Z okazji 191. rocznicy wybuchu powstania listopadowego Archiwum Państwowe w Łodzi przygotowało prezentację multimedialną pt. „Powstanie listopadowe 1830–1831. Mało znane fakty, ciekawostki i anegdoty” oraz wystawę wirtualną pt. „Do broni! Skruszmy kajdany! Powstanie listopadowe 1830–1831”
Z prezentacjizainteresowani tematem polskiego zrywu niepodległościowego z lat 1830–1831 będą mogli dowiedzieć się m.in.: dlaczego polscy żołnierze salutują dwoma palcami, jakiej tajnej broni użyli Polacy w bitwie pod Grochowem, co łączyło Jamesa Fenimoreʼa Coopera, autora „Ostatniego Mohikanina”, z powstaniem listopadowym, w której słynnej bitwie USA polscy weterani walczyli „za wolność naszą i waszą” oraz jak się nazywał były powstaniec, który założył znaną na całym świecie, renomowaną markę szwajcarskich zegarków.
Prezentacja multimedialna dostępna jest na kanale APŁ w serwisie YouTube.
Drugi z projektów – wystawa wirtualna – przybliża genezę zrywu, wypadki Nocy Listopadowej i przebieg wojny polsko-rosyjskiej 1831 r., skutki powstania oraz obchody kolejnych jego rocznic. Na wystawie zaprezentowanych zostało 100 skanów z archiwaliów pochodzących z zasobu Archiwum Państwowego w Łodzi. Dokumentom nadano układ chronologiczno-rzeczowy.
Autorem prezentacji i wystawy jest kustosz Tomasz Walkiewicz.