Aktualności

Dzień Archiwisty 2020 i warsztaty „Zostań rodzinnym archiwistą”

24 Września 2020


30 września 2020 r., w Dniu Archiwisty, ustanowionym w ubiegłym roku przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, w wielu Archiwach Państwowych w kraju odbędą się warsztaty „Zostań rodzinnym archiwistą” organizowane w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej. W związku ze szczególną sytuacją, wywołaną przez pandemię COVID-19 część wydarzeń przybierze formę online.

Uczestnicy zajęć będą mogli dowiedzieć się m.in. jak prowadzić poszukiwania przodków i tworzyć drzewo genealogiczne, gdzie przechowywać rodzinne archiwalia, w jaki sposób je porządkować i opisywać oraz jak prawidłowo wykonać cyfrowe kopie cennych pamiątek. Pracownicy archiwów zaprezentują również proste techniki konserwacji, które można przeprowadzić samodzielnie w domu. Warsztaty zostaną wzbogacone wystawami, pokazami archiwalnych dokumentów, filmami i prezentacjami multimedialnymi.

Dwie kobiety pochylone nad materiałami archiwalnymi.
Warsztaty w Archiwum Państwowym w Zielonej Górze.

Ze względów epidemiologicznych warsztaty skierowane są do wąskich grup uczestników, a ich terminy mogą ulec zmianie. Chętnych zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z wybranym Archiwum Państwowym oraz do śledzenia informacji na jego stronie internetowej.

Projekt Archiwa Rodzinne Niepodległej dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Wykaz atrakcji przygotowanych przez Archiwa Państwowe 30 września 2020 r. i w dniach kolejnych:

Narodowe Archiwum Cyfrowe

30.09.2020, godz. 14:00 – Webinarium „Fotografie na historycznych nośnikach | ARN 2.0” – Dagerotypy, ambrotypy, a może szklane negatywy? Częstokroć i takie skarby można znaleźć w domowych archiwach. W czasie webinarium poświęconego fotografiom na historycznych nośnikach Łukasz Karolewski z Oddziału Zbiorów Fotograficznych NAC przybliży podstawy ich rozpoznawania, właściwego zabezpieczania oraz konserwacji. Spotkanie będzie transmitowane na profilu facebookowym NAC.

Plakat webinarium „Fotografie na historycznych nośnikach”

13.10.2020, godz. 17:00 – Webinarium „Podstawy konserwacji materiałów archiwalnych | ARN 2.0” – specjalistyczne webinarium, które przybliży podstawy i zasady poprawnej oraz bezpiecznej konserwacji materiałów archiwalnych, a w szczególności materiałów fotograficznych. Spotkanie poprowadzi konserwatorka Anna Grzechnik. Spotkanie będzie transmitowane na profilu facebookowym NAC.

Archiwum Państwowe w BiałymstokuOkładka katalogu

30.09.2020 – Oficjalna promocja wydawnictwa albumowego „Katalogu Archiwów Niepodległej”, powstałego w oparciu o materiały pozyskane w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej. Promocja połączona będzie z warsztatami genealogicznymi dla młodzieży szkolnej. Warsztaty dla młodzieży szkolnej odbędą się również w Oddziale w Łomży.

Katalog  jest tematycznym opracowaniem części darów domowych zbiorów fotografii i dokumentów z okresu międzywojennego, które trafiły do Archiwum Państwowego w Białymstoku w 2019 i 2020 roku. Całość przekazanych materiałów opiewa na ponad 500 sztuk oryginałów fotografii oraz dokumentacji aktowej, nie licząc udostępnionych kopii cyfrowych.

Publikację podzielono na trzy rozdziały, mające na celu ukazanie bogactwa kulturowego II Rzeczypospolitej. W pierwszym, zatytułowanym „W zdrowym ciele – zdrowy duch”, zamieszczone zostały fotografie i dokumenty obrazujące życie sportowe mieszkańców Białostocczyzny w okresie międzywojennym. Na szczególną uwagę zasługują zamieszczone fotografie drużyn sportowych – siatkarskiej 10 Pułku Ułanów Litewskich i piłki nożnej – 42 Pułku Piechoty oraz różnego rodzaju aktywności fizycznej ludności cywilnej. Drugi rozdział, pod tytułem „Młodzi, piękni, zakochani”, to wycinki zdjęć z różnych kolekcji, przedstawiające pary młode i narzeczeńskie, obrazy dające wyraz ówczesnym zasadom wychowania i modzie ślubnej, a jednocześnie szczęścia młodych, zakochanych ludzi, radośnie wkraczających w nowy etap wspólnego życia. Ostatni rozdział Katalogu w szczególności do gustu może przypaść fanom motoryzacji – „Zabawki dla dużych chłopców”. Zawiera bowiem fotografie automobilów (np. Forda T) i motocyklów (marki Harley Davidson), będących w posiadaniu WP oraz ziemiaństwa II RP.

Dwaj mężczyźni na motocyklach.
„Harley’owcy”. Stanisław Władyczański i Tadeusz Korczyc na motocyklach marki Harley Davidson, około 1930 roku. Kolekcja materiałów pana Janusza Władyczańskiego.

Archiwum Państwowe w Bydgoszczy

30.09.2020 godz. 8:00-15:00 – Konsultacje telefoniczne „Zostań rodzinnym archiwistą” – Specjaliści będą radzić jak porządkować cenne dokumenty z historii rodziny, jak je zabezpieczyć przed zniszczeniem i właściwie przechowywać. Zapraszamy do kontaktu!

  • tel. 52 339 54 08 Genealogia rodziny
  • tel. 52 339 54 15 Archiwa Rodzinne
  • tel. 52 339 54 16 Wskazówki konserwatorskie

Archiwum Państwowe w Częstochowie

30.09.2020 godz. 12:00-17:00 – Dzień otwarty w Dniu Archiwisty – zorganizowany w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej 2.0.  Przygotowane zostaną wystąpienia pracowników Archiwum dotyczące posiadanych archiwów rodzinnych (spuścizn), a także warsztat, na którym zaprezentowane zostaną sposoby zabezpieczania dokumentów przechowywanych w warunkach domowych.

Archiwum Państwowe w Gorzowie Wielkopolskim

30.09.2020 – Warsztaty online „Zostań Rodzinnym Archiwistą” z zakresu tworzenia i konserwacji archiwów rodzinnych – 30 września zaprezentowany zostanie film, w którym archiwiści będą informować, jak prowadzić poszukiwania genealogiczne, jak uporządkować dokumenty z rodzinnych zbiorów oraz jak je zabezpieczyć i przechowywać w warunkach domowych.

Archiwum Państwowe w Kaliszu

30.09.2020 – Warsztaty genealogiczne i konserwatorskie w siedzibie Archiwum Państwowe go w Kaliszu.

II poł. października 2020 – Spotkanie w ramach akcji Archiwa Rodzinne Niepodległej z  Andrzejem Werbińskim – W ramach spotkania zostaną przekazane na rzecz APK pamiątki rodzinne Andrzeja Werbińskiego. Zostanie też zaprezentowana niepodległościowa historia rodziny Werbińskich.

Archiwum Państwowe w Katowicach

30.09.2020 – Warsztaty pod hasłem „Tworzymy własną kolekcję” – Pracownicy Archiwum przekażą niezbędną wiedzę o tym, jak tworzyć archiwa rodzinne oraz pokażą, jak w Archiwum na co dzień dba się o dziedzictwo narodowe. Zorganizowane zostaną również warsztaty konserwatorskie „Jak w domu zadbać o archiwalia?” Uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość przeprowadzenia wspólnie z pracownikiem Archiwum konserwacji zachowawczej przyniesionych przez siebie dokumentów.

