Wystawa to wyjątkowa okazja, by poznać średniowieczne dokumenty papieskie, królewskie, klasztorne, miejskie i cechowe, sygnowane przez takie osobistości jak Hadrian IV, Celestyn III, Grzegorz IX, Jan XXII, Bolesław I Wysoki, Bolesław Wstydliwy, Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki, czy Zygmunt August. Obok nich znajdziesz także dokumenty sądowe, hipoteczne i rodzinne. Najstarszy z prezentowanych dokumentów, fundacja klasztoru cystersów przez Zbiluta w Łeknie, powstał w 1153 roku. Najmłodszy, przekazujący władzę Józefowi Piłsudskiemu po odzyskaniu przez Polskę niepodległości – w 1918 r.
Część z prezentowanych archiwalnych skarbów została wpisana na Światową lub Krajową Listę Programu UNESCO „Pamięć Świata”.
Ekspozycja poznańskich oryginałów
Lokalnym uzupełnieniem prezentowanej na Placu Mickiewicza ogólnopolskiej wystawy plenerowej jest ekspozycja oryginałów najstarszych i najcenniejszych archiwaliów z zasobu Archiwum Państwowego w Poznaniu. To wyjątkowa i rzadka okazja, by z bliska przejrzeć się tym zabytkowym dokumentom, które na co dzień nie są dostępne dla odwiedzających.
Zobaczysz na niej m.in. oryginał najstarszego dokumentu przechowywanego w Archiwach Państwowych, dokumenty sygnowane podpisami książąt i królów polskich: Przemysła II, Bolesława Pobożnego, Kazimierza Jagiellończyka, Aleksandra, Zygmunta Starego, Jana II Sobieskiego, Stanisława Leszczyńskiego, Augusta II, Augusta III Sasa, Stanisława Augusta Poniatowskiego, dokumenty z Powstania Wielkopolskiego oraz tłoki pieczętne różnych urzędów i instytucji, w tym tłok pieczętny miasta Poznania z I połowy XIV wieku, wykonany z mosiądzu i złota.
Wystawa oryginałów prezentowana będzie od 19 sierpnia do 30 września 2022 r. w holu Archiwum Państwowego w Poznaniu przy ul. 23 Lutego 41/43.
Zapraszamy!