Dziś obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za Granicą. W 2020 roku Archiwa Państwowe kontynuowały działania związane z ochroną narodowego zasobu archiwalnego poza granicami kraju. Z uwagi na pandemię COVID-19 i niepewność planowania, działania te były mocno ograniczone. Konieczne było m.in. zrezygnowanie z wyjazdów archiwistów z Polski do instytucji partnerskich
W ramach zrealizowanych prac dokonano zakupu opakowań ochronnych dla instytucji polonijnych. Ponadto przygotowano od strony merytorycznej szkolenie dla archiwistów wyjeżdżających do instytucji polonijnych w zakresie zabezpieczania archiwaliów oraz dokumentowania prac, a także szkolenie dla przedstawicieli tych instytucji w zakresie wstępnego porządkowania i udostępniania materiałów archiwalnych.
Obwoluty bezkwasowe dostarczone do Archiwum Polskiej Misji Katolickiej Anglii i Walii w Laxton Hall, fot. Archiwum PMKAiW
W Archiwum Akt Nowych kontynuowano zabezpieczanie matryc drukarskich, tzw. klocków drukarskich pisma „Weteran” – organu prasowego Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Dokonano odczytu i zobrazowania cyfrowego kolejnych 350 klocków, przedstawiających głównie portrety zbiorowe i indywidualne żołnierzy i weteranów, relacje z wydarzeń oraz uroczystości, które miały miejsce w Polsce oraz w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Pracami objętych było także kilka wypukłodruków z rysunkami satyrycznymi, komentującymi ówczesne wydarzenia oraz znane postacie historyczne.
Rysunek satyryczny, sygnatura robocza 1088. Stan rzeczywisty matrycy, fot. R. Stasiuk, opracowanie M. Dzik
Rysunek satyryczny, sygnatura robocza 1088. Obraz pozytywowy z retuszem, fot. R. Stasiuk, opracowanie M. Dzik
Kontynuowano także popularyzację zasobu archiwalnego partnerskich instytucji polonijnych. Między innymi rozpoczęto prace związane z wydaniem katalogu map dawnych przechowywanych w Bibliotece Polskiej w Paryżu oraz „Kroniki kompanii żołnierzy polskich w Algierii z lat 1941-1942″, przechowywanej w zasobie Papieskiego Instytutu Studiów Kościelnych w Rzymie. Na język angielski przetłumaczono album poświęcony I.J. Paderewskiemu, przygotowany w oparciu o materiały przechowywane w instytucjach polonijnych.
Mapa z zasobu Biblioteki Polskiej w Paryżu – „Europa Blat CCLXXXVI” z 1493 r, sporządzona przez Hieronima Münzera i przedstawiająca teren między Bretanią a Morzem Czarnym i Alpami a Skandynawią i Wyspami Brytyjskimi (sygn. I M – 74)