Archiwum Państwowe w Kielcach

Plakat ze zdjęciami archiwalnymi i napisem „Gdy mój dziadek…” – archiwiści rodzinni o swoich zbiorach.30.09.2020 – Publiczna prezentacja filmu pt. „Gdy mój dziadek… – archiwiści rodzinni o swoich zbiorach” oraz warsztaty w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej – W filmie o swoich zbiorach i udziale w akcji Archiwa Rodzinne Niepodległej opowiedzą m.in. darczyńcy: Włodzimierz Jedynak, Dorota Idzik, Sławomir Użyczak. Film ma na celu przybliżenie zawartości poszczególnych kolekcji pozyskanych przez Archiwum oraz znaczenie projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej.

Archiwum Państwowe w Koszalinie

25.09.2020 godz. 13.30 – symboliczna inaugurację drugiej odsłony projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej w Archig@lerii przy Archiwum Państwowym w Koszalinie. W programie wydarzenia:

  1. Prelekcja z zakresu genealogii oraz prowadzenia archiwów rodzinnych – prowadzenie: Dorota Cywińska, kustosz AP w Koszalinie;
  2. Pokaz najciekawszych materiałów z archiwów rodzinnych i spuścizn przekazanych do zasobu Archiwum Państwowego w Koszalinie – prowadzenie: Robert Borucki, starszy kustosz AP w Koszalinie;
  3. Prelekcja oraz zajęcia warsztatowe z zakresu zabezpieczania i konserwacji materiałów z rodzinnych archiwów – prowadzenie: Małgorzata Korczak, starszy konserwator archiwalny AP w Koszalinie.

Wydarzenia towarzyszące:

Wystawa ,,Archiwa Rodzinne Niepodległej – zostań bohaterem historii”.

25.09.2020 r., godz. 14.00 – inauguracja drugiej odsłony projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej w siedzibie Archiwum Państwowego w Koszalinie Oddział w Słupsku przy ul. Lutosławskiego 17 w Słupsku. W programie wydarzenia: prelekcja oraz zajęcia warsztatowe z zakresu zabezpieczania i konserwacji materiałów z rodzinnych archiwów – prowadzenie: Artur Sikorski, młodszy archiwista AP w Koszalinie Oddział w Słupsku.

Wydarzenie towarzyszące: Wystawa ,,Archiwa Rodzinne Niepodległej – zostań bohaterem historii”.

Ze względów epidemiologicznych spotkania 25 września 2020 r. skierowane są do zamkniętej grupy zapisanych uczestników. Pozostałych chętnych zapraszamy do konsultacji indywidualnych z punktami konsultacyjnymi projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej oraz do śledzenia informacji na stronie internetowej Archiwum Państwowego w Koszalinie. Kolejne tury warsztatów odbędą się w październiku oraz w listopadzie, zapisy na kolejne wydarzenia ruszą już wkrótce.

01.10.2020 – Wystawa „Niepodległa. Historie z rodzinnych archiwów” w koszalińskim Archibusie – Wystawa prezentuje materiały ze spuścizn i archiwów rodzinnych przekazanych przez darczyńców w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej.

02.10.2020 r., godz. 12:00 – spotkanie w ramach Dnia Archiwisty, inauguracja drugiej odsłony projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej w siedzibie Archiwum Państwowego w Koszalinie Oddział w Szczecinku przy ul. Parkowej 3 w Szczecinku. W programie wydarzenia:

  1. Prelekcja na temat źródeł do badań genealogicznych w Archiwach Państwowych na przykładzie zasobu Oddziału AP w Szczecinku, prowadzenie: Katarzyna Lisiecka, starszy archiwista AP w Koszalinie Oddział w Szczecinku.
  2. Prelekcja na temat spuścizn i archiwów rodzinnych na przykładzie zasobu Oddziału AP w Szczecinku, prowadzenie: Edyta Musił, archiwista AP w Koszalinie Oddział w Szczecinku.
  3. Prelekcja na temat sposobów zabezpieczania i konserwacji dokumentów, prowadzenie: Monika Głuszak, kierownik Archiwum Państwowego w Koszalinie Oddział w Szczecinku.
  4. Warsztaty w zakresie zabezpieczania dokumentów z archiwów rodzinnych, prezentacja materiałów z pakietu, konsultacje indywidualne z uczestnikami.

