Aktualności

Inauguracja projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej

25 Września 2019


24 września w Warszawie odbyła się ogólnopolska inauguracja projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej mającego na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na unikalną wartość i potrzebę właściwego zabezpieczenia rodzinnych pamiątek

– Archiwa Państwowe zostały powołane, by zajmować się tym, co jest na co dzień gromadzone i produkowane w tzw. administracji państwowej. I naszym głównym zajęciem jest gromadzenie, opracowanie, upowszechnianie i opiekowanie się tym zasobem, który stanowi źródło wiedzy o przeszłości państwa polskiego – mówił podczas konferencji Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk. – Często jednak umyka nam aspekt, na który przy realizacji tego projektu chcieliśmy zwrócić uwagę, a mianowicie, że każdy w jakimś sensie tworzy historię albo jest jej uczestnikiem. I właśnie po to jest realizowany projekt Archiwa Rodzinne Niepodległej.

Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk - wystąpienie podczas prezentacji projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej
Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk podczas prezentacji projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej, fot. NDAP/ Jacek Rajkowski.

Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych zaznaczył, że w rodzinnych pamiątkach kryją się prawdziwe skarby, które na co dzień nie są powszechnie dostępne i zgodnie z ideą projektu zachęcał do tego, aby dzielić się tymi źródłami.

– Program startuje 30 września we wszystkich 33 archiwach państwowych na terenie całego kraju. Tego dnia zapraszamy do ich siedzib, przygotowały wiele niespodzianek – dodał dr Paweł Pietrzyk. I  wyjaśnił, że podczas organizowanych tego dnia warsztatów „będzie się można dowiedzieć jak postępować ze zgromadzonymi w domu pamiątkami rodzinnymi, jak konserwować zachowane dokumenty czy zdjęcia i wszystko, co zostało zgromadzone przez archiwistę rodzinnego. Takie też jest hasło przewodnie tego wydarzenia „Zostań rodzinnym archiwistą”.

Konferencja prasowa inaugurująca projekt Archiwa Rodzinne Niepodległej, od lewej siedzą: Zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych Joanna Chojecka, Dyrektor Biura Programu Niepodległa Jan Kowalski, Naczleny Dyrektor Archiwów Państwowych Paweł Pietrzyk.
Konferencja prasowa inaugurująca projekt Archiwa Rodzinne Niepodległej, od lewej: Zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych Joanna Chojecka, Dyrektor Biura Programu Niepodległa Jan Kowalski, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych Paweł Pietrzyk, fot. NDAP/ Jacek Rajkowski.

Dyrektor Biura Programu „Niepodległa” Jan Kowalski podziękował za zgłoszenie projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej do konkursu i zdradził, że zyskał on najwyższą ocenę w naborze na rok 2019.

– Warto podkreślić, że jest on realizowany w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022. Ja ze swojej strony deklaruję, że Biuro Programu będzie wspierało go promocyjnie i komunikacyjnie – mówił Dyrektor Biura Programu „Niepodległa”.

Dyrektor Biura Programu „Niepodległa” Jan Kowalski.
Dyrektor Biura Programu „Niepodległa” Jan Kowalski, fot. NDAP/ Jacek Rajkowski.

Podczas inauguracji zaprezentowano spot promocyjny projektu oraz stronę internetową archiwarodzinne.gov.pl.





– Dzięki portalowi można uzyskać informacje jak zabezpieczyć domowe archiwum, jak je uporządkować, zorganizować i nimi zarządzać. Tu znajdują się informacje np. jak tworzyć kolekcje w ramach archiwum rodzinnego, właściwie zabezpieczać dokumenty czy zdjęcia, jak je opisać, przygotować kopie cyfrowe. Są tu też informacje o samym projekcie i punktach konsultacyjnych na terenie całego kraju – opowiadała Joanna Chojecka, Zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, podczas prezentacji strony.

Stronę internetową projektu wyświetlaną na dużym ekranie prezentuje Zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych Joanna Chojecka.
Prezentacja strony internetowej projektu, fot. NDAP/ Jacek Rajkowski.

W konferencji wzięli udział również dyrektorzy archiwów państwowych mających swoje siedziby w Warszawie: Monika Jurgo – Dyrektor Archiwum Państwowego w Warszawie, Radosław Kałużniak – Dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego, dr Tadeusz Krawczak – Dyrektor Archiwum Akt Nowych i dr Hubert Wajs – Dyrektor Archiwum Głównego Akt Dawnych, którzy opowiedzieli mediom o organizowanych przez swoje placówki działaniach związanych z akcją i o atrakcjach przygotowanych w ramach warsztatów zaplanowanych na 30 września br.

___

Projekt realizowany w ramach obchodów 100. rocznicy utworzenia sieci archiwów państwowych objętych Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości oraz Patronatem Honorowym Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego.

Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Więcej o projekcie w artykule.

___

Koncepcja i wykonanie spotu: Rytm.org Interactive