Aktualności

Wystawa „Najdalsza Polska. Szczecin 1945–1948”

16 Lipca 2020


Od wczoraj na pl. Solidarności w Szczecinie można podziwiać powstałą we współpracy z Archiwum Państwowym w Szczecinie wystawę plenerową „Najdalsza Polska. Szczecin 1945–1948”. Ekspozycja będzie dostępna dla szerokiej publiczności do 14 sierpnia 2020 r.

Wystawa powstała z okazji 75. rocznicy włączenia metropolii nad Odrą w skład państwa polskiego. Jej autorzy chcieli pokazać, jak odmienne – choć nie mniej burzliwe od losów pozostałej części Polski – były początki powojennego życia Polaków na tych ziemiach.

Widok na palnsze wystawowe.
Wystawa „Najdalsza Polska. Szczecin 1945–1948”, fot. Iga Bańkowska/Archiwum Państwowe w Szczecinie.

Ekspozycja jest wynikiem wspólnej inicjatywy Archiwum Państwowego w Szczecinie, Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.

W uroczystym wernisażu wystawy udział wzięli m.in. Szefowa Gabinetu Prezydenta RP Minister Halina Szymańska, która odczytała list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Stanisław Wziątek.


Szefowa Gabinetu Prezydenta RP Minister Halina Szymańska podczas odczytywania listu od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, fot. Iga Bańkowska/Archiwum Państwowe w Szczecinie.

Uczestnicy wernisażu wystawy.
Wernisaż wystawy. Od lewej: dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie Lech Karwowski, rzecznik prasowy Muzeum Daniel Źródlewski, Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Stanisław Wziątek, pomysłodawca i kurator wystawy red. Piotr Semka, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia dr Marek Mutor, Szefowa Gabinetu Prezydenta RP Minister Halina Szymańska, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie dr hab. Krzysztof Kowalczyk, fot. Iga Bańkowska/Archiwum Państwowe w Szczecinie.

Na ekspozycji zostały poruszone takie kwestie jak geneza postulatów oparcia granic Polski na Odrze, losy Polaków wywiezionych przez Niemców w czasie wojny na roboty do Szczecina, realia sowieckiej obecności w Szczecinie, transfer ludności polskiej z Kresów na Pomorze Zachodnie i budowa życia Kościoła katolickiego. Nie pominięto również kwestii nieprzynoszących chluby, jak „dziki zachód”, czyli zjawisko szabru poniemieckiego mienia na ziemiach zachodnich. Osobno opowiedziana została historia oporu Szczecinian wobec łamania demokracji przez ekipę Bolesława Bieruta. Jedna z pierwszych wielkich demonstracji, wyrażająca sprzeciw wobec komunistów i wsparcie dla lidera opozycji Stanisława Mikołajczyka, miała miejsce w kwietniu 1946 roku właśnie w Szczecinie. Miasto nad Odrą leżało także na trasie kurierów wolnej Polski w latach 1945–1947. Sporo uwagi poświęcono tworzeniu instytucji kultury i odbudowie gospodarki morskiej.

Plakat wydarzenia.

Wystawa „Najdalsza Polska. Szczecin 1945–1948”

DATA: 15 lipca 2020 – 14 sierpnia 2020 r.

MIEJSCE: Szczecin, plac Solidarności

Organizatorzy wystawy: Centrum Historii Zajezdnia, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Archiwum Państwowe w Szczecinie
Pomysłodawca i kurator wystawy: Piotr Semka
Autorzy: Piotr Semka, dr Anna Lew-Machniak, dr Janina Kosman, Michał Knitter
Recenzent: dr Artur Kubaj
Opracowanie graficzne: Łukasz Szełemej