Wystawa „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej” została w piątek oficjalnie otwarta w Przemyślu! Z nadzwyczajnymi rodzinnymi opowieściami, niezwykłymi losami i codziennym życiem rodzin II RP można zapoznać się na przemyskim Rynku do 16 stycznia 2022 r.
Otwarcie wystawy w Przemyślu. Przemawia dyrektor Elżbieta Laska, fot. Archiwum Państwowe w Przemyślu.
Podczas otwarcia ekspozycji dyrektor Archiwum Państwowego w Przemyślu Elżbieta Laska, przypomniała o znaczeniu rodzinnych pamiątek oraz odniosła się do ogromnej roli darczyńców współpracujących z Archiwami Państwowymi. Zaprosiła również do odwiedzania wystawy i poznawania prezentowanych na niej rodzinnych historii.
Obecny na otwarciu Prezydent miasta Przemyśla Wojciech Bakun, skierował słowa uznania dla twórców wystawy oraz wyraził satysfakcję z faktu jej ekspozycji na przemyskim Rynku.
Otwarcie wystawy w Przemyślu. Przemawia Prezydent miasta Przemyśla Wojciech Bakun, fot. Archiwum Państwowe w Przemyślu.
Goście wydarzenia oraz mieszkańcy Przemyśla zostali zaproszeni również do zapoznania się z wydawnictwami Archiwów Państwowych, które towarzyszą wystawie.
Wystawa oddaje głos zwykłym ludziom – bohaterom sprzed wieku i ich rodzinom. Śledząc ekspozycję, można zajrzeć do ich domowego ogniska i poznać codzienne życie, a także zwyczaje, rozrywki i modę czasów II RP. Zwiedzający przeniosą się w czasie i odwiedzą dawne rodziny chłopskie i arystokratyczne, o różnorodnym pochodzeniu, kulturze i przekonaniach religijnych. Poznają również niezwykłe kobiety z tamtych lat i dowiedzą się, jaki był ich udział w odbudowie niepodległej Polski. Ekspozycja ilustruje także burzliwe losy naszych rodaków podczas obrony i w walce o kształt odrodzonej Ojczyzny.
Otwarcie wystawy w Przemyślu, fot. Archiwum Państwowe w Przemyślu.
Wystawa powstała w oparciu o materiały ze zbiorów rodzinnych – stare fotografie, dokumenty i inne pamiątki – przekazane przez licznych darczyńców do zasobu Archiwów Państwowych w całej Polsce. Jej dodatkowym atutem jest nietypowy wygląd i koncepcja ekspozycji. Projekt wystawy, przygotowany przez studio Podpunkt, nominowany został do Polish Graphic Design Awards – konkursu na najlepsze polskie projekty komunikacji wizualnej.
Więcej na temat wystawy na stronie projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej.