Archiwum Bronisława Geremka dzięki decyzji rodziny oraz Fundacji Centrum im. Bronisława Geremka przekazywane jest sukcesywnie od kilku lat do zasobu Archiwum Akt Nowych. Za rok, w 90. rocznicę urodzin profesora, planowane jest udostępnienie archiwum do celów badawczych
Bronisław Geremek podczas otwarcia biura RWE w Warszawie, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Rozgłośnia Polska “Radia Wolna Europa”, sygn. 3/36/0/-/274.
Unikalnym typem dokumentacji, pozwalającym spojrzeć na procesy dziejowe z perspektywy ich aktywnych uczestników są archiwa społeczne. Doskonałym przykładem tego rodzaju archiwum jest dokumentacja działalności i dorobku Bronisława Geremka – historyka i działacza opozycji w okresie PRL, a następnie polityka zaangażowanego w proces przemian w Polsce. Profesor Geremek pozostawił po sobie zbiory będące dokumentacyjnym odbiciem jego obszernego dorobku.
W liczącym łącznie ponad 2,5 tys. jednostek zespole znajdują się materiały z działalności naukowej m.in. setki opracowań, referatów i artykułów, recenzje, korespondencja naukowa i materiały warsztatowe. Z okresu działalności opozycyjnej zachował się zbiór wydawnictw drugiego obiegu. W zbiorach odnaleźć można również dokumentację aktywności Bronisława Geremka w strukturach m.in. International Crisis Group, Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, Fundacji Stefana Batorego, czy Foundation Jean Monnet Pour L’Europe. Archiwum obejmuje też materiały dotyczące działalność politycznej z lat 1989-1997, w tym archiwalia Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego i Unii Wolności oraz z okresu obejmowania urzędu Ministra Spraw Zagranicznych i działalności w Parlamencie Europejskim. Zespół uzupełnia zbiór korespondencji i fotografii z ważnymi postaciami światowej polityki i nauki.
Przekazane do AAN materiały zostały objęte opieką archiwalną, ewidencją i opracowaniem. Udało się już uporządkować i wydzielić najważniejsze części składowe zespołu. W ciągu najbliższego roku nastąpi zakończenie opracowania zespołu, a w 90. rocznicę urodzin Bronisława Geremka 6 marca 2022 roku Archiwum Akt Nowych planuje udostępnienie archiwum do celów badawczych.