Na stronie Archiwum Państwowego w Lesznie można już oglądać lokalną odsłonę wystawy Archiwa Rodzinne Niepodległej. Ukazane na niej rodzinne pamiątki mają nie tylko wartość sentymentalną, ale stanowią też bezcenny materiał historyczny. Tworzą historię społeczną, nieraz barwniejszą niż ta podręcznikowa, zdominowana przez wielką politykę
Rodzina Kotlarskich, 1928 r., Archiwum Państwowe w Lesznie.
Materiały prezentowane na wystawie odzwierciedlają społeczną, kulturalną i polityczną działalność jej bohaterów. Jednocześnie możemy zobaczyć ich codzienne życie – rodzinne i zawodowe – utrwalone na fotografii. Śledząc losy osób przedstawionych na wystawie, widzimy historię państwa splatającą się z losami lokalnej społeczności. Od czasów zaborów przez strajki szkolne, I wojnę światową, Powstanie Wielkopolskie, wojnę polsko-bolszewicką, odbudowę państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości aż po wrzesień 1939 r., konspirację, działalność w Armii Krajowej, Powstanie Warszawskie, czy pobyt w obozach.
Wystawa składa się z 16 kolekcji rodzinnych. Pięć z nich zostało przekazanych przez twórców lub ich rodziny do zasobu leszczyńskiego archiwum. Pozostałe kolekcje po uprzedniej konserwacji, zostały zdigitalizowane i przechowywane są w formie cyfrowej, a oryginały wróciły do właścicieli.
Już niedługo zostanie wydany katalog do wystawy, wraz z biogramami jej bohaterów. Zachęcamy do obejrzenia wystawy na stronie internetowej Archiwum Państwowego w Lesznie.
Wystawa powstała w ramach projektu „Archiwa Rodzinne Niepodległej”, którego celem jest połączenie narodowej oraz prywatnej historii, a także pokazanie roli pojedynczych osób i rodzin w przywróceniu niepodległej Polski.
Zobacz także:
Kolekcja Franciszka Walkowiaka na stronie Archiwa Rodzinne Niepodległej
Kolekcja Jana Metelskiego na stronie Archiwa Rodzinne Niepodległej
Kolekcja Jana Kromuszczyńskiego na stronie Archiwa Rodzinne Niepodległej
Kolekcja Bronisława Kotlarskiego na stronie Archiwa Rodzinne Niepodległej
Kolekcja Joanny Kiąca-Fryczkowskiej na stronie Archiwa Rodzinne Niepodległej
Kolekcja Jana Barczyńskiego na stronie Archiwa Rodzinne Niepodległej