Wystawa
Na 15 planszach wystawa prezentuje wybrane aspekty funkcjonowania getta łódzkiego oraz administracji żydowskiej. Na ekspozycji można będzie zobaczyć dokumenty i fotografie obrazujące organizację pracy i administracji żydowskiej, wykonywane zadania na rzecz administracji niemieckiej, ale również na rzecz mieszkańców „dzielnicy zamkniętej” związane np. z zameldowaniem, zawarciem związku małżeńskiego, rozdziałem żywności. Jedna z plansz poświęcona została dzieciom getta.
Na wystawie znalazły się także dokumenty i fotografie związane z wsiedleniami do getta w 1941 r. i 1942 r. Żydów z Protektoratu, Włocławka, Kraju Warty i Romów oraz ostatnim rozdziałem istnienia getta, jego likwidacją i deportacjami ludności do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.
Autor wystawy: dr Adrianna Bryk – kierownik Oddziału w Sieradzu Archiwum Państwowego w Łodzi. Autorka publikacji „Niedopowiedziana historia. Karty pocztowe z getta łódzkiego”, „Przełożony Starszeństwa Żydów w Łodzi w latach 1939-1944. Procesy archiwotwórcze”, artkułów z dziedziny archiwistyki i historii oraz wystaw archiwalnych.
Projekt graficzny: Tomasz Walkiewicz
Pokazy specjalne
Ponadto, w ramach wydarzeń towarzyszących obchodom 80. rocznicy likwidacji Litzmannstad Getto, Archiwum Państwowe w Łodzi zaprasza do swojej siedziby przy ul. Wolności 1 na dwa pokazy specjalne dokumentów z getta łódzkiego:
- 26 sierpnia 2024, godz. 10.00 – pokaz z w języku angielskim, prowadzenie: dr Kamila Pawełczyk-Dura, grupa do 30 osób
- 27 sierpnia 2024, godz. 10.00 – pokaz w języku polskim, prowadzenie: dr Adriana Bryk, grupa do 30 osób
Zapisy: zapisy@centrumdialogu.com
Obchody 80. rocznicy likwidacji Litzmannstadt-Getto organizowana są przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Zobacz program.