Wystawa bezcennych obiektów uhonorowanych w tym roku wpisem na Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata wkrótce odwiedzi Wrocław!
Wyjątkowa wystawa „Pamięć Polski. Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata – 4. edycja” będzie dostępna dla odwiedzających od 2 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. na Placu Wolności we Wrocławiu. Ekspozycja prezentuje bezcenne, unikatowe obiekty dziedzictwa, dokumentujące ważne wydarzenia i działalność wybitnych osobistości w dziejach Polski.
Wystawa została zaprezentowana po raz pierwszy 9 czerwca br. w Warszawie. Teraz podróżuje po całej Polsce – do miast, w których przechowywane są nagrodzone perły dziedzictwa.
Szósty przystanek – Wrocław. Wystawę gościć będzie Archiwum Państwowe we Wrocławiu, w którego zbiorach znajduje się jeden z uhonorowanych w tym roku bezcennych obiektów – średniowieczne rotulusy z klasztoru na Ołbinie we Wrocławiu. To jednak nie jedyny wrocławski akcent na tegorocznej Liście. Wśród uhonorowanych obiektów znalazła się również rękopiśmienna spuścizna Juliusza Słowackiego z lat 1835-1865, przechowywana w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu.
Wydarzenie: Wystawa „Pamięć Polski. Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata – 4. edycja” we Wrocławiu
Data: 2 grudnia 2021 r. – 10 stycznia 2022 r.
Miejsce: Wrocław, Plac Wolności
Zapraszamy!
———
4. edycja Listy Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
———
Zobacz wszystkie uhonorowane obiekty na stronie Pamięć Polski.
———
Program Pamięć Świata powstał z inicjatywy UNESCO w 1992 r. Jego celem jest utrwalanie znaczenia wielowiekowego dziedzictwa dokumentacyjnego ludzkości. Program zwraca uwagę społeczeństwa na konieczność ochrony dokumentów o szczególnym znaczeniu historycznym, które stanowią świadectwo naszej kultury i cywilizacji. W związku z jego realizacją, podejmowane są również działania na rzecz upowszechnianie wiedzy i szerokiego udostępniania dziedzictwa dokumentacyjnego. W ramach Programu tworzone są 3 listy dziejowych pomników piśmiennictwa: światowa oraz regionalne i krajowe.
W wyniku prac Polskiego Komitetu Programu UNESCO Pamięć Świata w 2014 r. powstała Polska Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata. W tym roku Komitet, w skład którego wchodzą przedstawiciele największych polskich bibliotek, archiwów oraz środowisk naukowych, a któremu przewodniczy Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk, umieścił wyjątkowe obiekty na Liście już po raz czwarty.