Zwróciła uwagę na podobieństwo historycznych losów obu narodów, wzajemne związki począwszy od nawiązania kontaktów dyplomatycznych już w okresie średniowiecza aż do powstania pierwszej demokratycznej republiki Azerbejdżanu w 1918 r. oraz czasy współczesne. Podkreśliła ogromny wkład Polaków różnych profesji (inżynierów, architektów, lekarzy) w rozwój wielu dziedzin życia kulturalnego i gospodarczego Azerbejdżanu, a zwłaszcza stolicy kraju Baku.
Zwróciła też uwagę na potrzebę przypominania wspólnej historii i budowania u młodej generacji europejskich aspiracji przy współpracy z polskimi partnerami.
Dyrektor Pietrzyk zadeklarował wsparcie dla planowanych projektów archiwalnych i naukowych, zwłaszcza rozpoznania zasobów archiwalnych obu państw pod kątem źródeł do dwustronnych relacji, jak też losów Polonii w Azerbejdżanie oraz diaspory azerskiej w Polsce.
Uzgodniono, że inicjatywy dwustronne z udziałem archiwów państwowych obu krajów mogą być rozwijane w oparciu o nadal aktualne bilateralne porozumienie o współpracy podpisane w 2003 r.