Wydarzenia towarzyszące:

  1. Wystawa ,,Archiwa Rodzinne Niepodległej – zostań bohaterem historii”.
  2. Wystawa ,,Portret kobiety w źródłach archiwalnych”.

Archiwum Narodowe w Krakowie

30.09.2020 – Archiwum Narodowe w Krakowie wyjątkowo nie organizuje w tym dniu warsztatów. Na ten dzień zostało zaplanowane inne wyjątkowe wydarzenie. Szczegóły wkrótce.

październik – grudzień 2020 ­– Wystawa z cyklu „Niepodległa. Historie z rodzinnych archiwów”. Zajęcia pt. „Mistrz rodzinnych archiwów” (lub przygotowanie filmu edukacyjnego poświęconego archiwom rodzinnym) oraz zajęcia z zakresu zabezpieczenia fotografii i dokumentacji audiowizualnej.

Archiwum Państwowe w Lesznie

20.10.2020 – Wystawa on-line „Archiwa Rodzinne Niepodległej – kolekcje rodzinne w zasobie Archiwum Państwowego w Lesznie” – Wystawa prezentująca materiały pozyskane w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej oraz przykładowe spuścizny z zasobu Archiwum Państwowego w Lesznie.

Archiwum Państwowe w Lublinie

30.09.2020 r. – otwarcie wystawy ,,Archiwum nieco inaczej” – Wystawę oglądać można będzie w podcieniach Archiwum Państwowego w Lublinie, ul. Jezuicka 13 (wejście od pl. Katedralnego) od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30.

30.09.2020 r. – wirtualna promocja książki ,,Archiwum nieco inaczej” w opracowaniu Marka Krzykały, pracownika Archiwum Państwowego w Lublinie – Książka została przygotowana w związku z 10. rocznicą istnienia internetowej Galerii Jezuicka 13, w której prezentowane są ciekawe, zabawne i intrygujące materiały archiwalne, gromadzone przez lubelskich archiwistów podczas opracowania zespołów, kwerend, czy digitalizacji. Wydaniu książki towarzyszyć będzie film promocyjny.

30.09-2.10.2020 r. – Konkurs facebookowy z nagrodami z okazji Dnia Archiwisty poświęcony lubelskim archiwistom i ich pracy.

30.09.2020 r. – Publikacja galerii multimedialnej ,,Album rodzinny – z rodzinnej szuflady i archiwalnej półki”, zawierającej materiały pochodzące ze zbiorów prywatnych, które zostały przekazane do zasobu Oddziału APL w Radzyniu w oryginale, lub w postaci kopii. Składają się na nie zdjęcia osób i wydarzeń uzupełnione dokumentami z zasobu oddziału radzyńskiego.

15.10.2020 r. – Warsztaty Archiwa Rodzinne Niepodległej – Spotkanie odbędzie w Sali Konferencyjnej Archiwum przy ul. Jezuickiej 13. Liczba miejsc ograniczona, zapisy telefonicznie pod nr 81 528 61 51.

W programie:

13.30-14.30 – Punkt konsultacyjny (Agnieszka Konstankiewicz).

14.30-15.30 – Jak dbać o archiwalia rodzinne w domowych (Marzanna Kędzierska)

15.40-16.40 – Czym są archiwa rodzinne i jak je porządkować (Agnieszka Konstankiewicz)

Więcej informacji na stronie internetowej Archiwum Państwowego w Lublinie i profilu na Facebooku.

