Aktualności

Noc Muzeów 2024 w Archiwach Państwowych

Noc Muzeów już na stałe wpisała się w kalendarz imprez kulturalnych w wielu miastach Polski. Archiwa Państwowe, jak co roku, przygotowały dla odwiedzających wiele atrakcji!

Spędź z nami ten ekscytujący sobotni wieczór! Otwórz wrota do fascynującego świata archiwaliów, gdzie każda strona dokumentu kryje w sobie tajemnice minionych czasów.

Zapraszamy już 18 maja br.

14 Maja 2024
Kobieta w garniturze i kapeluszu. Jedną ręką dotyka kapelusz w goście pozdrawiającym.

Noc Muzeów już na stałe wpisała się w kalendarz imprez kulturalnych w wielu miastach Polski. Archiwa Państwowe, jak co roku, przygotowały dla odwiedzających wiele atrakcji!

Spędź z nami ten ekscytujący sobotni wieczór! Otwórz wrota do fascynującego świata archiwaliów, gdzie każda strona dokumentu kryje w sobie tajemnice minionych czasów.

Zapraszamy już 18 maja br.

Noc Muzeów 2024 w Archiwach Państwowych
Data wydarzenia:
Od : 18 Maja 2024
Do : 18 Maja 2024
Miejsce wydarzenia:
Częstochowa, Gdańsk, Łódź, Opole, Płock, Pułtusk, Suwałki, Szczecin, Warszawa, Wrocław, Zamość

18.05.2024, godz. 19.00 – 24.00 – Sobieski by night

Z okazji 350. rocznicę elekcji Archiwum Główne Akt Dawnych zaprasza na noc z królem Janem III Sobieskim! Przyjdź i zobacz oryginalne dokumentu królewskie, w tym autentyczny królewski tłok pieczętny, jedyny zachowany w całości tłok staropolskich kancelarii królewskich z XVII wieku.

Adres: Archiwum Główne Akt Dawnych, ul. Długa 7, Warszawa

18.05.2024, godz. 17.00 – 21.00 – Noc Muzeów w AAN i NAC

Tematem przewodnim w tym roku będzie 80. rocznica Bitwy o Monte Cassino. Zobacz film i wystawę, posłuchaj prelekcji i weź udział w konkursie i warsztatach związanych z bohaterami bitwy!

Odwiedź magazyny archiwalne pełne unikatowych dokumentów, fotografii i nagrań. Zobacz pracownie digitalizacji i konserwacji archiwaliów. Poznaj miejsca, w których my archiwiści codzienne dbamy o cenne zbiory, aby zapewnić ich dostępność dla przyszłych pokoleń oraz gdzie wersje analogowe archiwaliów przekształcamy w formy cyfrowe, by były dostępne dla szerokiego grona odbiorców kultury.

Zobacz szczegółowy program wydarzenia. 

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!

Adres: Archiwum Akt Nowych i Narodowe Archiwum Cyfrowe, ul. Hankiewicza 1, Warszawa

18.05.2024, godz. 17.00 – 20.00 – „Co kryje Archiwum?”

Co się kryje w magazynach archiwalnych? Jaki jest najstarszy dokument w Archiwum o Częstochowie? Gdzie jest moje świadectwo pracy? Jak wygląda praca archiwisty? Przyjdź do Archiwum Państwowego w Częstochowie i poznaj odpowiedzi!

Wstęp bezpłatny.

Adres: Archiwum Państwowe w Częstochowie, ul. Rejtana 13, Częstochowa

18.05.2024, godz. 20.00 – 24.00  – Noc z Napoleonem

Zobacz pokaz niezwykłych dokumentów, oprawionych w aksamity i safian, opatrzonych cesarskimi pieczęciami, ukazujących historię Gdańska w burzliwych czasach Napoleona.

„Gdańsk jest kluczem do wszystkiego” – miał powiedzieć Napoleon. Czy była to fascynacja obustronna i jak Gdańsk wyszedł na znajomości z cesarzem?

Adres: Archiwum Państwowe w Gdańsku, ul. Wałowa 5, Gdańsk

18.05.2024, godz. 18.00 – 24.00 – Noc Muzeów 2024 w Łodzi

Przyjdź w nocy do Archiwum i zobacz wybrane najcenniejsze i najważniejsze oryginalne archiwalia! Tego dnia czekać będą na Ciebie dwie wystawy:

