30 września 2021 r. z okazji Dnia Archiwisty na Placu Solnym we Wrocławiu odbyło się uroczyste otwarcie plenerowej wystawy „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej”
Archiwum postanowiło zaprosić na wydarzenie Młodych Rodzinnych Archiwistów ze Szkoły Podstawowej nr 71 we Wrocławiu. Gości przywitał zastępca dyrektora Archiwum Remigiusz Kazimierczak, który opowiedział o ekspozycji.
Zwiedzanie wystawy na Placu Solnym, fot. Archiwum Państwowe we Wrocławiu.
Na wystawie można zapoznać się z nadzwyczajnymi rodzinnymi opowieściami, niezwykłymi losami i codziennym życiem rodzin II RP – zatrzymanym na starych fotografiach, w dokumentach i innych rodzinnych pamiątkach. Ekspozycja powstała w oparciu o materiały ze zbiorów rodzinnych, przekazane przez licznych darczyńców do zasobu Archiwów Państwowych w całej Polsce. Jej dodatkowym atutem jest nietypowy wygląd i koncepcja ekspozycji. Projekt wystawy, przygotowany przez studio Podpunkt, nominowany został do Polish Graphic Design Awards – konkursu na najlepsze polskie projekty komunikacji wizualnej.
Zwiedzanie wystawy na Placu Solnym, fot. Archiwum Państwowe we Wrocławiu.
Wystawa będzie dostępna dla odwiedzających bezpłatnie na Placu Solnym we Wrocławiu do 17 października 2021 r. Następnie wyruszy w podróż do Rzeszowa.
Więcej na temat wystawy na stronie projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej.
Zwiedzanie wystawy na Placu Solnym, fot. Archiwum Państwowe we Wrocławiu.
Po obejrzeniu ekspozycji uczniowie udali się do siedziby Archiwum, gdzie czekał na nich quiz sprawdzający wiedzę o zwiedzonej ekspozycji. Następnie pracownicy Archiwum, Karolina Rybicka oraz Andrzej Grodziński przeprowadzili lekcje archiwalne pt. „Kolekcje rodzinne przekazane do Archiwum Państwowego we Wrocławiu w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej”. Podczas lekcji zaprezentowano wybrane dokumenty, fotografie oraz inne pamiątki. Młodzi Rodzinni Archiwiści mogli przyjrzeć się różnorodności zbiorów przechowywanych w domowym archiwum oraz poznać możliwości ich wykorzystywania do różnych przedsięwzięć.
Lekcje archiwalne, fot. Archiwum Państwowe we Wrocławiu.
Interesującą częścią zajęć było spotkanie z Panem Krzysztofem Michałowskim, który opowiedział młodzieży o historii swoich przodków oraz zaprezentował wybrane dokumenty ze swojego rodzinnego archiwum.
Na zakończenie wizyty Młodzi Rodzinni Archiwiści zwiedzili magazyny archiwalne i poznali tajniki pracy Archiwum Państwowego we Wrocławiu.
Wizyta w archiwalnym magazynie, fot. Archiwum Państwowe we Wrocławiu.