Archiwa Państwowe wraz z Polskim Radiem i Polską Fundacją Narodową zapraszają do udziału w akcji „Moje Archiwum”. Tym razem tematem przewodnim konkursu na najciekawsze pamiątki jest wojna polsko-bolszewicka 1920 roku. Konkurs startuje 15 lipca i potrwa do końca wakacji
– To wspaniały projekt, który ma na celu dotarcie do bardzo cennych, wartościowych i nadal nierozpoznanych materiałów archiwalnych, czyli źródeł historycznych, które są przechowywane w przysłowiowych szufladach, w rodzinnych, prywatnych, archiwach – mówi Joanna Chojecka, Zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych i Przewodnicząca Kapituły Konkursu. – W ubiegłym roku wspólnie ze słuchaczami radiowej Jedynki oraz Archiwum Akt Nowych udało się stworzyć niepowtarzalne rodzinne archiwum pełne oryginalnych zdjęć i wyjątkowych wspomnień. Mam nadzieję, że tak będzie również tym razem.
Fot. Polskie Radio.
Zachęcamy do poszukiwań w domowych archiwach i bliższego przyjrzenia się pamiątkom po przodkach. Może wciąż na odkrycie czekają wyjątkowe materiały wiążące się z rokiem 1920 i wojną polsko-bolszewicką? Do konkursu można nadsyłać fotografie przedmiotów, skany zdjęć i dokumentów, które złożą się na wyjątkowe Archiwum Roku 1920. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 24 sierpnia o godz.12.00.
Kapituła weźmie pod uwagę oryginalność prezentowanego eksponatu lub eksponatów, wartość poznawczą, wielkość zbioru oraz jego rolę w rodzinie. Wyróżnione zdjęcia będzie można oglądać na stronie konkursu. Właściciele najciekawszych lub najbardziej wartościowych dokumentów zostaną nagrodzeni w wielkim finale, który odbędzie się w audycji “Lato z Radiem” 29 sierpnia. Główną nagrodą jest laptop marki Apple – notebook Apple Macbook Air 13. Przewidziane są także atrakcyjne nagrody tygodniowe w postaci smartfonów Samsung Galaxy M21.
Eksponaty oceniać będzie Kapituła konkursu pod przewodnictwem Zastępcy Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych Joanny Chojeckiej w składzie: Marcin Zarzecki (Prezes Polskiej Fundacji Narodowej), Beata Żelazek (Departament Popularyzacji Działalności Archiwalnej NDAP) oraz Jolanta Fajkowska i Anna Perek-Zaborska (Program 1 PR).
Szczegóły konkursu, regulamin i formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie Moje Archiwum.