Już jutro obchodzimy Międzynarodowy Dzień Archiwów, ustanowiony podczas 16. Międzynarodowego Kongresu Archiwów w Kuala Lumpur w 2007 roku. Zachęcamy do zapoznania się z atrakcjami przygotowanymi z tej okazji przez Archiwa Państwowe
W tym roku obchody łączą się z 4. edycją Listy Krajowej Programu UNESCO „Pamięć Świata” i przebiegają pod hasłem „Dziedzictwo dokumentacyjne, jego ochrona i upowszechnianie”. Archiwa Państwowe przez cały tydzień dzielić się będą fascynującymi historiami, interesującymi faktami i ciekawostkami na temat pomników dziedzictwa, wpisanych dotychczas na Listy: Światową oraz Krajową Programu UNESCO „Pamięć Świata”.
Główne uroczystości związane z ogłoszeniem wpisów w ramach 4. edycji Listy Krajowej Programu UNESCO „Pamięć Świata” zostaną zorganizowane w Warszawie w dniach 9-10 czerwca br. W środę o godz. 19.00 na dziedzińcu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu nastąpi oficjalne otwarcie wystawy plenerowej prezentującej uhonorowane obiekty. Wystawa będzie dostępna do 30 czerwca br. przed Kordegardą. Galerią Narodowego Centrum Kultury przy ul. Krakowskie Przedmieście 15. W czwartek o godz. 11.00 w Belwederze odbędzie się uroczystość wręczenia certyfikatów wpisu na Listę. Gala w Belwederze będzie transmitowana na żywo na profilu Archiwa Państwowe w serwisie Facebook i YouTube.
Wykaz wydarzeń
Archiwum Akt Nowych
12 czerwca 2021 r. – Dzień otwarty w Archiwum Akt Nowych dla mieszkańców Warszawy
Miejsce: ul. Stefana Hankiewicza 1, Warszawa
Pokaz najciekawszych oryginalnych dokumentów z zasobu AAN, zwiedzanie budynku i magazynów archiwalnych, punkty konsultacyjne, gry i zabawy dla dzieci.
Program:
Sala dydaktyczna im. kpt. Aliny „Marty” Fedorowicz
12:00 – 16:00 – Wystawa oryginalnych dokumentów z zasobu Archiwum Akt Nowych wpisanych na Polską Listę Krajowego Programu UNESCO Pamięć świata.
12:00 – 16:00 – Archiwa rodzinne. Gdzie jest dokumentacja pracownicza? Jak zabezpieczyć archiwum rodzinne?
- porady archiwistów i konserwatorów
- punkt konsultacyjny.
12:00, 13:00, 14:00, i 15:00 – Zwiedzanie Archiwum Akt Nowych centralnego archiwum Rzeczypospolitej. Niepowtarzalna okazja do obejrzenia magazynów archiwalnych i ukrytych w nich skarbów, pracowni konserwatorskiej i pracowni naukowej. Zwiedzanie będzie odbywać się w grupach 10 osobowych z zachowaniem reżimu sanitarnego.
Dziedziniec Archiwum Akt Nowych
12:00 – 16:00 – Wystawa plenerowa „Od wojny do pokoju… Traktat ryski, 18 marca 1921 r.”. Konkursy z nagrodami.
Archiwum Główne Akt Dawnych
9 czerwca 2021 r. – Wystawa dokumentów z Archiwum Głównego Akt Dawnych wpisanych na Światową i Krajową Listę Dziedzictwa Pamięć Świata UNESCO
Miejsce: Wydarzenie online
Archiwum Główne Akt Dawnych jest rekordzistą wśród polskich instytucji kultury pod względem liczby obiektów wpisanych na światową i krajową listę dziedzictwa Pamięć Świata UNESCO. Z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów udostępniona online zostanie wystawa prezentująca te wyjątkowe historyczne dokumenty.
Wystawa będzie dostępna na stronie Archiwum Głównego Akt Dawnych.
Narodowe Archiwum Cyfrowe
10 czerwca 2021 r. – „Grażyna Rutowska – fotografka Warszawy”
Miejsce: Wydarzenie online
W ramach XI Warszawskiego Pikniku Archiwalnego, odbywającego się w 2021 roku pod hasłem „Bez kobiet nie ma historii”, Narodowe Archiwum Cyfrowe zaprasza do udziału w prelekcji online. Łukasz Karolewski z Oddziału Zbiorów Fotograficznych NAC opowie o twórczości warszawskiej fotoreporterki Grażyny Rutowskiej, której spuścizna fotograficzna znajduje się w zasobie NAC. Wydarzenie realizowane jest z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów.
Transmisja wydarzenia dostępna będzie na stronie Archiwum PAN.
Archiwum Państwowe w Częstochowie
09 czerwca 2021 r. – „Międzynarodowy Dzień Archiwów – działalność Międzynarodowej Rady Archiwalnej”
Miejsce: Wydarzenie online
Wystawa będzie dostępna na stronie Archiwum Państwowego w Częstochowie.
12 czerwca 2021 r. – finisaż wystawy „100 lat Robotniczego Klubu Sportowego “Raków” w Częstochowie”
Miejsce: ul. Rejtana 13, Częstochowa
Ostatnie oprowadzenie kuratorskie po wystawie prezentującej najciekawsze dokumenty zgromadzone w zasobie Archiwum oraz prywatne zbiory kibiców i sympatyków częstochowskiego klubu
Archiwum Państwowe w Gorzowie Wielkopolskim
9 czerwca 2021 r. – Wystawa „Jak skwierzynianie przystąpili do Konfederacji Generalnej Królestwa Polskiego (1812 r.)”
Miejsce: Wydarzenie online
Na wystawie zaprezentowane zostaną dokumenty z 1812 r. dotyczące przystąpienia mieszkańców Skwierzyny do Konfederacji Generalnej Królestwa Polskiego (między innymi akt Konfederacji Generalnej, korespondencja magistracka, zaświadczenia).
Wystawa będzie dostępna na stronie Archiwum Państwowego w Gorzowie Wielkopolskim.
Archiwum Narodowe w Krakowie
9 czerwca 2021 r. – Wpisy na krajową listę Programu „Pamięć Świata” UNESCO z Archiwum Narodowego w Krakowie
Miejsce: Wydarzenie online
Archiwum Narodowe w Krakowie zaprezentuje informacje o Programie „Pamięć Świata” UNESCO, a także o swojej obecności na liście krajowej w postaci dwóch wpisów. Zaprezentowany zostanie też wyjątkowy dokument, który zostanie zgłoszony do wpisu w kolejnej edycji Programu.
Wydarzenie będzie dostępne na stronie Archiwum Narodowego w Krakowie.
Archiwum Państwowe w Kielcach
12-13 czerwca 2021 r. – Wystawa „Moda Niepodległej”
Miejsce: ul. J. Kusocińskiego 57, Kielce
Tematem wystawy i towarzyszącego jej katalogu jest moda polska w dwudziestoleciu międzywojennym. Inspiracją jej powstania były zbiory archiwalne pozyskane w ramach akcji Archiwów Państwowych – Archiwa Rodzinne Niepodległej. Wystawę gromadzącą zbiory Archiwum Państwowego w Kielcach, uzupełniają zbiory pozyskane w ramach współpracy z Narodowego Archiwum Cyfrowego, Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach oraz kolekcji prywatnych.
Dodatkowo Wydział Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach zaprezentuje oryginalne projekty modowe oraz ich wizualizacje, inspirowane wzorami ubiorów z lat dwudziestych i trzydziestych XX. wieku.
Zainteresowani będą również mieli możliwość zwiedzenia niedostępnych zazwyczaj archiwalnych pomieszczeń, jak magazyny materiałów archiwalnych, czy pracownie digitalizacji i konserwacji oraz zobaczenia w oryginale wybranych najciekawszych archiwaliów z zasobu Archiwum Państwowego w Kielcach.
Wystawa będzie dostępna dla odwiedzających do 30 września 2021 r.
Archiwum Państwowe w Koszalinie
9 czerwca 2021 r. – „Dni otwarte ONLINE w Oddziale w Słupsku”
Miejsce: Wydarzenie online
Archiwum Państwowe w Koszalinie Oddział w Słupsku zaprasza na „Drzwi otwarte ONLINE”. W ich ramach na stronie internetowej Archiwum Państwowego w Koszalinie będzie można się zapoznać z rodzajami źródeł archiwalnych znajdujących się w zasobie Oddziału w Słupsku, podstawową terminologią genealogiczną, podstawami neografii gotyckiej, budową pomocy ewidencyjnych (indeksów), sposobami poszukiwania informacji o miejscu przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej pracodawców zlikwidowanych oraz projekem „Archiwum Pandemii A.D. 2020”.
9 czerwca 2021 r. – Konkurs„Szczecinek w archiwaliach”
Miejsce: Wydarzenie online
Archiwum Państwowe w Koszalinie Oddział w Szczecinku zorganizuje konkurs online z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów. Konkurs zostanie ogłoszony na Facebooku na profilu Archiwum Państwowego w Koszalinie.
9 czerwca 2021 r. – Konkurs „Pamięć Polski” – Polskie listy Krajowe Programu UNESCO
Miejsce: Wydarzenie online
Kolejny konkurs, tym razem dotyczący wiedzy na temat programu UNESCO, zostanie udostępniony online 9 czerwca na Facebooku na profilu Archiwum Państwowego w Koszalinie. Poprzedza go cykl postów edukacyjnych, z którymi już można się zapoznać na facebookowym profilu archiwum.
Archiwum Państwowe w Lesznie
9 czerwca 2021 r. – Wystawa „Dokumenty z archiwum braci czeskich wpisane w 2015 roku na Światową Listę Pamięć Świata”
Miejsce: Wydarzenie online
Wystawa przedstawi najważniejszych dokumenty związane z działalnością braci czeskich w Lesznie m.in. nadane im przez właścicieli miasta przywileje i uprawnienia. Duża część wystawy poświęcona zostanie powstałemu w Lesznie, znanemu w całej Polsce, gimnazjum braci czeskich. Wystawa przedstawia także dokumenty związane z pożarami miasta i panującą w Lesznie dżumą. Te niszczące miasto wydarzenia spowodowały, że bracia czescy prowadzili w Europie kolektę – zbiórkę na odbudowę miasta i wsparcie funkcjonującej w nim Jednoty. Materiały związane z kolektą także znajdą się na wystawie.
Wystawa będzie dostępna na stronie Archiwum Państwowego w Lesznie.
Archiwum Państwowe w Lublinie
9 czerwca 2021 r. – Wystawa ,,Pamięć Świata”. Lubelskie archiwalia na Liście Krajowej UNESCO”
Miejsce: Wydarzenie online
Galeria internetowa poświęcona lubelskim obiektom wpisanym na Listę Krajową Programu UNESCO „Pamięć Świata”.
Wystawa będzie dostępna na stronie Archiwum Państwowego w Lublinie.
9 czerwca 2021 r. – Konkurs ,,Pamięć Świata”
Konkurs online poświęcony obiektom wpisanym na listę UNESCO.
Wystawa ogłoszony zostanie na profilu Archiwum Państwowego w Lublinie na Facebooku.
9 czerwca 2021 r. – Prezentacja „Cały Naród Buduje Swoją Stolicę. 50 rocznica decyzji o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie”
Miejsce: Wydarzenie online
Prezentacja multimedialnej Archiwum Państwowego w Lublinie Oddział w Chełmie z wykorzystaniem materiałów z zasobu, w szczególności archiwaliów Społecznego Funduszu Odbudowy Stolicy Oddział w Chełmie.
Prezentacja będzie dostępna na stronie Archiwum Państwowego w Lublinie.
9 czerwca 2021 r. – Prezentacja „Spacer po dawnym Kraśniku”
Miejsce: Wydarzenie online
Prezentacja multimedialna w formie online Archiwum Państwowego w Lublinie Oddział w Kraśniku.
Prezentacja będzie dostępna na stronie Archiwum Państwowego w Lublinie.
9-15 czerwca 2021 r. – „Zwiedzamy Radzyń z dokumentem”
Miejsce: ul. Generała Franciszka Kleeberga 10, Radzyń Podlaski
Archiwum Państwowe w Lublinie Oddział w Radzyniu Podlaskim zaprasza na wycieczki po Radzyniu. Przewodnikiem po mieście będą dokumenty przechowywane w zasobie Oddziału. Akcja skierowana jest do uczniów szkół i osób indywidualnych.
10 czerwca 2021 r. godz. 16.00 – Spotkanie Archiwa Rodzinne Niepodległej
Miejsce: ul. Jezuicka 13, Lublin
Spotkanie z darczyńcami Archiwum Państwowego w Lublinie oraz z uczestnikami projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej połączone z promocją książki Agnieszki Konstankiewicz „Lubelskie Archiwa Rodzinne Niepodległej”.
10 czerwca 2021 r. godz. 16.00 – Wystawa „Archiwalny przewodnik po regionie”
Miejsce: Wystawa online
Wystawa zorganizowana przez Archiwum Państwowe w Lublinie Oddział w Radzyniu Podlaskim. Zaprezentuje miejsca na mapie powiatów bialskiego, radzyńskiego, parczewskiego z perspektywy archiwalnych dokumentów przechowywanych w zasobie Oddziału.
Wystawa będzie dostępna na stronie Archiwum Państwowego w Lublinie.
14-15 czerwca 2021 r.godz. 10.00-13.00 – Punkt porad genealogicznych i konsultacji w sprawach archiwów rodzinnych
Miejsce: Wydarzenie „na telefon”
Archiwum Państwowe w Lublinie zaprasza do telefonicznego kontaktu z archiwalnym punktem konsultacyjnym, gdzie będzie można zasięgnąć porady m.in. na temat poszukiwań przodków i dbania o rodzinne pamiątki.
Punkt dostępny będzie pod numerem tel.: 81 528 61 51
Archiwum Państwowe w Łodzi
9 czerwca 2021 r. – Prezentacja „Nie tylko Piotrkowska – najpiękniejsze kamienice Łodzi na archiwalnych projektach”
Miejsce: Wydarzenie online
W prezentacji zostaną przedstawione jedne z najpiękniejszych łódzkich kamienic, mieszczące się na innych ulicach niż Piotrkowska. Plany architektoniczne z zasobu Archiwum skonfrontowane zostaną ze współczesnymi zdjęciami budynków oraz zdjęciami lotniczymi.
Prezentacja jest już dostępna w serwisie YouTube na kanale Archiwum.
9 czerwca 2021 r. – „Życie rewersu czyli proces udostępniania archiwaliów w APŁ”
Miejsce: Wydarzenie online
Film opowiadający o udostępnianiu materiałów archiwalnych. Widzowie będą mogli zobaczyć całą procedurę, która musi zostać spełniona, aby akta zostały udostępnione użytkownikom zasobu archiwalnego. Podążając za bohaterem filmu, czyli rewersem, poznamy drogę, którą musi pokonać – począwszy od wypełnienia i przyjęcia go w czytelni, poprzez przekazanie do realizacji, aż do udostępnienia zamówionych materiałów archiwalnych i ich zwrotu do magazynu.
Film zostanie zaprezentowany w serwisie YouTube na kanale Archiwum.
9 czerwca 2021 r. – „Zdobywanie wieży dawnego ratusza”
Miejsce: Wydarzenie online
Przez wiele lat atrakcją Międzynarodowego Dnia Archiwów była możliwość zwiedzania wieży zabytkowego ratusza będącego siedzibą centrali Archiwum Państwowego w Łodzi. W ramach tegorocznych obchodów Archiwum zaprasza na jej „zdobycie” wirtualnie na swojej stronie internetowej.
