W uznaniu dla wszystkich darczyńców Archiwów Państwowych Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk ogłosił dzień 6 grudnia Dniem Darczyńcy
Celem ustanowienia tego dnia jest zarówno docenienie i uhonorowanie darczyńców, którzy już wzbogacili narodowy zasób archiwalny przekazując do sieci Archiwów Państwowych w całej Polsce swoje bezcenne zbiory, jak też zachęcenie innych do podjęcia takiej współpracy.
– Zachęcam wszystkich Państwa do dzielenia się z Archiwami Państwowymi zgromadzonymi u siebie pamiątkami rodzinnymi. Wiem, że często mają one wartość sentymentalną i są dla Państwa bardzo ważne, ale wzbogacą one narodowy zasób archiwalny i będą dostępne dla wszystkich przez wiele pokoleń – mówi Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk. – W uznaniu zasług dla tych, którzy są gotowi na to, by dzielić się z nami tymi zasobami ustanawiam dzień 6 grudnia Dniem Darczyńcy.
Gdy sytuacja epidemiczna się unormuje, w kolejnych latach w tym dniu w Archiwach Państwowych będą się odbywały różnorodne wydarzenia dla uhonorowania darczyńców (spotkania, konferencje, wystawy itp.).
Inspiracją dla ustanowienia Dnia Darczyńcy były zwłaszcza zbiory rodzinne przekazywane do Archiwów Państwowych w ramach projektów Archiwa Rodzinne i Archiwa Rodzinne Niepodległej. Przechowywane w domowych archiwach dokumenty, fotografie, albumy, pamiętniki, rękopisy, afisze, odznaczenia, militaria i inne pamiątki stanowią wyjątkowe świadectwo historii poszczególnych ludzi, rodzin i lokalnych społeczności. Projekt Archiwa Rodzinne Niepodległej powstał z myślą o wyeksponowaniu unikalnej wartości tych materiałów, przy jednoczesnym zaangażowaniu w świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wielu uczestników akcji decyduje się na przekazanie swoich zbiorów do Archiwów Państwowych, gdzie są one odpowiednio zabezpieczane, otoczone opieką i udostępniane. Część z tych kolekcji można przeglądać na stronie projektu archiwarodzinne.gov.pl.