  • „Nie czas na spanie, czas na lajkowanie” – Druga edycja wystawy specjalnie przygotowanej na tegoroczną Noc Muzeów.  Prezentuje sześć oryginalnych dokumentów z zasobu APŁ, dotyczących m.in. Henryka Sienkiewicza, Artura Rubinsteina i Michaliny Wisłockiej. Uczestnicy Nocy Muzeów będą mogli  zagłosować na wybrany przez siebie dokument, który ich zdaniem jest najciekawszy, oddając na niego „lajka”.
  • „Naczelnik Kościuszko. Życie – działalność – apoteoza” – Wystawa przygotowana z okazji 230. rocznicy wybuchu insurekcji kościuszkowskiej. Przybliża postać przywódcy polskiego zrywu niepodległościowego z 1794 roku. Na kilkunastu planszach zostały ukazane: dzieciństwo i edukacja Tadeusza Kościuszki, jego udział w walce o niepodległość Stanów Zjednoczonych i w obronie Konstytucji 3 maja, przebieg powstania kościuszkowskiego, niewola i emigracja Naczelnika oraz jego upamiętnienie przez naród polski. Na wystawie zobaczysz dokumenty z czasów insurekcji kościuszkowskiej, plakaty, afisze, banknoty, znaczki i karty pocztowe z wizerunkami Naczelnika oraz fotografie miejsc pamięci.

Wstęp wolny, ostatnie wejście do Archiwum o godzinie 23:30.

Adres: Archiwum Państwowe w Łodzi, pl. Wolności 1, Łódź

18.05.2024, godz. 18.00 – 23.59 – Noc „Pod gwiazdami Europy”

Dlaczego kobieta brzemienna nie mogła nosić korali? Ile trwały zaloty? Jakie obowiązki miał starosta weselny? Dlaczego panna młoda szła do ślubu z kawałkiem chleba w kieszeni?

Przyjdź do Archiwum i zobacz wystawę plenerową „Od kołyski aż po grób. Najważniejsze momenty życia człowieka w tradycji śląskiej”! Ekspozycja przeprowadzi Cię przez śląskie tradycje i zwyczaje związane z najważniejszymi momentami życia człowieka m.in. chrztem, I Komunią, zrękowinami, weselami, oczepinami i przekludzinami. Wystawę można oglądać przed budynkiem Archiwum do 7 czerwca br., a także na stronie Archiwum w Zasięgu. 

To jednak nie koniec atrakcji! W godzinach 18:00 – 22:00 zapukaj do śląskiej izby i zobacz unikatowe dokumenty dotyczące tradycji na Śląsku. A od 18.00 do 21.00 zapraszamy wszystkich na śląskie wesele! Weź udział w grze rodzinnej i poznaj typowe elementy śląskiego wesela. Dla pierwszych 20 osób, które przyjdą odświętnie ubrane (kwiatek w butonierce lub korale) Archiwum przygotowało specjalne upominki.

Wstęp wolny.

Adres: Archiwum Państwowe w Opolu, ul. Zamkowa 2, Opole

18.05.2024, godz. 17.00 – 22.00 – Płocka Noc Muzeów

Od 17.00 do 22.00 archiwiści oprowadzą Cię po wystawie „Od grosza do grosza 100 lat w Niepodległej”, poświęconej historii polskiego złotego. Zajrzysz równiez do magazynów i tajemniczych zakątków Archiwum!

Wstęp wolny. Wejście co godzinę!

Adres: Archiwum Państwowe w Płocku, ul. Kazimierza Wielkiego 9b, Płock

18.05.2024, godz. 18.00 – 23.00 – Noc Muzeów 2024 w Suwałkach

Zwiedź Archiwum nocą i zobacz wystawę „Czas Wielkiej Wojny. Wydarzenia lat 1914-1915 między Narwią a Niemnem w archiwaliach”. Zwiedź też wirtualnie wystawę „Suwalszczyzna i Mazury w obiektywie Tadeusza Smagacza” na stronie Archiwum.  

Wstęp wolny!

Adres: Archiwum Państwowe w Suwałkach, ul. Kościuszki 69, Suwałki

18.05.2024, godz. 18.00-22.00 – Noc Muzeów 2024 w Szczecinie

Jakie były losy Szczecina i Pomorza? Kto na te ziemie przybył i jaki ślad pozostawił na papierowych i pergaminowych kartach historii? O tym wszystkim opowiedzą archiwiści i zachowane w Archiwum starodruki, plany, mapy, dokumenty książęce i pionierskie. Zobacz wystawę „Zapisane w dokumentach, czyli archiwalny opis Pomorza Zachodniego od średniowiecza do współczesności.”

Wizyta w Archiwum podczas Nocy Muzeów to wyjątkowa okazja aby poznać najciekawsze materiały z zasobu, zobaczyć ponad stuletnią siedzibę instytucji, zwiedzić niedostępnych na co dzień archiwalne magazyny i… odbić w laku pieczęć dawną!

Wstęp wolny.