Archiwum Państwowe w Malborku
9 czerwca 2021 r. – Dzień otwarty w Archiwum Państwowym w Malborku
Miejsce: Tadeusza Kościuszki 54, Malbork (przed Muzeum Miasta Malborka)
Spotkanie archiwalne „pod chmurką” w centrum miasta Malborka. Archiwum zaprezentuje film promocyjny „Moje Archiwum Rodzinne od A do Z”, opowiadający o tym, jak przechowywać i zabezpieczać rodzinne pamiątki. Odwiedzający będą mogli również zapoznać się z kolażem fotografii z działalności Archiwum i dowiedzieć się, jak wyglądała praca w archiwistów dawniej i dziś, czym zajmuje się archiwum i jak z niego korzystać. Będzie również można samodzielnie wykonać pocztówki, wykorzystując kopie materiałów archiwalnych (plakaty, fotografie, rysunki).
Archiwum Państwowe w Olsztynie
8 czerwca 2021 r., godz. 10:00 – Wystawa „Polskie dziedzictwo w archiwach”
Miejsce: ul. Partyzantów 18, Olsztyn
Otwarcie wystawy stacjonarnej, której motywem przewodnim jest promocja i pielęgnowanie dziedzictwa historycznego oraz kulturalnego, zgodnie z programem działalności UNESCO. Na wystawie zaprezentowane zostaną najciekawsze archiwalia z zasobu APO, m.in. korespondencja oraz dokumenty związane z Konstytucją 3 Maja.
9 czerwca 2021 r. – Międzynarodowy Dzień Archiwów w Archiwum Państwowym w Olsztynie
Miejsce: online/ul. Partyzantów 18, Olsztyn
Program:
Premiera wystaw online: „Olsztyn na fotografiach w latach 1945-1989” oraz „Spuścizna prof. Andrzeja Romana Gąsiorowskiego w zbiorach Archiwum Państwowego w Olsztynie”. Wystawy będą dostępne na stronie Archiwum Państwowego w Olsztynie.
8:30 – 9:30 – Andrzej Kułyk, Karolina Strusińska-Pełka (AP Olsztyn), warsztaty archiwalne „100 lat przemian. Olsztyn w latach 1918-2018”
11:00 – uroczyste przekazanie spuścizny prof. Andrzeja Romana Gąsiorowskiego do zasobu Archiwum Państwowego w Olsztynie
13:00 – prelekcja Rafała Gelo (AP Olsztyn), „Zabezpieczenie archiwaliów w województwie olsztyńskim w latach 1945-1948”
17:00 – dr Karol Maciejko (AP Olsztyn), warsztaty archiwalne „Co kryje Archiwum Państwowe w Olsztynie?”
Archiwum Państwowe w Opolu
9 czerwca 2021 r. – „Co ukrywają archiwiści. Gdzie? Po co?”
Miejsce: ul. Zamkowa 2, Opole
Program:
9:00 – 13:00 – Zajęcia dla zorganizowanych grup uczniów szkół podstawowych:
- Zwiedzanie wystaw i magazynów,
- Udział w grach,
- Prezentacja „Sekrety archiwistów i tajemnice ZOSI”
14.00 – 16.00 – Zajęcia dla zainteresowanych:
- Elity. W labiryncie utraconych znaczeń” – wystawa pod hasłem „Dziedzictwo dokumentacyjne, jego ochrona i upowszechnianie”,
- „Teczki grozy” – wystawa archiwaliów mrożących krew w żyłach,
- Zwiedzanie wystaw i magazynów.
17:00 – 18:00 – Zajęcia dla zainteresowanych:
- „Archiwa rodzinne bez cenzury” – prelekcja,
- Zwiedzanie wystaw i magazynów,
- Udział w grach.
Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim
9 czerwca 2021 r. – „Międzynarodowy Dzień Archiwów – #MDA2021”
Miejsce: Wydarzenie online
W dedykowanej zakładce na swojej stronie internetowej archiwum prezentuje informacje o akcjach Archiwa Rodzinne Niepodległej oraz Archiwum Pandemii, a także wirtualną wystawę poświęconą 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 r.
9 czerwca 2021 r. godz. 9:00-14:00 – „Międzynarodowy Dzień Archiwów – #MDA2021”
Miejsce: ul. Jerozolimska 29, Piotrków Trybunalski
W formie tradycyjnej, w historycznym otoczeniu siedziby archiwum zaprezentowana zostanie wystawa planszowa pt. „Trudne drogi do Niepodległości”. Funkcjonować będą również punkty konsultacyjne akcji Archiwa Rodzinne Niepodległej oraz Archiwum Pandemii. Ważnym punktem programu dnia będą konsultacje pod hasłem “cyfrowe archiwum rodzinne”, podczas których archiwiści będą udzielać porad, w jaki sposób opiekować się zbiorami cyfrowym, jak digitalizować posiadaną dokumentację i prezentować cyfrowe zbiory.
Uczestnicy tradycyjnej formy wydarzenia będą mogli otrzymać materiały promocyjne i informacyjne archiwum – m.in. katalogi wystaw i gazety okolicznościowe.
Archiwum Państwowe w Płocku
9 czerwca 2021 r. – Wystawa „Atlas Radziwiłłowski”
Miejsce: Wystawa online
Archiwum Państwowe w Płocku wspólnie z Towarzystwem Naukowym Płockim zaprasza na wirtualną prezencję tzw. „Atlasu radziwiłłowskiego” – obiektu wpisanego na tegoroczną Listę Krajową Programu UNESCO „Pamięć Świata”.
