje będące unikatami na skalę światową.

Książka stoi na stoliku.
Książka „Jedna biblioteka - trzy historie. Biblioteka Archiwum Państwowego w Szczecinie. Studium przypadku”, fot. Anna Cichy / Łukasz Szełemej.

11 maja 2022 br. odbyło się spotkanie promujące monografię. Gospodarzami wydarzenia byli: dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie dr hab. Krzysztof Kowalczyk oraz prezes szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Archiwistów Polskich dr hab. Paweł Gut.

Wydawcą monografii jest Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych i Archiwum Państwowe w Szczecinie.

Sala konferencyjna. Za trzema stołami połączonymi w podkowę siedzi na krzesłach 9 osób. Dwóch mężczyzn stoi. Za stołem konferencyjnym siedzi kobieta i stoi dwóch mężczyzn.
Spotkanie promujące monografię „Jedna biblioteka - trzy historie. Biblioteka Archiwum Państwowego w Szczecinie. Studium przypadku”. Za stołem konferencyjnym od lewej: Dr Janina Kosman, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie dr hab. Krzysztof Kowalczyk oraz prezes szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Archiwistów Polskich dr hab. Paweł Gut, fot. Anna Cichy / Łukasz Szełemej.

Zapraszamy do zapoznania się z fascynującą historią biblioteki Archiwum Państwowego w Szczecinie.

Pobierz publikację w PDF.

 

 

 

ul.Rakowiecka 2D, 02-517 Warszawa
tel.(+48 22) 565-46-00, fax (+48 22) 565-46-14
email: ndap@archiwa.gov.pl