W ramach obchodów 75. rocznicy odbudowy Warszawy i 75. rocznicy powołania Biura Odbudowy Stolicy wczoraj w budynku ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury odbyło się spotkanie promujące publikację cyfrowej wersji „Planu inwentaryzacji zniszczeń Warszawy Biura Odbudowy Stolicy z lat 1945-1946”
Spotkanie promujące publikację cyfrowej wersji „Planu inwentaryzacji zniszczeń Warszawy Biura Odbudowy Stolicy z lat 1945-1946”, fot. AP w Warszawie.
Archiwum Biura Odbudowy Stolicy jest jednym z najcenniejszych zespołów archiwalnych zgromadzonych w Archiwum Państwowym w Warszawie. W 2011 roku zostało wpisane na Światową Listę Programu UNESCO „Pamięć świata”.
Biuro Odbudowy Stolicy powstało 14 lutego 1945 r. w wyniku przekształcenia działającego od stycznia 1945 r. Biura Organizacji i Odbudowy Warszawy. Dokumentacja BOS-u składa się z pism, rysunków, fotografii, planów i dokumentacji technicznej z lat 1945-1953, z częścią których można zapoznać się w serwisie Szukaj w Archiwach. Archiwalia ilustrują rejestrację zniszczeń wojennych, stan zachowania ocalałych budynków, koncepcje, prace inwestycyjne i projektowe odbudowy zespołów zabytkowych. Biuro Odbudowy Stolicy stanowi jedyne i niepowtarzalne źródło historyczne, informujące o podjętych wówczas działaniach na rzecz odbudowy Warszawy.
Fragment oryginału planu.
W ramach upamiętnienia powołania BOS, Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków we współpracy z Archiwum Państwowym w Warszawie i Biurem Geodezji i Katastru m.st. Warszawy zamieściło na miejskim geoportalu cyfrową wersję „Planu inwentaryzacji zniszczeń Warszawy Biura Odbudowy Stolicy z lat 1945-1946”. Zamieszczony w serwisie plan ma skalę 1:2500 i pokrywa około 170 km kw., czyli około 1/3 miasta we współczesnych granicach. Dzięki jego publikacji można zobaczyć, jak wyglądała stolica tuż po zakończeniu II wojny światowej.
Spotkanie promujące publikację cyfrowej wersji „Planu inwentaryzacji zniszczeń Warszawy Biura Odbudowy Stolicy z lat 1945-1946”, fot. AP w Warszawie.
Gości spotkania promującego przywitali organizatorzy Anna Jagielak i Michał Krasucki z Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków oraz Magda Masłowska z Archiwum Państwowego w Warszawie. Maciej Aleksiejuk z Archiwum Państwowego w Warszawie opowiedział o zabytkowej kolekcji Biura Odbudowy Stolicy w zbiorach Archiwum, skupiając się zwłaszcza na zagadnieniach związanych z inwentaryzacją zniszczeń z 1945 r. Zaprezentowano również najciekawsze dokumenty związane z tym zagadnieniem, tj. opisy inwentaryzacyjne, arkusze lustracji stanu zabudowy, plany zniszczeń Warszawy oraz inwentaryzacje barykad pozostałych po powstaniu warszawskim. Artur Zadroziński z Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków zapoznał zgromadzonych z cyfrową wersją mapy zniszczeń warszawy i opowiedział w szczegółach, jak wyglądały prace nad jej umieszczeniem na miejskim portalu.
Cyfrowa wersja „Planu inwentaryzacji zniszczeń Warszawy Biura Odbudowy Stolicy z lat 1945-1946” opublikowana została na www.mapa.um.warszawa.pl. w Serwisie Mapowym „Zabytki”, w katalogu warstw „Materiały Biura Odbudowy Stolicy (BOS)”.