Wystawa będzie dostępna na stronie internetowej Archiwum Państwowego w Płocku.
Archiwum Państwowe w Poznaniu
9 czerwca 2021 r. – Wystawa „Dokumenty Archiwum Państwowego w Poznaniu wpisane na Światową i Krajową Listę Programu UNESCO „Pamięć Świata”.
Miejsce: ul. 23 Lutego 41/43, Poznań
Ordynaci Jan i Przecław Leszczyńscy, opiekunowie dzieci zmarłego Bogusława Leszczyńskiego potwierdzają przywilej nadany braciom czeskim przez Bogusława, dotyczący budowy cegielni z r.1660, 1664 r., APP, Akta braci czeskich w Wielkopolsce, sygn. I-62
Archiwum Państwowe w Poznaniu w swoim zasobie posiada wyjątkowe materiały wpisane na Światową i Krajową Listę Programu UNESCO „Pamięć Świata”. W 2015 r. na Światową Listę wpisano Akta i Bibliotekę Braci Czeskich – unikatowe źródła do dziejów protestantyzmu w Europie. Na Krajowej Liście znalazły się z kolei: dokument Zbiluta z 1153 roku – najstarszy sporządzony w Polsce dokumentem, zachowany do dziś w oryginale oraz dokumenty Powstania Wielkopolskiego. Z tymi szczególnymi materiałami będzie się można zapoznać podczas zwiedzania wystawy.
9 czerwca 2021 r. – Wystawa „Wyspiarze. Ludność angielska i szkocka w Wielkopolsce”
Miejsce: ul. 23 Lutego 41/43, Poznań
Archiwum Państwowe w Poznaniu to najbogatszy zbiór materiałów do dziejów Wielkopolski. Wyjątkowe materiały poświadczają miejsce Wielkopolski w Europie nie tylko jako obszaru, poprzez który przenikały wzorce cywilizacyjne i kulturowe pomiędzy Zachodem a Wschodem. To także miejsce – schronienie dla emigrantów z krajów Starego Kontynentu.
Międzynarodowy Dzień Archiwów jest okazją do przypomnienia obecności ludności szkockiej w Wielkopolsce XVI-XVIII w. i zasobów AP w Poznaniu. Wystawa przybliża Szkotów, których wkład w kulturę polską jest niepodważalny (np. Jana Jonstona). To długa lista emigrantów osiadłych w Poznaniu, Gostyniu, Kaliszu, Koninie, Lesznie, Prusimiu, Żychlinie i wielu innych miastach.
Katalog wystawy dostępny jest na stronie projektu „Europa Narodów”.
9 czerwca 2021 r. – Wystawa „Rodzinne drogi do Niepodległej”
Miejsce: ul. 23 Lutego 41/43, Poznań
Archiwum Państwowe w Poznaniu, w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej, zrealizowało kolejną wystawę plenerową pod tytułem: „Rodzinne drogi do Niepodległej”. Ekspozycja honoruje ludzi, którzy poprzez swoją pracę i udział w walkach, przyczynili się do budowania Ojczyzny. Ludzi, których nazwisk nie zna się powszechnie, ale których życie nie było zwyczajne. Zwykli, ale jednocześnie niezwykli, cisi bohaterowie swoich czasów.
Wersja elektroniczna wystawy dostępna będzie na stronie internetowej Archiwum Państwowego w Poznaniu.
11 czerwca 2021 r., godz. 13:00 – Gala wręczenia Nagród im. prof. Stanisława Nawrockiego dla archiwistów województwa wielkopolskiego
Miejsce: siedziba Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, Al. Niepodległości 16/18
Z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów, zostaną już po raz czwarty wręczone Nagrody im. prof. Stanisława Nawrockiego dla archiwistów województwa wielkopolskiego.
Archiwum Państwowe w Przemyślu
9 czerwca 2021 r., godz. 9:00 – 15:00 – Wystawa „Nic tak nie poprawia humoru jak dobra fryzura… Fryzury damskie i męskie zatrzymane na fotografiach z zasobu Archiwum Państwowego w Przemyślu”.
Miejsce: Joachima Lelewela 4, Przemyśl
Wystawa o tematyce mody fryzjerskiej na przestrzeni XX wieku. Na ekspozycji prezentowane zostaną fotografie z zasobu Archiwum, ukazujące zmieniające się fryzury damskie i męskie. Otwarcie wystawy w połączone zostanie z pokazem fryzjerskim w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół Usługowo – Hotelarskich i Gastronomicznych w Przemyślu.
Ponadto w programie:
- Promocja portalu edukacyjnego Archiwum Państwowego w Przemyślu przemyskiearchiwalia.pl
- Wirtualny spacer po Archiwum
- Rozstrzygnięcie konkursu historyczno-literackiego „Pamięć zbiorowa o najazdach tatarskich w Przemyślu i okolicy”.
Archiwum Państwowe w Radomiu
9 czerwca 2021 r., godz. 16.00-19.30 – Dzień Otwarty
Miejsce: ul. Wernera 7, Radom
Podczas wydarzenia będzie można obejrzeć prezentację poświęconą obiektom wpisanym na Listę Krajowa Programu UNESCO „Pamięć Świata”. Ponadto Archiwum przygotowało dla odwiedzających wystawę dokumentów obrazujących najważniejsze procesy historyczne, polityczne, społeczne i gospodarcze – które miały wpływ na rozwój Radomia. Wybrane materiały podzielono na 10 grup tematycznych, dotyczących religii, infrastruktury miejskiej, rozwoju przestrzennego miasta, obiektów sakralnych, procesów społecznych w XIX wieku, rozwoju gospodarczego Radomia w XIX wieku i w 20 – leciu międzywojennym, procesów związanych z odzyskiwaniem Niepodległości, sylwetki pierwszej kobiety na stanowisku Przewodniczącej Rady Miasta, życia społeczno-politycznego w PRL.
Goście Archiwum będą mogli obejrzeć z bliska oryginały akt archiwalnych oraz zagłosować na najważniejszy, ich zdaniem, proces, który najbardziej przyczynił się do rozwoju miasta i odcisnął na nim najwyraźniejsze piętno. Dla odwiedzających i głosujących przewidziane są drobne upominku, w tym m in. katalog wystawy „RKS, Radomiak, Broń, Czarni… – Przegląd materiałów dotyczących radomskiego sportu w XIX i XX wieku”. Ekspozycja jest dostępna w sali wystawowej Archiwum Państwowego w Radomiu.
Archiwum Państwowe w Rzeszowie
7-25 czerwca 2021 r. – Wystawa „Archiwum kiedyś i dziś”
Miejsce: ul. Warneńczyka 57, Rzeszów
Wystawa przedstawi pracę archiwisty i wydarzenia z historii Archiwum Państwowego w Rzeszowie. Kim był Stanisław Zajączkowski, dlaczego archiwiści noszą fartuchy, czym jest skontrum i dlaczego Mała Synagoga stała się dużym magazynem? Odpowiedzi czekają na ekspozycji.
Archiwum Państwowe w Siedlcach
9 czerwca 2021 r. – Wystawa „Z rodzinnej szuflady”
Miejsce: ul. Tadeusza Kościuszki 7, Siedlce
Podsumowanie konkursu i wystawa prac nadesłanych na konkurs „Z rodzinnej szuflady”. Konkurs miał zachęcić uczestników do poznania przeszłości swoich przodków i dziejów Dużej i Małej Ojczyzny oraz gromadzenia rodzinnych pamiątek i odpowiedniej o nie dbałości. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie dowolną techniką plastyczną lub multimedialną pracy ilustrującej lub dokumentującej historię rodziny. Na konkurs nadesłano prace multimedialne, plastyczne, przestrzenne, albumy ze zdjęciami, reportaże oraz film, które zostaną zaprezentowane na wystawie.
Archiwum Państwowe w Suwałkach
7-11 czerwca 2021 r. – „Z zagranicznych podróży Tadeusza Smagacza”
Miejsce: Wydarzenie online
Fotorelacja w formie zagadki dla użytkowników Facebooka. Będą oni proszeni o odgadnięcie przedstawionego miejsca, które w latach 70. – 80. XX w. odwiedził lokalny fotograf T. Smagacz. Jego spuścizna fotograficzna przechowywana jest w naszym Archiwum.
Zabawa jest dostępna na profilu Archiwum Państwowego w Suwałkach na Facebooku.
9-30 czerwca 2021 r. – Wystawa „Afisze przedstawień teatralnych i koncertów na przełomie XIX i XX w. w powiecie szczuczyńskim”
Miejsce: online/ ul. Armii Krajowej 17A, Ełk
Archiwum Państwowe w Suwałkach Oddział w Ełku zaprasza na wystawę przedstawiającą życie kulturalne ziemi szczuczyńskiej przed wybuchem I wojny światowej. Ekspozycja dostępna będzie dla zainteresowanych w formie tradycyjnej od 9 czerwca do 30 września 2021 roku oraz wirtualnej, która opublikowana zostanie 9 czerwca na profilu Archiwum na Facebooku.
Archiwum Państwowe w Szczecinie
9-13 czerwca 2021 r. – „Życie teatralne w powojennym Szczecinie”
Miejsce: Wydarzenie online
Na profilu Archiwum Państwowego w Szczecinie na Facebooku i na kanale na YouTube zostanie opublikowanych 5 filmów popularnonaukowych, które przybliżą historię szczecińskich teatrów zapisaną na archiwalnych kartach.
Program:
- 9 czerwca 2021 r. – Artur Daniel Liskowacki „Refleksja o życiu teatralnym w polskim Szczecinie od 1945 r.”
- 10 czerwca 2021 r. – Kamila Paradowska „Teatr Współczesny w Szczecinie”
- 11 czerwca 2021 r. – Olga Adamska „Teatr Polski w Szczecinie”
- 12 czerwca 2021 r. – Zbigniew Niecikowski „Teatr Lalek „Pleciuga” w Szczecinie”
- 13 czerwca 2021 r. – Joanna Glatz „Teatralia w zasobie Archiwum Państwowego w Szczecinie”.
Pokazy filmowe zostały przygotowane we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Współpracy Międzynarodowej w Szczecinie, Teatrem Polskim w Szczecinie, Teatrem Współczesnym w Szczecinie oraz Teatrem Lalek „Pleciuga”.
