Jubileusze pisarzy były bardzo popularną formą życia kulturalnego na ziemiach polskich. W 1900 roku z okazji 25-lecia pracy literackiej Henryka Sienkiewicza polskie społeczeństwo zorganizowało w podziękowaniu za jego twórczość kwestę narodową na zakup majątku w Oblęgorku
Akt notarialny podpisano w Kielcach 120 lat temu, 18 lipca 1900 roku. W nawiązaniu do tego wydarzenia Archiwum Państwowe w Kielcach przygotowało wirtualną wystawę poświęconą postaci wybitnego pisarza oraz jego posiadłości.
Pałac Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, bd., APK, Fotografie, pocztówki i dokumentacja epistolograficzna ze zbiorów Januariusza Glibowskiego antykwariusza z Kielc sygn. 646.
Uroczystość wręczenia pisarzowi tego aktu wraz z całą, 4-tomową dokumentacją odbyła się w czasie jubileuszowych obchodów 25-lecia pracy twórczej w grudniu 1900 roku. Ofiarowany majątek liczył 515 mórg, w tym: 240 mórg lasu, 160 mórg pola ornego, 90 mórg łąki oraz park i sad. Środki ze zbiórki starczyły również na zakup 60 sztuk bydła, 6 koni oraz maszyn i narzędzi rolniczych. Do swej posiadłości Henryk Sienkiewicz przybył w maju 1902 roku. Oblęgorek stał się dla pisarza miejscem letniego wypoczynku i pracy.
Po śmierci pisarza posiadłość stała się własnością jego dzieci i żony. Po zakończeniu II wojny światowej majątek w wyniku nacjonalizacji uległ parcelacji. Dla rodziny pisarza pozostawiono jedynie pałacyk wraz z 49 ha ziemi. W 1948 roku właściciele podjęli starania w Ministerstwie Kultury i Sztuki o utworzenie w pałacyku muzeum i w 1958 roku dworek przekształcono w Muzeum Henryka Sienkiewicza.