Aktualności

Wystawa „Pamięć Polski…” na Śląskim Festiwalu Nauki w Katowicach

07 Października 2021


Wystawa bezcennych obiektów, uhonorowanych w tym roku wpisem na Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata, odwiedza Katowice! Swoja premierę w tym mieście będzie miała już w najbliższą sobotę na Śląskim Festiwalu Nauki

Baner 5 Śląskiego Festiwalu Nauki. Z prawej tekst 9.10.2021 Gala otwarcia, 10.10.2021 plenerowe miasto nauki nad Rawą, 11-15.10.2021 program online. Z lewej rysunek rudej dziewczyny z teleskopem spoglądającej w kosmos.

5.edycja Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach rozpocznie się już 9 października 2021 roku, a 10 października Archiwum Państwowe w Katowicach spotka się z publicznością festiwalową na bulwarach nad katowicką Rawą. Archiwalne stanowisko znajdzie się w strefie nauk humanistyczno-społecznych.

Tematy tegorocznego spotkania to:

Na stanowisku zostaną zaprezentowane metody ochrony dokumentów w warunkach domowych. Specjaliści-konserwatorzy pokażą, jakie prace można wykonać samodzielnie oraz jakich, powszechnie dostępnych materiałów użyć do tego celu.

Na stanowisku uczestnicy będą mogli zapoznać się z najważniejszymi etapami konserwacji dokumentów – od oczyszczania i kąpieli papieru po uzupełnianie ubytków masą papierową i digitalizację.

Ponadto na katowickim Rynku stanie wyjątkowa wystawa „Pamięć Polski. Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata – 4. edycja”, prezentująca bezcenne, unikatowe obiekty wpisane w tym roku na Listę. Dokumentują one ważne wydarzenia i działalność wybitnych osobistości w dziejach Polski. Uhonorowany wpisem został także obiekt przechowywany na co dzień w Archiwum Państwowym w Katowicach – rękopiśmienna mapa Wolnego Stanowego Państwa Pszczyńskiego, wykreślona przez Andreasa Hindenberga w 1636 roku.

Ekspozycja została zaprezentowana po raz pierwszy 9 czerwca br. w Warszawie. Teraz podróżuje po całej Polsce – do miast, w których przechowywane są nagrodzone perły dziedzictwa.

Wystawa: „Pamięć Polski. Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata – 4. edycja” Czwarty przystanek – Katowice.

Data: 9 października – 1 listopada 2021 r.

Miejsce: Rynek w Katowicach

Kolejne przystanki już wkrótce!

———

4. edycja Listy Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

———

Zobacz wszystkie uhonorowane obiekty na stronie Pamięć Polski.

———

Program Pamięć Świata powstał z inicjatywy UNESCO w 1992 r. Jego celem jest utrwalanie znaczenia wielowiekowego dziedzictwa dokumentacyjnego ludzkości. Program zwraca uwagę społeczeństwa na konieczność ochrony dokumentów o szczególnym znaczeniu historycznym, które stanowią świadectwo naszej kultury i cywilizacji. W związku z jego realizacją, podejmowane są również działania na rzecz upowszechnianie wiedzy i szerokiego udostępniania dziedzictwa dokumentacyjnego. W ramach Programu tworzone są 3 listy dziejowych pomników piśmiennictwa: światowa oraz regionalne i krajowe.

W wyniku prac Polskiego Komitetu Programu UNESCO Pamięć Świata w 2014 r. powstała Polska Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata. W tym roku Komitet, w skład którego wchodzą przedstawiciele największych polskich bibliotek, archiwów oraz środowisk naukowych, a któremu przewodniczy Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk, umieścił wyjątkowe obiekty na Liście już po raz czwarty.