Aktualności

Wystawa „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej” otwarta w Wilanowie

02 Czerwca 2021


1 czerwca br., w Dniu Dziecka, wystawa „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej” została oficjalnie otwarta w nowej lokalizacji. Z zaprezentowanymi na niej nadzwyczajnymi rodzinnymi opowieściami, niezwykłymi losami i codziennym życiem rodzin II RP, będzie można zapoznać się na przedpolu Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie do 30 sierpnia br.

Gości otwarcia przywitali Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk oraz dyrektor Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie Paweł Jaskanis.

Dyrektor Paweł Jaskanis i Dyrektor Paweł Pietrzyk mówią do mikrofonu, w tle widoczne plansze wystawy.
Otwarcie wystawy „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej”. Dyrektor Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie Paweł Jaskanis i Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk, fot. M. Gątarzewski.

Dr Paweł Pietrzyk opowiedział zebranym o idei projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej oraz historycznej wartości rodzinnych pamiątek. Przypomniał również, że w ramach projektu w 33 Archiwach Państwowych i ich oddziałach w całej Polsce działają punkty konsultacyjne, gdzie archiwiści doradzają w prowadzeniu domowego archiwum. Na stronie projektu archiwarodzinne.gov.pl zapoznać można się również z przygotowanym przez ekspertów poradnikiem. Dr Paweł Pietrzyk zachęcił do dzielenia się z Archiwami Państwowymi rodzinnymi pamiątkami i związanymi z nimi historiami, by mogły one zostać należycie zabezpieczone i wieczyście zachowane.

Dyrektor Barbara Brodowska-Mączka odczytuje list obok stoją dyrektor Paweł Jaskanis i dyrektor Paweł Pietrzyk.
Otwarcie wystawy „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej”. Dyrektor Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie Paweł Jaskanis, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk i Dyrektor Generalna Kancelarii Prezydenta RP Barbara Brodowska-Mączka, fot. M. Gątarzewski.

List od Szefowej Kancelarii Prezydenta RP Grażyny Ignaczak-Bandych odczytała Dyrektor Generalna Kancelarii Prezydenta RP Barbara Brodowska-Mączka. Następnie gości otwarcia po wystawie oprowadziła dr hab. Anna Krochmal, kurator.

 Kurator Anna Krochmal, w tle plansze wystawy.
Otwarcie wystawy „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej”. Kurator dr hab. Anna Krochmal opowiada o ekspozycji,  fot. M. Gątarzewski.

Ekspozycja powstała w oparciu o materiały ze zbiorów rodzinnych, przekazane przez licznych darczyńców do zasobu Archiwów Państwowych w całej Polsce.

Publiczność zgromadzona na otwarciu wystawy

Publiczność zgromadzona na otwarciu wystawy
Otwarcie wystawy „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej”, fot. M. Gątarzewski.

Wystawa oddaje głos zwykłym ludziom – bohaterom sprzed wieku i ich rodzinom. Śledząc ekspozycję, będzie można zajrzeć do ich domowego ogniska i poznać codzienne życie, a także zwyczaje, rozrywki i modę czasów II RP. Zwiedzający wystawę przeniosą się w czasie i odwiedzą dawne rodziny chłopskie i arystokratyczne, o różnorodnym pochodzeniu, kulturze i przekonaniach religijnych. Poznają również niezwykłe kobiety z tamtych lat i dowiedzą się, jaki był ich udział w odbudowie niepodległej Polski. Ekspozycja ilustruje także burzliwe losy naszych rodaków podczas obrony i w walce o kształt odrodzonej Ojczyzny.

Wystawa będzie dostępna dla odwiedzających przez całe wakacje do 30 sierpnia br. Następnie wyruszy w podróż po Polsce.

Dwaj mężczyźni oglądają wystawę.
Otwarcie wystawy „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej”, fot. M. Gątarzewski.

Wystawa „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej”
Data: 1 czerwca – 30 sierpnia 2021
Miejsce: na przedpolu pałacowym Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie (ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16)