24 września w Warszawie odbyła się ogólnopolska inauguracja projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej mającego na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na unikalną wartość i potrzebę właściwego zabezpieczenia rodzinnych pamiątek
– Archiwa Państwowe zostały powołane, by zajmować się tym, co jest na co dzień gromadzone i produkowane w tzw. administracji państwowej. I naszym głównym zajęciem jest gromadzenie, opracowanie, upowszechnianie i opiekowanie się tym zasobem, który stanowi źródło wiedzy o przeszłości państwa polskiego – mówił podczas konferencji Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk. – Często jednak umyka nam aspekt, na który przy realizacji tego projektu chcieliśmy zwrócić uwagę, a mianowicie, że każdy w jakimś sensie tworzy historię albo jest jej uczestnikiem. I właśnie po to jest realizowany projekt Archiwa Rodzinne Niepodległej.
Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk podczas prezentacji projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej, fot. NDAP/ Jacek Rajkowski.
Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych zaznaczył, że w rodzinnych pamiątkach kryją się prawdziwe skarby, które na co dzień nie są powszechnie dostępne i zgodnie z ideą projektu zachęcał do tego, aby dzielić się tymi źródłami.
– Program startuje 30 września we wszystkich 33 archiwach państwowych na terenie całego kraju. Tego dnia zapraszamy do ich siedzib, przygotowały wiele niespodzianek – dodał dr Paweł Pietrzyk. I wyjaśnił, że podczas organizowanych tego dnia warsztatów „będzie się można dowiedzieć jak postępować ze zgromadzonymi w domu pamiątkami rodzinnymi, jak konserwować zachowane dokumenty czy zdjęcia i wszystko, co zostało zgromadzone przez archiwistę rodzinnego. Takie też jest hasło przewodnie tego wydarzenia „Zostań rodzinnym archiwistą”.
Konferencja prasowa inaugurująca projekt Archiwa Rodzinne Niepodległej, od lewej: Zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych Joanna Chojecka, Dyrektor Biura Programu Niepodległa Jan Kowalski, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych Paweł Pietrzyk, fot. NDAP/ Jacek Rajkowski.
Dyrektor Biura Programu „Niepodległa” Jan Kowalski podziękował za zgłoszenie projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej do konkursu i zdradził, że zyskał on najwyższą ocenę w naborze na rok 2019.
– Warto podkreślić, że jest on realizowany w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022. Ja ze swojej strony deklaruję, że Biuro Programu będzie wspierało go promocyjnie i komunikacyjnie – mówił Dyrektor Biura Programu „Niepodległa”.
Dyrektor Biura Programu „Niepodległa” Jan Kowalski, fot. NDAP/ Jacek Rajkowski.
Podczas inauguracji zaprezentowano spot promocyjny projektu oraz stronę internetową archiwarodzinne.gov.pl.
– Dzięki portalowi można uzyskać informacje jak zabezpieczyć domowe archiwum, jak je uporządkować, zorganizować i nimi zarządzać. Tu znajdują się informacje np. jak tworzyć kolekcje w ramach archiwum rodzinnego, właściwie zabezpieczać dokumenty czy zdjęcia, jak je opisać, przygotować kopie cyfrowe. Są tu też informacje o samym projekcie i punktach konsultacyjnych na terenie całego kraju – opowiadała Joanna Chojecka, Zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, podczas prezentacji strony.
Prezentacja strony internetowej projektu, fot. NDAP/ Jacek Rajkowski.
W konferencji wzięli udział również dyrektorzy archiwów państwowych mających swoje siedziby w Warszawie: Monika Jurgo – Dyrektor Archiwum Państwowego w Warszawie, Radosław Kałużniak – Dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego, dr Tadeusz Krawczak – Dyrektor Archiwum Akt Nowych i dr Hubert Wajs – Dyrektor Archiwum Głównego Akt Dawnych, którzy opowiedzieli mediom o organizowanych przez swoje placówki działaniach związanych z akcją i o atrakcjach przygotowanych w ramach warsztatów zaplanowanych na 30 września br.
___
Projekt realizowany w ramach obchodów 100. rocznicy utworzenia sieci archiwów państwowych objętych Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości oraz Patronatem Honorowym Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego.
Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.
Więcej o projekcie w artykule.
___
Koncepcja i wykonanie spotu: Rytm.org Interactive