Wystawa i publikacja
Archiwa Państwowe od początku aktywnie włączyły się w przygotowania oraz obchody tego ważnego jubileuszu. W efekcie powstała ogólnopolska plenerowa wystawa okolicznościowa oraz towarzyszący jej album „W służbie państwu i obywatelom. Stulecie służby cywilnej w Polsce” autorstwa dr hab. Anny Krochmal, dyrektor Departamentu Popularyzacji Działalności Archiwalnej Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.
Przygotowania do ekspozycji i publikacji zostały poprzedzone kompleksową kwerendą w sieci 33 Archiwów Państwowych na terenie całej Polski. W jej wyniku zebrano ogromny materiał źródłowy, na który złożyły się zarówno dokumenty tekstowe, jak i setki fotografii. Zasoby archiwalne zostały uzupełnione materiałami fotograficznymi przekazanymi przez Departament Służby Cywilnej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Wystawa otwarta została w lutym 2022 r. Zwiedzający mogli ja oglądać na parkanie w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich. Dziś wystawa czeka na odwiedzających przed Urzędem Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej przy al. Niepodległości 188/192. Wersje online ekspozycji możesz obejrzeć na stronie służby cywilnej.
Podczas konferencji autorka po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowała album towarzyszący wystawie.
Ekspozycja i album dzielą się na cztery główne części tematyczne. W pierwszej z nich zaprezentowano początki służby cywilnej, w tym okoliczności uchwalenia pierwszej ustawy z 17 lutego 1922 r. oraz jej główne postanowienia. Część druga objęła prezentację dramatycznego w dziejach Polski okresu II wojny światowej. Trzeci dział poświęcony został okresowi po II wojnie światowej (od 1945 do 1989 r.), kiedy w Polsce funkcjonował komunistyczny aparat władzy. W ostatniej, czwartej części ukazano proces odradzania się służby cywilnej po 1989 r.
Album zawiera poszerzone komentarze historyczne do poszczególnych działów ekspozycji. Ze względu na wagę aktu prawnego, jakim była pierwsza ustawa o państwowej służbie cywilnej, jej pełny tekst zamieszczono w formie aneksu do książki.
Pobierz publikację:
Zapis konferencji dostępny jest na kanale YouTube KPRM.
Zachęcamy również do odwiedzania strony internetowej obchodów.