-A
+A
  • Start /
  • Aktualności /
  • Przekazanie spuścizny Krystyny Łyczywek do Archiwów Państwowych

Aktualności

11 maja 2022 r. nastąpiło oficjalne przekazanie do zasobu Archiwów Państwowych spuścizny ważnej postaci powojennego Szczecina Krystyny Łyczywek. Reprezentująca rodzinę Ewa Łyczywek-Pałka przekazała kolekcję do zasobu Archiwum Państwowego w Szczecinie.

Na krzesłach za stołem siedzi kobieta i mężczyzna. Mężczyzna podpisuje dokument długopisem. Kobieta patrzy na dokument i uśmiecha się.
Ewa Łyczywek-Pałka przekazuje kolekcję do Archiwum Państwowego w Szczecinie, fot. Anna Cichy

Krystyna Łyczywek była romanistką, tłumaczką literatury francuskiej, społeczniczką, harcerką Szarych Szeregów, łączniczką Armii Krajowej, uczestniczką Powstania Warszawskiego, pionierką Szczecina i  mistrzynią fotografii. To postać wielowymiarowa, niezwykle aktywna artystycznie i społecznie. Z zamiłowania i pasji fotografka, która pozostawiła wspaniały dorobek aktowy, publicystyczny i artystyczny.

Część kolekcji Krystyny Łyczywek była sukcesywnie przekazywana do Archiwum Państwowego w Szczecinie przez nią samą. Obecnie kolekcja ta jest uzupełniana o kolejne dokumenty. Zbiór układa się w spuściznę obrazującą całokształt działalności, co podkreśla różnorodność zgromadzonych materiałów archiwalnych: fotografie, wycinki prasowe, zaproszenia, plakaty, dokumentacja wystaw, kroniki, odznaczenia, pamiątki, nagrody i inne archiwalia.

Kobieta trzyma w dłoniach trzy obrazki w widokiem miasta. Po jej prawej stornie stoi mężczyzna. Przygląda się temu, jak kobieta przegląda obrazki.
Przekazanie kolekcji do Archiwum Państwowego w Szczecinie. Na zdjęciu Ewa Łyczywek-Pałka i dyrektor Archiwum dr hab. Krzysztof Kowalczyk, fot. Anna Cichy.

Kobieta trzyma w dłoniach księgę z kartami wyklejonymi wycinkami z gazet.
Dokumenty z kolekcji przekazanej do Archiwum Państwowego w Szczecinie, fot. Anna Cichy.

W Archiwum Państwowym w Szczecinie zabezpieczono także spuściznę Romana Łyczywka, męża Krystyny Łyczywek, równie ważnej postaci powojennego Szczecina – harcerza, uczestnika Powstania Warszawskiego, żołnierza Armii Krajowej, prawnika, publicysty, pisarza, działacza samorządu adwokackiego, nauczyciela akademickiego.

 

 

 

ul.Rakowiecka 2D, 02-517 Warszawa
tel.(+48 22) 565-46-00, fax (+48 22) 565-46-14
email: ndap@archiwa.gov.pl