Gdynia w obiektywie Henryka Poddębskiego
Zachęcamy do wyprawy do portu w Gdyni sprzed lat! Ulice, kamienice, dźwigi portowe, statki, magazyny, baraki… To wszystko uwiecznił na swoich fotografiach Henryk Poddębski, podczas swojej podróży na Wybrzeże w latach 1927-1938. Zbiory te przechowujemy w Archiwach Państwowych w Narodowym Archiwum Cyfrowym. Obecnie, w ramach upamiętnienia setnej rocznicy budowy portu w Gdyni, niezwykłe kadry z przeszłości miasta możesz obejrzeć na wystawie “Wymiary Nowoczesności. Gdynia w obiektywie Henryka Poddębskiego” w Muzeum Miasta Gdyni
23 września 1922 roku Sejm przyjął ustawę o budowie portu w Gdyni. W ciągu kilkunastu lat nadmorska wieś stała się ponad 120-tysięcznym miastem z największym portem na Bałtyku i jednym z najnowocześniejszych w Europie.
Prezentowane na wystawie fotografie Henryka Poddębskiego z Narodowego Archiwum Cyfrowego, przedstawiają wymiary nowoczesności, która była marzeniem, celem do którego dążyły inne regiony II RP. Gdynia w obiektywie Poddębskiego to niezwykły postęp przemysłowy i technologiczny, rozwój infrastruktury miejskiej, funkcjonalistycznej architektury użyteczności publicznej, obrazy nowoczesnych transatlantyków cumujących przy Dworcu Morskim i nowoczesny styl życia.
Wystawę można oglądać do 23 kwietnia 2023 r. Wstęp bezpłatny.