Archiwum Państwowe w Toruniu
9 czerwca 2021 r. – Międzynarodowy Dzień Archiwów we Włocławku
Miejsce: ul. Ks. Skorupki 4, Włocławek
Archiwum Państwowe w Toruniu Oddział we Włocławku zaprasza na:
- Zajęcia z podstaw genealogii. Uczestnikom zostaną zaprezentowane metody poszukiwań przodków oraz podstawowe źródła pozyskania informacji do tworzenia rodzinnych „drzew genealogicznych”.
- Warsztaty z paleografii rosyjskiej dla regionalnych archiwistów oraz pasjonatów historii, w czasie których zarysowany zostanie rozwój piśmiennictwa oraz sposób jego odczytywania.
- Wykład na temat zagrożeń i czynników niszczących akta oraz wraz z prezentacją efektów prac konserwatorsko–restauratorskich prowadzonych we włocławskim Oddziale.
Archiwum prosi o wcześniejsze zapisy pod nr tel.: 54 232 28 57
10-12 czerwca 2021 r. godz. 9:00 – 16:00. – „Pamięć Polski. Wystawa”
Miejsce: Pl. Rapackiego 4, Toruń
Wystawa tradycyjna obiektów z zasobu Archiwum Państwowego w Toruniu, które zostały wpisane na Krajową Listę Programu UNESCO “Pamięć Świata”. Znajdują się na niej: zbiór 128 tabliczek woskowych (18 poliptyków) z XIV-XVI wieku, tzw. akt erekcyjny Związku Pruskiego z 1440 roku oraz wpisany w tym roku przywilej chełmiński z 1251 roku.
Oryginały tych dokumentów można będzie obejrzeć na wystawie w budynku Archiwum.
Archiwum Państwowe we Wrocławiu
9 czerwca 2021 r. – Wystawa „Smaki Karkonoszy, czyli archiwum od kuchni (dawne jadłospisy)”
Miejsce: Wydarzenie online
Wystawa internetowa ukazująca jadłospisy (menu) z restauracji i schronisk górskich w Karkonoszach i okolicach z lat 1891-1915. Wystawa będzie ukazywała wybrane lokale, prezentując zdjęcia ich siedzib z epoki oraz wybrane jadłospisy, z krótkimi ich opisami odnoszącymi się zarówno do historii schronisk, jak i przede wszystkim do serwowanych w nich potraw i napitków.
Wystawa dostępna będzie na stronie internetowej Archiwum Państwowe we Wrocławiu.
9 czerwca 2021 r. – Wystawa „Park Szczytnicki na przełomie XIX i XX wieku”
Miejsce: Wystawa online
Ekspozycja składa się z 26 plansz, na których ukazano historię Parku Szczytnickiego, skupiając się przede wszystkim na wieku XIX oraz początku XX. Uwzględniono w niej etapy jego powstawania, przemiany zachodzące w tkance parku, najważniejsze obiekty, pomniki, elementy krajobrazu, a całość opatrzono opisami.
Wystawa dostępna będzie na stronie internetowej Archiwum Państwowe we Wrocławiu.
9 czerwca 2021 r. – Wystawa „Dolnośląskie obiekty wpisane na listy krajowego i światowego dziedzictwa UNESCO”
Miejsce: Wydarzenie online
Wystawa UNESCO – Rotulus z 1321 roku o wymiarach 0,195 x 2,879 m, kompletny, dotyczy Bytomia. AP Wr. Rep. 67 nr 139 (172b), fot. R. Bacmaga.
Ekspozycja składa się z 13 plansz, na których zaprezentowano obiekty z Dolnego Śląska wpisane na listy krajowego i światowego dziedzictwa UNESCO. Wśród nich znalazły się: Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, Hala Stulecia oraz 11 rotulusów premonstrateńskich z klasztoru na Ołbinie we Wrocławiu. Ekspozycja przybliża działalność UNESCO oraz historię dolnośląskich obiektów znajdujących się na wspomnianych listach.
Wystawa dostępna będzie na stronie internetowej Archiwum Państwowe we Wrocławiu.
Archiwum Państwowe w Warszawie
9-12 czerwca 2021 r. – Międzynarodowy Dzień Archiwów w Archiwum Państwowym w Warszawie
Miejsce: Wydarzenie online
Program:
- „Z rodziną najlepiej wychodzi się na… zdjęciach” — wersja on-line wystawy
- Konkurs edukacyjny „Dawne warszawianki — co o nich wiesz?” z nagrodami w postaci książek wydanych przez Archiwum Państwowe w Warszawie. Konkurs zostanie przeprowadzony on-line na profilu Archiwum Państwowego w Warszawie na Facebooku.
- Zwiedzamy Archiwum na Krzywym Kole — wirtualna wycieczka po archiwum
Dla najmłodszych:
- Konkurs „Co wiesz o Warszawie dawnej i współczesnej?” przeprowadzony on-line na profilu Archiwum Państwowego w Warszawie na Facebooku.
- Kolorowanki. Pliki do kolorowania zostaną udostępnione na na stronie internetowej Archiwum Państwowego w Warszawie.
- Rysowanki/przebieranki – konkurs „Nasza warszawska Syrenka — jak ją sobie dziś wyobrażamy?” przeprowadzony on-line na profilu Archiwum Państwowego w Warszawie na Facebooku.
Trzy punkty konsultacyjne:
Archiwiści udzielą porad i konsultacji on-line i telefonicznie od środy 9.06 do piątku 11.06. w godzinach 10.00–17.00 pod numerami telefonów: 604 685 751 i 662 961 567
- „Domowa szuflada” — porady dotyczące prowadzenia i porządkowania archiwów rodzinnych, a także dotyczące ich konserwacji
- „Z genealogią na Ty, czyli jak odnaleźć własne korzenie” — porady dotyczące prowadzenia badań genealogicznych, w szczególności w Archiwum Państwowym w Warszawie
- „Igła w stogu siana, czyli jak należy poruszać się w archiwum, żeby coś w nim znaleźć”
9 czerwca 2021 r. godz. 10:00- 15:00 – Międzynarodowy Dzień Archiwów w Archiwum Państwowym w Warszawie Oddział w Otwocku
Miejsce: ul. Górna 7, Otwock
Program:
- Konsultacje genealogiczne dla genealogów początkujących i zaawansowanych — podczas spotkania będzie można uzyskać pomoc w zakresie odczytania metryk, podpowiedzi gdzie i jak szukać informacji o przodkach, od czego zacząć przygodę z genealogią, wymienić poglądy na temat sposobów gromadzenia i przechowywania uzyskanych informacji.
- Prezentacja materiałów z archiwów rodzinnych — Zbiór Haliny Karczewskiej Zasadzińskiej jako przykład dokumentów rodzinnych przekazanych do zasobu archiwum (na zawartość zbioru składają się dokumenty biograficzne, świadectwa szkolne, dokumenty legitymacyjne, korespondencja prywatna oraz fotografie).
- Wystawa „Umówiłem się z nią na dziewiątą…, czyli o rozrywkach przedwojennej Warszawy” — wystawa prezentuje, na przykładzie ponad 120 fotografii i grafik oraz relacji i wspomnień, ofertę kulturalną i rozrywkową przedwojennej Warszawy.
- dla dzieci: układanie megapuzzli i kolorowanie grafik
12 czerwca 2021 r. godz. 11:00 – Wystawa „Z rodziną najlepiej wychodzi się na… zdjęciach”
Miejsce: ul. Nowy Świat 72, Warszawa, Pałac Staszica, sala im. Hugona Kołłątaja
Wystawa pokazująca polską rodzinę z końca XIX w. i początku XX w. , a w szczególności miejsce w niej kobiety. Wydarzenie w ramach XI Warszawskiego Pikniku Archiwalnego.
12 czerwca 2021 r. godz. 10:00- 15:00 – Międzynarodowy Dzień Archiwów w Archiwum Państwowym w Warszawie Oddział w Mławie
Miejsce: ul. Narutowicza 3, Mława
Program:
Przed siedzibą oddziału:
- namiot dla najmłodszych z puzzlami, krzyżówkami oraz wydrukami drzew genealogicznych,
- wystawa planszowa „Mława — wczoraj i dziś”.
W siedzibie oddziału:
- punkt konsultacyjny dla rodzinnych archiwistów,
- prezentacja najciekawszych akt z zasobu, umieszczonych w gablotach, w czytelni oddziału,
- prezentacja nagrania „ArcHistorie: Dar”,
- przekazanie domowego archiwum do zasobu przez Darczyńcę.
Archiwum Państwowe w Zamościu
9-17 czerwca 2021 r. – Wystawa „Droga Zamościa do UNESCO”
Miejsce: online/ Hrubieszowska 69A, Zamość
Wystawa stacjonarna oraz wirtualna poświęcona wpisowi Starego Miasta w Zamościu na listę UNESCO. Wystawa będzie eksponowana przed siedzibą Archiwum, na jego stronie internetowej oraz na XI Zamojskim Festiwalu Książki odbywającym się w dniach 15-17 czerwca br. na Rynku Solnym w Zamościu.
Archiwum Państwowe w Zielonej Górze
11-12 czerwca 2021 r. – „Zielona Góra Festiwali”
Miejsce: Al. Wojska Polskiego 67A, Zielona Góra
Kadr z filmu z IV Międzynarodowego Festiwalu Pieśni i Tańca, Zielona Góra 1970 r.
Wystawa zaprezentuje różnorodne materiały archiwalne z lat 1965-2012 dotyczące festiwali organizowanych w Zielonej Górze (Festiwal Piosenki Radzieckiej, Festiwal Piosenki Rosyjskiej, Międzynarodowy Festiwal Pieśni i Tańca, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej BuskerBus inne). Część materiałów zaprezentowana będzie w formie reprodukcji na planszach, a pozostałe w oryginale, w gablotach. Wystawie towarzyszyć będą nagrania z występów festiwalowych pochodzące z zespołu Rozgłośnia Polskiego Radia w Zielonej Górze.
Ekspozycja otworzona zostanie w piątek 11 czerwca o godz. 19:00. Oglądać ją będzie można również w sobotę 12 czerwca w godz. 10:00-14:00, a w późniejszych dniach w czasie pracy Archiwum po wcześniejszym umówieniu.
W ramach wystawy Archiwum zorganizuje pierwszy w tym roku seans kina plenerowego. Zaprezentowane zostaną na nim nagrania z festiwali – zarówno występy, jak i materiały reportażowe. Seans odbędzie się w piątek 11 czerwca o godz. 21:00.
Szczegóły i harmonogram na stronie Archiwum Państwowe w Zielonej Górze.
—
W trakcie osobistych odwiedzin w Archiwach obowiązują zasady reżimu sanitarnego: maseczki zasłaniające nos i usta, dezynfekcja rąk i zachowanie odstępu pomiędzy uczestnikami.