Poddane konserwacji dokumenty powstawały od 1301 do 1736 r. w języku łacińskim i niemieckim. Dotyczą one nadań ziemi oraz różnych fundacji, stowarzyszeń i bractw. Ich wystawcami są w zdecydowanej większości biskupi warmińscy, pełniący także różne funkcje na dworze królewskim.
Wśród dokumentów wyróżniają się m.in. niezwykle interesujący statut szewski z 1421 r. z Braniewa i wyciąg z bulli papieża Aleksandra IV z 1481 r. z pieczęcią owalną audytora generalnego kamery apostolskiej, czyli instytucji zarządzającej dobrami papieskimi. Niezwykłej wartości jest również zachowana przy najdawniejszym dokumencie, z 1301 roku, najstarsza pieczęć Warmińskiej Kapituły Katedralnej z wizerunkiem Madonny z Dzieciątkiem i napisem w otoku „Sigillum Ecclesie Warmiensis”.
– Ogromną satysfakcją jest możliwość poddawania konserwacji tak cennych dyplomów sporządzonych na pergaminie i z zachowanymi pieczęciami. Ich wartość jest nieoceniona zarówno dla badaczy, jak i w wymiarze zachowania dziedzictwa kulturowego nie tylko Warmii, ale też całej Polski – mówi dyrektor Archiwum ks. prof. Andrzej Kopiczko.
Nad konserwacją materiałów pracowała dyplomowana konserwatorka Mirela Kaszuba. Materiały zostały zdezynfekowane i oczyszczone. Konserwatorka uzupełniła w nich ubytki i wyprostowała materiał. Scaliła również popękane pieczęcie. Na koniec dyplomy zostały zabezpieczone w specjalnych pudłach ochronnych.
– Dzięki realizacji projektu dokumenty mogą być udostępniane czytelnikom i badaczom. Dotychczas były one złożone, z ubytkami, pleśnią i bez specjalnych opakowań. Obecnie można je badać i udostępniać na wystawy – mówi koordynator projektu Maria Dzieciątek.
Dowiedz się więcej o dokumentach w filmie Archiwum Archidiecezji Warmińskiej.
—
„Wspieranie działań archiwalnych” to konkurs dotacyjny, dzięki któremu wspieramy ratowanie archiwaliów w różnych zakątkach kraju. Organizujemy go od 2016 r. ze środków przekazywanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W konkursie wyłaniamy najlepsze projekty, obejmujące opracowywanie, udostępnianie oraz zabezpieczanie materiałów archiwalnych z ewidencjonowanego niepaństwowego zasobu archiwalnego (nieprzechowywanych przez Archiwa Państwowe). O przyznanie dotacji mogą ubiegać się m.in. fundacje, stowarzyszenia oraz instytucje kościelne i religijne.
W ramach konkursów przeprowadzonych w latach 2016-2023, dofinansowaliśmy już 153 projekty. Łączna wysokość przekazanych środków wynosi obecnie około 7,5 mln zł.
Wybór projektów do tegorocznej edycji konkursu „Wspieranie działań archiwalnych 2024” został zakończony. Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia i zachęcamy do śledzenia informacji o postępach prac i kolejnych naborach.