Archiwum Państwowe w Łodzi świętuje w tym roku swoje 95-lecie. Z tej okazji przygotowana została wirtualna wystawa przybliżająca jego dzieje
W tym roku mija 95. rocznica utworzenia samorządowego Archiwum Akt Dawnych m. Łodzi oraz 71. rocznica przeniesienia z dniem 1 styczniu 1950 r. siedziby archiwum państwowego z Piotrkowa Trybunalskiego do Łodzi. Wiązało się to nie tylko z objęciem siedziby przy pl. Wolności 1, ale przede wszystkim przejęciem części zasobu aktowego zgromadzonego przez powstałe w 1919 r. Archiwum Państwowe w Piotrkowie. Z tego powodu, w całej swej powojennej historii, łódzkie Archiwum nawiązywało do tradycji obu archiwów, pieczołowicie ją pielęgnując. Począwszy od 1976 r., kiedy to mijało 50 lat od powstania archiwum miejskiego i zorganizowanego życia archiwalnego w Łodzi, upamiętniano kolejne okrągłe rocznice. Ostatnimi, przygotowanymi z dużym rozmachem obchodami, był jubileusz 90–lecia APŁ.
Organizując uroczystości rocznicowe przypominano dzieje placówki i promowano zgromadzony zasób aktowy, podkreślając jego znaczenie dla miasta i regionu. Pamiętano również o jego współczesnych i byłych pracownikach ukazując ich pracę i dokonania.
W tym roku Archiwum Państwowe w Łodzi zaprasza na wyjątkową wirtualną wystawę przybliżającą dzieje placówki. Ekspozycja przypomina obchody kolejnych jubileuszy, prezentuje sylwetki zawodowe nieżyjących już pracowników Archiwum i ukazuje budynki będące siedzibami APŁ.