Aktualności

Cyfrowy „Plan inwentaryzacji zniszczeń Warszawy Biura Odbudowy Stolicy z lat 1945-1946” dostępny online

27 Lutego 2020


W ramach obchodów 75. rocznicy odbudowy Warszawy i 75. rocznicy powołania Biura Odbudowy Stolicy wczoraj w budynku ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury odbyło się spotkanie promujące publikację cyfrowej wersji „Planu inwentaryzacji zniszczeń Warszawy Biura Odbudowy Stolicy z lat 1945-1946”


Spotkanie promujące publikację cyfrowej wersji „Planu inwentaryzacji zniszczeń Warszawy Biura Odbudowy Stolicy z lat 1945-1946”, fot. AP w Warszawie.

Archiwum Biura Odbudowy Stolicy jest jednym z najcenniejszych zespołów archiwalnych zgromadzonych w Archiwum Państwowym w Warszawie. W 2011 roku zostało wpisane na Światową Listę Programu UNESCO „Pamięć świata”.

Biuro Odbudowy Stolicy powstało 14 lutego 1945 r. w wyniku przekształcenia działającego od stycznia 1945 r. Biura Organizacji i Odbudowy Warszawy. Dokumentacja BOS-u składa się z pism, rysunków, fotografii, planów i dokumentacji technicznej z lat 1945-1953, z częścią których można zapoznać się w serwisie Szukaj w Archiwach. Archiwalia ilustrują rejestrację zniszczeń wojennych, stan zachowania ocalałych budynków, koncepcje, prace inwestycyjne i projektowe odbudowy zespołów zabytkowych. Biuro Odbudowy Stolicy stanowi jedyne i niepowtarzalne źródło historyczne, informujące o podjętych wówczas działaniach na rzecz odbudowy Warszawy.

Fragment planu.
Fragment oryginału planu.

W ramach upamiętnienia powołania BOS, Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków we współpracy z Archiwum Państwowym w Warszawie i Biurem Geodezji i Katastru m.st. Warszawy zamieściło na miejskim geoportalu cyfrową wersję „Planu inwentaryzacji zniszczeń Warszawy Biura Odbudowy Stolicy z lat 1945-1946”. Zamieszczony w serwisie plan ma skalę 1:2500 i pokrywa około 170 km kw., czyli około 1/3 miasta we współczesnych granicach. Dzięki jego publikacji można zobaczyć, jak wyglądała stolica tuż po zakończeniu II wojny światowej.

Spotkanie promocyjne widok publiczności.
Spotkanie promujące publikację cyfrowej wersji „Planu inwentaryzacji zniszczeń Warszawy Biura Odbudowy Stolicy z lat 1945-1946”, fot. AP w Warszawie.

Gości spotkania promującego przywitali organizatorzy Anna Jagielak i Michał Krasucki z Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków oraz Magda Masłowska z Archiwum Państwowego w Warszawie. Maciej Aleksiejuk z Archiwum Państwowego w Warszawie opowiedział o zabytkowej kolekcji Biura Odbudowy Stolicy w zbiorach Archiwum, skupiając się zwłaszcza na zagadnieniach związanych z inwentaryzacją zniszczeń z 1945 r. Zaprezentowano również najciekawsze dokumenty związane z tym zagadnieniem, tj. opisy inwentaryzacyjne, arkusze lustracji stanu zabudowy, plany zniszczeń Warszawy oraz inwentaryzacje barykad pozostałych po powstaniu warszawskim. Artur Zadroziński z Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków zapoznał zgromadzonych z cyfrową wersją mapy zniszczeń warszawy i opowiedział w szczegółach, jak wyglądały prace nad jej umieszczeniem na miejskim portalu.

Cyfrowa wersja „Planu inwentaryzacji zniszczeń Warszawy Biura Odbudowy Stolicy z lat 1945-1946” opublikowana została na www.mapa.um.warszawa.pl. w Serwisie Mapowym „Zabytki”, w katalogu warstw „Materiały Biura Odbudowy Stolicy (BOS)”.