Od dziś w ramach wirtualnych obchodów 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej „Płomienie Zwycięstwa 2020” można zobaczyć specjalną wystawę „Archiwa Rodzinne Niepodległej” przygotowaną przez Archiwum Państwowe w Koszalinie
Na ekspozycji prezentowane są dokumenty i zdjęcia ze zbiorów rodzinnych przekazane do Archiwum Państwowego w Koszalinie w ramach projektu „Archiwa Rodzinne Niepodległej”, w tym spuścizna Stanisława Ossowskiego, żołnierza Września 1939 r., Sybiraka, żołnierza Armii Polskiej generała Władysława Andersa, jednego z 316 „cichociemnych” zrzuconych na teren okupowanej Polski, powstańca warszawskiego, a także spuścizna Stanisława Cieślika, uczestnika kampanii wrześniowej 1939 r., internowanego przez ZSRR do obozu jenieckiego w Starobielsku, zamordowanego w Charkowie wiosną 1940 r. przez NKWD.
Ze względu na panującą w kraju epidemię, wystawy nie można obejrzeć osobiście. Archiwum postanowiło jednak w ramach podziękowania dla mieszkańców Koszalina i regionu za ich aktywność i troskę o domowe archiwalia przygotować jej wirtualną wersję, która umożliwi zdalne „przespacerowanie” się po ekspozycji. Przedsięwzięcie powstało we współpracy z biurem nieruchomości Indahouse.pl Nieruchomości Lepiej.
PRZEJDŹ DO WYSTAWY
„Archiwa Rodzinne Niepodległej” to ogólnopolska akcja, której celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na unikalną wartość rodzinnych pamiątek i aktywne zaangażowanie w świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Część z przekazanych do Archiwum Państwowego w Koszalinie rodzinnych kolekcji dostępna jest także na stronie projektu.