Archiwum Państwowe w Łodzi

30.09.2020 r. – konkurs dla dzieci i młodzieży szkolnej „Archiwum Pandemii A.D.2020 – świat pod znakiem maseczki” – Celem konkursu jest zebranie zapisów fotograficznych i filmowych wykonanych podczas trwającej w 2020 roku pandemii koronowirusa COVID-19, dokumentujących zjawisko epidemii w naszym kraju, w najbliższym otoczeniu, w życiu codziennym, rodzinnym i społecznym, kulturalnym i zawodowym.

Archiwum Państwowe w Malborku

30.09.2020 oraz 07.10.2020 w godz. 9:00, 10:00, 11:00 – Profesjonalne warsztaty w Archiwum Państwowym w Malborku pt. „Zostań rodzinnym archiwistą, czyli jak zabezpieczyć i przechowywać rodzinne pamiątki”.

Archiwum Państwowe w Olsztynie

30.09.2020 – Warsztaty konserwacji rodzinnej spuścizny (fotografii, dokumentów, korespondencji) zorganizowane w ramach programu Archiwa Rodzinne Niepodległej – Konserwatorzy z AP Olsztyn zaprezentują metody przechowywania, zabezpieczania materiałów znajdujących się w rodzinnych archiwach.

08.10.2020 – Dzień Mazurski w Olsztynie – Przekazanie archiwum rodzinnego Karola Małłka przez jego syna prof. Janusza Małłka do Archiwum. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa „Archiwum rodzinne Karola i Wilhelminy Małłków” w formie tradycyjnej i online, prezentująca wybrane dokumenty, fotografie, zapiski, notatki i korespondencję pochodzące ze zbiorów rodzinnych Karola i Wilhelminy Małłków.

Archiwum Państwowe w Opolu

30.09.2020 godz. 11.00 – Otwarcie wystawy „Dotyk pamięci. Miłość Ojczyzny wyrażona troską o dokumenty z przeszłości”

Fragment folderu wystawy. Napis u góry Miłość do Ojczyzny wyrażona troską o dokumenty z przeszłości. Następnie 4 zdjęcia reprezentujące kolekcje rodzinne przekazane do Archiwum Państwowego w Opolu. U dołu napis „Nie wiesz, co zrobić z dokumentami po przodkach? Skontaktuj się z nami! archiwarodzinne@opole.gov.pl”

30.09.2020 godz. 12.00 – prelekcja pt. „Zbiory, kolekcje i spuścizny w zasobie Archiwum Państwowego w Opolu – ich znaczenie dla historii regionalnej” – wstęp wolny.

Możliwe będzie również korzystanie z porad w zakresie gromadzenia i zabezpieczania domowego archiwum w punkcie konsultacyjnym w budynku Archiwum Państwowego w Opolu przy ul. Zamkowej 2, w godz. 10.00 – 16.00.

Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim

30.09.2020 – punkt konsultacyjny akcji Archiwa Rodzinne Niepodległej oraz akcji Archiwum Pandemii wraz z możliwością indywidualnych (ze względu na zagrożenie epidemiczne) warsztatów z zakresu organizacji archiwum rodzinnego i opieki nad jego zasobem. Zaprezentowana zostanie również wystawa pt. „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Dziedzictwo – Pamięć – Przyszłość”. Na dziesięciu barwnych planszach ukazane zostaną przykłady  archiwów rodzinnych związanych z zagadnieniami walk o odzyskanie i utrzymanie niepodległości przez Polskę. Archiwum przygotuje również kolportaż jednodniowej gazety okolicznościowej pt. „Ochotnik Piotrkowski 1920” opracowanej w ramach tegorocznych obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r.


Archiwum Państwowe w Płocku

30.09.2020 – Warsztaty „Zostań rodzinnym archiwistą” w ramach ARN 2.0 połączone z otwarciem wystawy i prezentacją katalogu „Ocalić od zapomnienia. Spuścizny i zbiory prywatne w zasobie Archiwum Państwowego w Płocku” autorstwa Magdaleny Młodziejewskiej.

09.10.2020 – Warsztaty „Zostań rodzinnym archiwistą” w ramach projektu ARN 2.0 – W ramach zajęć uczestnicy poznają sposoby poszukiwań archiwalnych oraz opisywania, przechowywania i zabezpieczania dokumentów.

Archiwum Państwowe w Poznaniu

02.10.2020 – Wystawa „Archiwum Rodzinne Czekalskich” w wersji tradycyjnej plenerowej i wersji online – Na stronie internetowej AP Poznań oprócz kopii materiałów archiwalnych zamieszczone będą filmy z rozmowami z darczyńcą i innymi członkami rodziny Czekalskich.

Archiwum Państwowe w Przemyślu

30.09.2020 godz. 10:00 – otwarcie wystawy „Niepodległa. Historie z rodzinnych archiwów” na dziedzińcu Archiwum przy ul. Lelewela 4 – Wystawa zostanie udostępniona również w formie online na stronie internetowej Archiwum.

30.09.2020 godz. 11:00 i 12:00 ­– Warsztaty „Zostań rodzinnym archiwistą”.

Archiwum Państwowe w RadomiuOkładka katalogu wystawy Niepodległa. Historie z rodzinnych archiwów.

30.09.2020 godz. 10:00 – Zwiedzanie wystawy pt. „Niepodległa. Historie z rodzinnych archiwów” w siedzibie Archiwum – Wystawa prezentująca materiały przekazane przez darczyńców w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej obrazujące proces odbudowy Państwa Polskiego. Ekspozycji będzie towarzyszył katalog. Na stronie internetowej Archiwum zamieszczony zostanie również film instruktażowy pt. „Zadbajmy o domowe archiwa”, w którym przedstawione zostaną czynności konserwatorskie związane z ochroną i reperacją rodzinnych pamiątek z odpowiednim komentarzem – instrukcją. Pokaz odbędzie się w również w siedzibie Archiwum Państwowego w Radomiu (sala konferencyjna).

10.10.2020 – 10.11.2020 – Konkurs w trzech krokach „Przyjdź – Przynieś – Dostaniesz”, czyli przyjdź i przynieś do Archiwum historie z rodzinnych archiwów w dowolnej formie (fotografia, opowiadanie, rysunek, prezentacja), a dostaniesz nagrodę. Nagrodą główną będzie zestaw do pracy/nauki zdalnej (tj. słuchawki i kamerka internetowa). Na uczestników będzie również czekać zestaw konserwatora-amatora wraz z filmem instruktażowym na nośniku.

Archiwum Państwowe w Rzeszowie

14-25.09.2020 – Warsztaty genealogiczno-konserwatorskie w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej zorganizowane we współpracy z Gminnymi Ośrodkami Kultury z powiatu rzeszowskiego.

30.09.2020 – Warsztaty konserwatorskie w ramach Dni Otwartych w Archiwum.

Archiwum Państwowe w Siedlcach

30.09.2020 – warsztaty „Zostań rodzinnym archiwistą” z okazji Dnia Archiwisty –  Podczas warsztatów archiwiści oraz konserwatorzy pokażą jak porządkować, identyfikować, opisywać, zabezpieczać i przechowywać w warunkach domowych rodzinne pamiątki.  Zostaną omówione różne rodzaje dokumentów rodzinnych oraz problemy z ich identyfikacją, opisem i zabezpieczeniem, a także techniki samodzielnego zabezpieczania i właściwego przechowywania. Zaprezentowane zostaną materiały konserwatorskie do samodzielnego zabezpieczania archiwów rodzinnych (papier do obkładania, koperty z papieru bezkwasowego, obwoluty bawełniane, teczki bezkwasowe, gąbki do czyszczenia, bibułka japońska, oddychające obwoluty hybrydowe do fotografii i pocztówek, papier przekładkowy, segregatory na zbiory rodzinne, pudła z wiekiem). Uczestnicy warsztatów otrzymają dyplomy rodzinnego archiwisty oraz teczki z materiałami służącymi do zabezpieczania rodzinnych dokumentów.

Dwie kobiety przy stole z narzędziami do zabezpieczania archiwaliów.
Warsztaty „Zostań rodzinnym archiwistą” dla Koła Gospodyń Wiejskich w Czaplach Andrelewiczach, Kudelczynie oraz Repkach przeprowadzone przez Archiwum Państwowe w Siedlcach, sierpień 2020.

Archiwum Państwowe w Suwałkach

30.09.2020 – Organizacja warsztatów w ramach Dnia Archiwisty i projektu Archiwum Rodzinne Niepoległej 2.0 w formie zdalnej lub stacjonarnej, w zależności od panującej sytuacji epidemiologicznej.

Archiwum Państwowe w Szczecinie

08.10.2020 – Konferencja naukowa „Archiwa rodzinne i kolekcje prywatne w zasobach zachodniopomorskich instytucji kultury i nauki” – Konferencja naukowa poświęcona archiwom rodzinnym i prywatnym znajdującym się w zachodniopomorskich instytucjach kultury i nauki. Uczestniczyć w niej będą archiwiści, bibliotekarze, muzealnicy oraz jeden z darczyńców. Zaplanowano również publikację z referatami.

Program wydarzenia (PDF, 188 KB)

Archiwum Państwowe w Toruniu

30.09.2020 godz. 16:30-18:00 – Warsztaty „Zostań rodzinnym archiwistą” – Warsztaty poświęcone będą metodom przechowywania rodzinnych archiwaliów oraz wykonywania prostych działań konserwatorskich. Warsztaty odbędą się w Archiwum Państwowe w Toruniu przy ul. Rapackiego 4 i w Oddziale we Włocławku przy ul. Ks. Ignacego Skorupki 4. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres edukacja@torun.ap.gov.pl.

Archiwum Państwowe w Warszawie

30.09.2020 w godz. 17.00 – 19.00 – Archiwalna poradnia online – archiwiści będą udzielać porad za pomocą programu Skype, zarówno w formie wideorozmowy, jak i poprzez czat. Ponadto będzie można się skontaktować telefonicznie.

Archiwum zaprasza również do zapoznania się z udostępnionymi on-line prezentacjami, w których wyjaśnia, czym jest archiwum rodzinne, jakie materiały je tworzą, jak należy je porządkować, opisywać i zabezpieczać przed zniszczeniem. Przedstawiono w nich m.in. typowe źródła do dziejów rodzinnych, m.in. akta stanu cywilnego, ewidencję ludności, akta szkolne, akta wymiaru sprawiedliwości.

W Oddziale w Otwocku odbędą się następujące wydarzenia:

Prezentacja wystawy plenerowej pt. „Krzywe Koło w czasie i przestrzeni”. Wystawa przedstawia ulicę Krzywe Koło w Warszawie w czasie i przestrzeni tj. od czasów stanisławowskich do początku lat 60. XX ze szczególnym zwróceniem uwagi na budynek, w którym mieści się obecnie Archiwum Państwowe w Warszawie. Wystawę będzie można obejrzeć na parkanie siedziby Oddziału w Otwocku przy ul. Górnej 7 w dniach 30 września – 19 października 2020 r.

Konkurs pt. “Każdy może zostać archiwistą”. Zadanie będzie polegać na odgadnięciu znanych miejsc na terenie Otwocka, które zostaną zaznaczone na mapie przechowywanej w zasobie oddziału . Konkurs zostanie ogłoszony na serwisie społecznościowym Facebooku Archiwum Państwowego w Warszawie. Odpowiedzi będzie można przesyłać na adres e-mail: apw.otwock@warszawa.ap.gov.pl. Pięć pierwszych osób, które prawidłowo odpowiedzą na pytania, otrzyma gadżety (notes, filiżanka, długopis) z logo Archiwum.

