10 grudnia 2020 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Kaliszu odbyła się premiera VI edycji Kaliskiego Archiwum Filmowego, przygotowanej z okazji 40. rocznicy istnienia NSZZ „Solidarność”
Kaliskie Archiwum Filmowe jest długofalowym projektem, realizowanym we współpracy ze Stowarzyszeniem „Kalisz Literacki” od 2013 r. Jego głównym założeniem jest ocalenie od zapomnienia za pomocą filmowych wywiadów, wspomnień osób, które przeżyły okres okupacji hitlerowskiej i komunizmu w Polsce. Do tej pory z 28 filmów, tylko 4 poświęcono czasom powojennym. W bieżącym roku, w ramach obchodów 40-lecia NSZZ „Solidarność” zaprezentowano nagrania nawiązujące do czasów działalności tzw. „pierwszej” Solidarności z lat 1980-1981.
Premiera VI edycji Kaliskiego Archiwum Filmowego. Od lewej: Antoni Pietkiewicz, Mirosława Mencel, Henryk Siciński, dr Grażyna Schlender.
Podczas spotkania Dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu dr Grażyna Schlender przedstawiła sylwetki bohaterów tegorocznych wywiadów: Antoniego Pietkiewicza – jednego z twórców kaliskiej „Solidarności”, Henryka Sicińskiego – pediatry przynależącego do „Solidarności” Służby Zdrowia i pomysłodawcy Posłania I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” do ludzi pracy Europy Wschodniej, Mirosławy Mencel – współwydawczyni „Biuletynu Nocnego”, zaangażowanej w działalność Tymczasowego Komitetu Koordynacyjnego, Krzysztofa Szaca – przewodniczącego MKK „Solidarność” w Pleszewie oraz Henryka Piwowarczyka – uczestnika strajku w kaliskich „Winiarach”, działacza Tymczasowego Komitetu Koordynacyjnego „S” Wielkopolska Południowa.
Zrealizowane i zaprezentowane w trakcie premiery filmy od 14 grudnia będą dostępne na stronie internetowej APK, w zakładce Kaliskie Archiwum Filmowe.
Nagrania mają charakter edukacyjny i mogą być wykorzystywane przez nauczycieli w ramach lekcji szkolnych.