Adres: Archiwum Państwowe w Szczecinie, ul. Świętego Wojciecha 13, Szczecin

18.05.2024, godz. 18.00-23.30  –  Wesele Jagny

Z okazji Nocy Muzeów i 100. rocznicy literackiej Nagrody Nobla dla Władysława Reymonta Archiwum Państwowe w Warszawie zaprasza na… wesele Jagny!

Wejdź do świata „Chłopów”, przymierz ślubny wieniec Jagny i zobacz fotografie z autentycznych wiejskich wesel! Zobacz, jak robiono słynne łowickie wycinanki. Obejrzyj opowiadające o tamtej epoce dokumenty, księgi i grafiki z zasobów Archiwum. Poznaj historię chłopów i chłopek, ich życie, folklor i tradycje. Poznaj Reymonta i zaskakujące fakty z jego biografii. Poznaj sztukę z tamtej epoki, która wywarła wpływ na pisarza i na najnowszą ekranizację jego „Chłopów”.

Wstęp wolny.

Na wydarzenie będzie można wejść bramami od strony ul. Nowomiejskiej lub od ul. Krzywe Koło (wrota obok głównego wejścia do Archiwum Państwowego w Warszawie).

Adres: Archiwum Państwowe w Warszawie, ul. Krzywe Koło 7, Warszawa

18.05.2024, godz. 19.00-22.00 – Noc Muzeów 2024 w Pułtusku

Zwiedź Archiwum (grupy co pół godziny), zobacz prezentację zbiorów archiwalnych i  posłuchaj o historii budynku, o zawodzie archiwisty i o zasobie.

Adres: Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Pułtusku, ul. Zaułek 22, Pułtusk

18.05.2024, godz. 17.00-24.00 – Noc Muzeów 2024 we Wrocławiu

Tematem przewodnim tej Nocy będą historie ukryte w archiwalnych albumach i kronikach. To jedyna okazja, kiedy wrocławscy Archiwiści nie tylko zaprezentują oryginalne materiały archiwalne, ale przede wszystkim opowiedzą o ukrytych w nich historiach. Nie zabraknie również inspirujących warsztatów dla najmłodszych i nocnego zwiedzania niedostępnych na co dzień archiwalnych zakamarków.

Program wydarzenia:

  • 17.00-18.30 Warsztaty pieczęci i kaligrafii dla dzieci – BRAK MIEJSC

Podczas warsztatów każdy będzie miał możliwość samodzielnego wykonania pieczęci, używając do tego historycznych tłoków pieczętnych. Na zakończenie warsztatów uczestnicy stworzą własne dokumenty z pieczęciami  i podpiszą je używając piór gęsich i atramentu.

  • 19.30-21.00 Wykład Jolanty Szczepańskiej

Wykład i prezentacja Jolanty Szczepańskiej pt. „Historia zakuta w kamieniu. Uratowane od zapomnienia śląskie płyty nagrobne i epitafia w zbiorze Adriana Josefa von Hoverden-Plencken”.

Po wykładzie zapraszamy na wspólne zwiedzanie Pracowni Konserwacji i Digitalizacji.

  • 22.00-24.00 Nocne zwiedzanie Archiwum Państwowego we Wrocławiu oraz pokaz materiałów archiwalnych „Nie/zwykłe historie ukryte w archiwalnych albumach i kronikach” – BRAK MIEJSC. Niepowtarzalna okazja do obejrzenia niedostępnych na co dzień archiwalnych zakamarków!

Formularz zapisów. 

Adres: Archiwum Państwowe we Wrocławiu, ul. Pomorska 2, Wrocław

18.05.2024, godz. 18.00-24.00 – Noc z aktem lokacyjnym Zamościa

Archiwum Państwowe w Zamościu zaprasza tej nocy w mury Muzeum Zamojskiego, gdzie spędzisz wieczór z najważniejszym dokumentem w dziejach miasta! Aktu lokacyjny Zamościa jest na co dzień przechowywany w zamojskim Archiwum i niezwykle rzadko prezentowany publicznie. Nie przegap okazji!

W programie:

  • 18.00 – oficjalne rozpoczęcie XVI Zamojskiej Nocy Muzeów.
  • 19.00 – wykład dra Jakuba Żygawskiego, dyrektora Archiwum Państwowego w Zamościu, pt. „Zawiła historia aktu lokacyjnego”.
  • 18.00-23.00 – prezentacja historycznych dokumentów: aktu lokacyjnego Zamościa Jana Zamoyskiego z 10 kwietnia 1580 roku oraz jego potwierdzenia wydanego przez króla Stefana Batorego z 12 czerwca 1580 roku.
  • 18.00-24.00 – otwarte zwiedzanie ekspozycji muzealnych.

Adres: Muzeum Zamojskie, ul. Ormiańska 26, Zamość