Archiwum Państwowe we Wrocławiu

30.09.2020 godz. 14:00 – Warsztaty w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej w Oddziale w Jeleniej Górze przy ul. płk. Wacława Kazimierskiego 3 – W ramach warsztatów zaplanowano zajęcia praktyczne dla 12 uczestników. Warsztaty poprowadzą doświadczeni konserwatorzy  z Pracowni Konserwatorskiej APWr. Zajęcia będą niepowtarzalną okazją, aby: dowiedzieć się o znaczeniu i sposobach porządkowania archiwaliów w kolekcjach prywatnych, poznać proste metody zabezpieczania i konserwacji dokumentów i zdjęć w warunkach domowych oraz samodzielnie spróbować zabezpieczenia cennych archiwaliów rodzinnych np. dokumentów, listów, pamiętników i fotografii pod czujnym okiem specjalistów. Będzie można również zobaczyć wystawę prezentującą archiwa rodzinne z okresu 1918-1945. Dla archiwistów rodzinnych zostaną przygotowane drobne upominki. Ze względu na sytuację epidemiczną liczba miejsc jest ograniczona oraz obowiązują wcześniejsze zapisy. Kontakt: tel. +48 75 6449940; e-mail: jgora@ap.wroc.pl

Archiwum Państwowe w Zamościu 

30.09.2020 – Warsztaty genealogiczne i regionalne dot. projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej. Warsztaty odbędą się najprawdopodobniej w formie zdalnej. Możliwa jest również organizacja indywidualnych warsztatów dla pojedynczych osób w siedzibie Archiwum.

12.10.2020 – Wystawa plenerowa wybranych kolekcji rodzinnych w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej w Hotelu „Zamojski” – Na kilkunastu planszach zostaną przedstawione reprodukcje fotografii i dokumentów przekazanych w ostatnich latach do Archiwum Państwowego w Zamościu.

Archiwum Państwowe w Zielonej Górze  

29.09.2020, godz. 14:00-17:00 lub 30.09.2020, godz. 11:00-14:00 – Warsztaty z podstaw konserwacji – Warsztaty kierowane do Rodzinnych Archiwistów. Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z teorią dotyczącą profilaktyki konserwatorskiej i konserwacji zachowawczej, a przede wszystkim, dowiedzą się w jakich warunkach przechowywać swoje zbiory, co wpływa pozytywnie, a co negatywnie na ich stan oraz co im zagraża w zależności od rodzaju (dokumenty, fotografie, tkaniny). Następnie zaprezentowane zostaną materiały i narzędzia, jakich używa się w profesjonalnej konserwacji oraz czego nie powinno się używać do zabezpieczania zbiorów. Po instruktażu uczestnicy będą mogli sami, pod czujnym okiem konserwatorek, przeprowadzić konserwację eksponatów, które ze sobą przyniosą. Uczestnicy otrzymają zestawy materiałów i narzędzi konserwatorskich oraz teczek, pudeł i obwolut przeznaczonych do przechowywania archiwaliów. Dzięki temu każdy z nich będzie mógł przeprowadzić konserwację reszty swoich zbiorów w domu, zabezpieczyć je i przechowywać w odpowiednich warunkach.

Do wyboru dwa terminy warsztatów:

  • 29 września (wtorek), godz. 14:00-17:00
  • 30 września (środa), godz. 11:00-14:00

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o kontakt i rejestrację drogą telefoniczną (od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-14.00) lub mailową: Beata Grelewicz, e-mail: b.grelewicz@archiwum.zgora.pl, tel.: 68 329-98-01, w. 313.

30.09.2020 – Wystawa “Archiwa Rodzinne w Archiwum Państwowym – Na wystawie zaprezentowany będzie wybór najciekawszych materiałów rodzinnych (spuścizn) przekazanych przez darczyńców do zasobu Archiwum Państwowego w Zielonej Górze.

Zobacz stronę Archiwa Rodzinne Niepodległej