120 lat temu, 3 sierpnia 1901 r., w miejscowości Zuzela nad Bugiem urodził się Stefan Wyszyński – kardynał, biskup diecezjalny lubelski w latach 1946–1948, arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski oraz prymas Polski w latach 1948–1981, mąż stanu, przywódca duchowy zwany Prymasem Tysiąclecia. Uchwałą Sejmu i Senatu RP został patronem 2021 roku. Zachęcamy do zapoznania się z wystawami przygotowanymi z tej okazji przez Archiwa Państwowe w Kaliszu i Zamościu
„Kardynał Stefan Wyszyński w archiwaliach”
Wystawa wirtualna przygotowana przez Archiwum Państwowe w Kaliszu prezentuje fotografie z uroczystości kościelnych, w których uczestniczył prymas Wyszyński. Należą do nich m.in. zjazd księży byłych więźniów Dachau oraz konsekracja kościoła pw. Opatrzności Bożej w Kaliszu. Na ekspozycji zapoznać można się także z wydawnictwami poświęconymi prymasowi. Materiały pochodzą z lat 1966-2001.
Zobacz wystawę na stronie Archiwum Państwowego w Kaliszu.
Obchody 25-lecia oswobodzenia obozu koncentracyjnego w Dachau zorganizowane w dniach 28-29 IV 1970 r. w Kaliszu, Spuścizna Stanisława Perlińskiego z Kalisza, sygn. 4.
„Ksiądz Stefan Wyszyński na Zamojszczyźnie i Gminie Kraśniczyn”
Archiwum Państwowe w Zamościu zaprasza na wystawę plenerową dotyczącą pobytu księdza Stefana Wyszyńskiego na Zamojszczyźnie i w gminie Kraśniczyn w czasie wojny i po niej. Na 13 planszach prezentowane są fotografie i dokumenty, wśród których znalazły się materiały przekazane ostatnio do Archiwum przez Pana Józefa Wojtasiuka.
Wystawę można oglądać w dniach 3 – 20 sierpnia br. w plenerze przed siedzibą Archiwum Państwowego w Zamościu (ul. Hrubieszowska 69A) a także już wkrótce na stronie internetowej Archiwum.
Wystawa „Ksiądz Stefan Wyszyński na Zamojszczyźnie i Gminie Kraśniczyn”, fot. Archiwum Państwowe w Zamościu.