Aktualności

Spotkania europejskich gremiów archiwalnych EBNA i EAG w Warszawie

W dniach 3–4 kwietnia 2025 r. w Zamku Królewskim w Warszawie w ramach Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej odbywają się posiedzenia ekspertów i przedstawicieli europejskich archiwów państwowych – 49. spotkanie Europejskiej Rady Archiwistów Narodowych (EBNA) i 36. spotkanie Europejskiej Grupy Archiwalnej (EAG). Wydarzenia, zorganizowane przez Komisję Europejską oraz polskie Archiwa Państwowe, są platformą do omówienia strategicznych inicjatyw oraz promocji europejskiej współpracy międzyarchiwalnej

04 Kwietnia 2025

W dniach 3–4 kwietnia 2025 r. w Zamku Królewskim w Warszawie w ramach Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej odbywają się posiedzenia ekspertów i przedstawicieli europejskich archiwów państwowych – 49. spotkanie Europejskiej Rady Archiwistów Narodowych (EBNA) i 36. spotkanie Europejskiej Grupy Archiwalnej (EAG). Wydarzenia, zorganizowane przez Komisję Europejską oraz polskie Archiwa Państwowe, są platformą do omówienia strategicznych inicjatyw oraz promocji europejskiej współpracy międzyarchiwalnej

Spotkania otworzył Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk, odczytując list wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Macieja Wróbla.

– Z głębokim przekonaniem podkreślam istotną rolę archiwów narodowych w demokratycznej i administracyjnej strukturze naszych państw europejskich. Są one nie tylko strażnikami wspólnej pamięci, wiernie przechowującymi dziedzictwo dokumentacyjne naszych historii, tożsamości i kultur, ale także niezbędnymi aktorami w skutecznym i przejrzystym funkcjonowaniu nowoczesnej administracji państwowej. Praca archiwistów podtrzymuje nie tylko ciągłość historyczną, ale także integralność instytucjonalną, odpowiedzialność publiczną i zaufanie społeczne. W tym względzie jestem bardzo dumny z owocnej współpracy między Ministerstwem Kultury a polskimi Archiwami Państwowymi  – napisał w liście minister Maciej Wróbel. –  Wyzwania i szanse stojące przed europejskimi archiwami, od transformacji cyfrowej i zrównoważonego rozwoju po ochronę dziedzictwa dokumentacyjnego w czasach niepewności geopolitycznej, wymagają ścisłej, trwałej i ustrukturyzowanej współpracy między państwami członkowskimi. Tylko dzięki takiej współpracy możemy opracowywać wspólne rozwiązania, budować interoperacyjne ramy i zapewniać najwyższe standardy przechowywania dokumentacji, udostępniania i konserwacji w całej Unii.

Pierwszego dnia wydarzenia w obradach Europejskiej Grupy Archiwalnej (EAG) wzięli udział szefowie i przedstawiciele archiwów narodowych z Unii Europejskiej. Uczestnicy prowadzili intensywne prace nad wdrożeniem Strategii Archiwów Europejskich na lata 2025–2030. Omówiono także kluczowe inicjatywy i projekty mające na celu usprawnienie funkcjonowania archiwów w krajach UE i nowoczesnego zarządzania zasobami archiwalnymi.

– To wydarzenie o ogromnym znaczeniu dla naszej europejskiej społeczności archiwalnej. Omówiliśmy bowiem kompleksową strategię na lata 2025–2030, która ma na celu wdrożenie innowacyjnych rozwiązań i wzmocnienie współpracy między państwami członkowskimi – mówi Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk.

Drugiego dnia uczestników obrad Europejskiej Rady Archiwistów Narodowych (EBNA), powitała na Zamku dyrektor Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk.

Obrady EBNA zostały w dużej mierze poświęcone pracom nad dokumentem statutowym, który ma regulować dalsze działania Rady. Uczestnicy wymienili się również doświadczeniami związanymi z polityką archiwalną w kontekście bezpieczeństwa – zagadnienia szczególnie eksponowanego przez Polską Prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.

Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk w przemówieniu otwierającym podkreślił znaczenie bezpieczeństwa zabiorów archiwalnych w kontekście zagrożeń fizycznych, takich jak pożary, powodzie, grabieże, jak i zagrożeń w cyberprzestrzeni, jak cyberataki.

– Ten rok jest specjalny dla Polski. Prezydencja w Radzie UE jest zawsze okazją do kontrybucji w zacieśnianiu współpracy, także międzyarchiwalnej. Tym razem jest to moment, by pokazać naszą wspólnotę w kwestiach bezpieczeństwa zbiorów – mówił dyrektor Pietrzyk. – Dzisiaj rozmawiamy także o tym, jak możemy inspirować dalsze aktywności EBNA i zapewnić, że nasz wspólny wysiłek pozostanie efektywny. Niech to spotkanie będzie kamieniem milowym w kształtowaniu przyszłych inicjatyw i umacnianiu więzi, które wiążą nas jako opiekunów europejskiego dziedzictwa.

Spotkania europejskich gremiów archiwalnych stanowią doskonałą platformę do zacieśnienia współpracy, umożliwiając dialog między państwami członkowskimi UE i kandydującymi oraz wymianę doświadczeń w zakresie nowoczesnego zarządzania dokumentacją i informacją.

Wysoka frekwencja archiwistów z całej Europy to dowód na strategiczny wkład Polski w kształtowanie europejskiej polityki archiwalnej.

– W ramach dyskusji zaprezentowano konkretne inicjatywy, które mają na celu nie tylko rozwój współpracy transgranicznej, ale również wzmocnienie pozycji naszych instytucji w kontekście bezpieczeństwa dokumentacji i nowoczesnych technologii zarządzania zasobami. To był czas intensywnych rozmów, wymiany poglądów i poszukiwania rozwiązań, które mają na celu umocnienie roli archiwów nie tylko  jako strażników naszej historii i kultury, ale także  kluczowego dla funkcjonowania państwa ogniwa administracji państwowej – podsumowuje dyrektor Paweł Pietrzyk.

Europejska Grupa Archiwalna (EAG) jest oficjalną grupą ekspercką Komisji Europejskiej, powołaną w 2006 roku, która zrzesza przedstawicieli archiwów państwowych krajów członkowskich Unii Europejskiej. Spotkania grupy mają kluczowe znaczenie dla wspierania współpracy transgranicznej, wymiany doświadczeń oraz wdrażania innowacyjnych rozwiązań w zakresie zarządzania zasobami archiwalnymi.

Europejska Rada Archiwistów Narodowych (EBNA) organizuje regularne spotkania, które służą wymianie doświadczeń, omówieniu współczesnych wyzwań stojących przed archiwami narodowymi, ukazaniu różnorodnych kontekstów funkcjonowania sieci archiwalnych w Europie oraz promowaniu współpracy przez szefów archiwów narodowych.