W środę na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sanoku oficjalnie otwarto wystawę „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej”. To kolejny przystanek na trasie ekspozycji. Z wystawą mieli okazję zapoznać się już mieszkańcy Warszawy, Łodzi, Wrocławia i Rzeszowa
fot. Archiwum Państwowe w Rzeszowie.
W Sanoku wystawa będzie czekać na odwiedzających do 12 grudnia br. w godzinach 7:00-20:00. Następnie wyruszy w podróż do Przemyśla.
Wystawa oddaje głos zwykłym ludziom – bohaterom sprzed wieku i ich rodzinom. Śledząc ekspozycję, będzie można zajrzeć do ich domowego ogniska i poznać codzienne życie, a także zwyczaje, rozrywki i modę czasów II RP. Zwiedzający wystawę przeniosą się w czasie i odwiedzą dawne rodziny chłopskie i arystokratyczne, o różnorodnym pochodzeniu, kulturze i przekonaniach religijnych. Poznają również niezwykłe kobiety z tamtych lat i dowiedzą się, jaki był ich udział w odbudowie niepodległej Polski. Ekspozycja ilustruje także burzliwe losy naszych rodaków podczas obrony i w walce o kształt odrodzonej Ojczyzny.
Wystawa powstała w oparciu o materiały ze zbiorów rodzinnych – stare fotografie, dokumenty i inne pamiątki – przekazane przez licznych darczyńców do zasobu Archiwów Państwowych w całej Polsce. Jej dodatkowym atutem jest nietypowy wygląd. Projekt wystawy, przygotowany przez studio Podpunkt, nominowany został do Polish Graphic Design Awards – konkursu na najlepsze polskie projekty komunikacji wizualnej.
Więcej na temat wystawy na stronie projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej.