Wystawa bezcennych obiektów, uhonorowanych w tym roku wpisem na Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata, odwiedza Pelplin!
Polska Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata wzbogaciła się w tym roku po raz czwarty o kolejne unikatowe obiekty, dokumentujące ważne wydarzenia i działalność wybitnych osobistości w dziejach Polski. Te bezcenne skarby narodowego dziedzictwa, przechowywane na co dzień w polskich archiwach, bibliotekach i muzeach, mają fundamentalne znaczenie dla historii, kultury i tożsamości naszego kraju.
Obiekty przybliża wyjątkowa wystawa „Pamięć Polski. Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata – 4. edycja”. Ekspozycja została zaprezentowana po raz pierwszy 9 czerwca br. w Warszawie. Teraz podróżuje po całej Polsce – do miast, w których przechowywane są nagrodzone perły dziedzictwa.
Trzeci przystanek – Pelplin. Wystawę gościć będzie Archiwum Diecezjalne w Pelplinie, w którego zbiorach znajduje się jeden z uhonorowanych w tym roku bezcennych obiektów – dokument króla Przemysła II z 15 sierpnia 1295 r. z pieczęcią majestatową, na której po raz pierwszy pojawia się wizerunek Orła Białego w koronie, użyty w roli herbu Królestwa Polskiego.
Wystawa: „Pamięć Polski. Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata – 4. edycja” w Pelplinie
Data: 16 września – 2 października 2021 r., w godzinach otwarcia instytucji
Miejsce: Pelplin, ul. Biskupa Dominika 7 (przed budynkiem Archiwum i Biblioteki Diecezjalnej im. Biskupa Jana Bernarda Szlagi)
Zapraszamy! Kolejne przystanki już wkrótce!
———
4. edycja Listy Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
———
Zobacz wszystkie uhonorowane obiekty na stronie Pamięć Polski.
———
Program Pamięć Świata powstał z inicjatywy UNESCO w 1992 r. Jego celem jest utrwalanie znaczenia wielowiekowego dziedzictwa dokumentacyjnego ludzkości. Program zwraca uwagę społeczeństwa na konieczność ochrony dokumentów o szczególnym znaczeniu historycznym, które stanowią świadectwo naszej kultury i cywilizacji. W związku z jego realizacją, podejmowane są również działania na rzecz upowszechnianie wiedzy i szerokiego udostępniania dziedzictwa dokumentacyjnego. W ramach Programu tworzone są 3 listy dziejowych pomników piśmiennictwa: światowa oraz regionalne i krajowe.
W wyniku prac Polskiego Komitetu Programu UNESCO Pamięć Świata w 2014 r. powstała Polska Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata. W tym roku Komitet, w skład którego wchodzą przedstawiciele największych polskich bibliotek, archiwów oraz środowisk naukowych, a któremu przewodniczy Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk, umieścił wyjątkowe obiekty na Liście już po raz czwarty.