W środę w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej w Archiwum Państwowym we Wrocławiu zaprezentowano tematyczną publikację przygotowaną pod redakcją Małgorzaty Grzybalskiej. W spotkaniu wzięli udział Darczyńcy, którzy przekazali Archiwum oryginały lub kopie swoich rodzinnych archiwaliów związanych z odrodzeniem i odbudową państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości
Prezentacja publikacji Archiwa Rodzinne Niepodległej w Archiwum Państwowym we Wrocławiu, fot. Paulina Pracz.
Publikacja „Archiwa Rodzinne Niepodległej” ukazuje losy zwykłych-niezwykłych ludzi, czynnie zaangażowanych w walkę o niepodległość i budowę polskiej państwowości. Opowieści o życiu i działalności bohaterów minionego stulecia wzbogacone zostały o różnorodne i ciekawe materiały archiwalne z rodzinnych kolekcji.
Książkę można pobrać na stronie internetowej Archiwum Państwowego we Wrocławiu.
Podczas spotkania zastępca dyrektora Archiwum Remigiusz Kazimierczak zaprezentował kolekcje rodzinne udostępnione już na portalu archiwarodzinne.gov.pl. Goście zapoznali się także z pozostałymi inicjatywami zrealizowanymi w ramach projektu m.in. wirtualną wystawą, składającą się z 9 filmów oraz poradnikiem zawierającym praktyczne wskazówki, dotyczące przechowywania i zabezpieczania domowego archiwum.
Spotkanie z Darczyńcami w Archiwum Państwowym we Wrocławiu, fot. Paulina Pracz.
Spotkanie z Darczyńcami w Archiwum Państwowym we Wrocławiu, fot. Paulina Pracz.
Goście spotkania zwiedzili również Pracownię Digitalizacji i Reprografii, gdzie mogli naocznie zobaczyć proces skanowania materiałów archiwalnych oraz jeden z magazynów, w którym przechowywane są archiwalia powstałe po 1945 roku. Zwieńczeniem wizyty było wręczenie Darczyńcom książki „Archiwa Rodzinne Niepodległej” oraz innych publikacji wydanych przez wrocławskie Archiwum.
Zwiedzanie magazynu w Archiwum Państwowym we Wrocławiu, fot. Paulina Pracz.
Ze względu na stan epidemii liczba uczestników została ograniczona, a spotkanie odbyło się z zachowaniem reżimu sanitarnego.