Od dziś na rynku Manufaktury w Łodzi podziwiać można wystawę najciekawszych, najatrakcyjniejszych i najcenniejszych materiałów z zasobu Archiwum Państwowego w Łodzi
Elewacja pałacu Izraela Poznańskiego w Łodzi przy ul. Ogrodowej 15, 1995 r. Okręgowe Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne w Łodzi, sygn. 161.
Wystawa składa się z 20 plansz, na których można zobaczyć ponad 70 materiałów z zasobu łódzkiego Archiwum. Zostały one pogrupowane tematycznie w 12 kategoriach: archiwalny skarbiec, akta fabryczne, archiwa rodzinno-majątkowe, akta stanu cywilnego i ewidencja ludności, akta dotyczące getta łódzkiego, dokumentacja techniczna, ikonografia, kartografia, akta instytucji kultury, akta partii i organizacji politycznych, akta cechowe, akta wymiaru sprawiedliwości.
Psałterz z fundacji Jana Łaskiego dla kolegiaty w Łasku, 1520 r. Zbiór rękopisów archiwalnych, sygn. 17.
Celem wystawy jest ukazanie szerokiemu gronu odbiorców bogactwa i różnorodności zbiorów przechowywanych w Archiwum Państwowym w Łodzi – jednej z największych placówek tego typu w kraju, której zasób liczy ponad 16 km akt.
Akt urodzenia Władysława Stanisława Reymonta (ur. 07.05.1867 w Kobielach Wielkich), pisarza, prozaika i nowelisty, laureata literackiej Nagrody Nobla za powieść Chłopi. Kobiele Wielkie, 14 maja 1867 r. Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej w Kobielach Wielkich, sygn. 50.
Wystawa będzie prezentowana od 8 lipca 2019 r. na rynku Manufaktury w Łodzi, ul. Drewnowska 58.
Autorami ekspozycji są pracownicy łódzkiego Archiwum: Anna Drzewiecka, Anna Kaniewska, Wojciech Kowaluk oraz Tomasz Walkiewicz.
Brama tkalni Ludwika Grohmana przy ul. Targowej w Łodzi z charakterystycznymi masywnym kolumnami nazywanymi „Beczkami Grohmana”, przed 1939. Zbiór albumów ikonograficznych , sygn. A-105.
Wystawa organizowana jest w ramach obchodów 100-lecia utworzenia sieci archiwów państwowych w Polsce przez Archiwum Państwowe w Łodzi we współpracy z Muzeum Fabryki i Manufakturą oraz przy wsparciu finansowym Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.