Aktualności

„Konarski Lectures” 2024

Trzeci z cyklu międzynarodowych wykładów archiwalnych „Konarski Lectures” za nami! Blisko 200 osób – archiwistów, historyków, studentów archiwistyki, historii i dziedzin pokrewnych z siedmiu polskich uniwersytetów oraz innych zainteresowanych – zebrało się na Politechnice Warszawskiej, by posłuchać wystąpienia naszego gościa specjalnego Geoffreya Yeo

24 Października 2024
Aula wykładowa. Dyrektor Pietrzyk przemawia do mikrofonu. Za nim rollupy z logo Archiwa Państwowe. Przed nim siedzi publiczność.

Trzeci z cyklu międzynarodowych wykładów archiwalnych „Konarski Lectures” za nami! Blisko 200 osób – archiwistów, historyków, studentów archiwistyki, historii i dziedzin pokrewnych z siedmiu polskich uniwersytetów oraz innych zainteresowanych – zebrało się na Politechnice Warszawskiej, by posłuchać wystąpienia naszego gościa specjalnego Geoffreya Yeo

Spotkanie otworzył Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk.

– „Konarski Lectures” to inicjatywa, która powstała w 2022 roku, jako projekt służący rozwojowi i promowaniu archiwistyki. Cieszę się, że od tego czasu, stała się stałym punktem w kalendarzu ważnych wydarzeń środowiska archiwalnego w Polsce. Wydaje mi się, że dzisiejsza frekwencja potwierdza to, że ta idea cieszy się coraz większym zainteresowaniem, za co bardzo Państwu dziękuję, bo to dla Was te wykłady są organizowane  – mówił dyrektor Pietrzyk. – Międzynarodowe wykłady archiwalne stanowią doskonałą platformę do prezentacji najnowszych badań oraz nawiązania cennych kontaktów zawodowych. Współpraca pozwala na lesze zrozumienie wyzwań, z jakimi borykają się archiwiści na całym świecie oraz na wspólne poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań. Mam nadzieję, że ta edycja „Konarski Lectures”, wzorem poprzednich, pokaże nie tylko synergię miedzy archiwistyką światową a naszymi krajowymi doświadczeniami, ale będzie też inspiracją do podejmowania badań i prowadzenia dyskursu naukowego.

Gość specjalny: Geoffrey Yeo

Geoffrey Yeo to honorowy starszy pracownik naukowy w zakresie archiwów i zarządzania dokumentacją w Katedrze Studiów nad Informacją w Kolegium Uniwersyteckim w Londynie.

– Doświadczenie naszego gościa obejmuje zarówno praktykę archiwalną, jak i działalność naukową. Geoffrey Yeo w swojej długoletniej karierze był archiwistą, konsultantem naukowym, uczestnikiem licznych prac naukowo-badawczych. Jego działalność w projektach zarządzania dokumentacją w Gambii, Ghanie, Botswanie i Ugandzie przysłużyła się przygotowaniu materiałów edukacyjnych dla krajów rozwijających się w ramach brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Jego wkład w europejski projekt e-TERM przyniósł z kolei zaprojektowanie kursu szkoleniowego w zakresie zarzadzania dokumentacją elektroniczną, a udział w projekcie LEADERS, zaowocował narzędziami wspierającymi archiwistów w procesie opisywania i zarządzania dokumentacją – przedstawił gościa Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk – Badania naukowe prowadzone przez Geoffreya pomagają zrozumieć, jak dokumenty są tworzone, klasyfikowane i zarządzane, co ma fundamentalne znaczenie i przełożenie na efektywne zarządzanie informacją oraz przechowanie dokumentacji w kontekście rozwoju cyfrowego społeczeństw.

Wykład o AI

Podczas swojego wystąpienia „Artificial Intelligence and the future(s) of archival theory and practice” Geoffrey Yeo poruszył temat rozwoju sztucznej inteligencji i jej znaczenia dla przyszłości archiwistyki.

Wykład trwał około 60 minut i był prowadzony w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski. W drugiej części spotkania Geoffrey Yeo odpowiadał na pytania uczestników spotkania.

Dla gości wydarzenia przygotowaliśmy także specjalne stoisko z wydawnictwami Archiwów Państwowych.

Specjalnie dla osób, które nie mogły wziąć udziału w wydarzeniu, wykład transmitowany był na żywo na Facebooku Archiwów Państwowych.

Pamięci Kazimierza Konarskiego

Cykl wykładów międzynarodowych „Konarski Lectures” poświęcony jest pamięci profesora Kazimierza Konarskiego – wybitnego polskiego historyka i archiwisty, autora wydanego w 1929 r., pierwszego w językach słowiańskich, podręcznika dla pracowników archiwów „Nowożytna archiwistyka polska i jej zadania”.

Zobacz wznowione wydanie podręcznika.