Aktualności

Nagrody w 3. edycji konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz…” rozdane!

3. edycja konkursu genealogicznego „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja wielka i mała Ojczyzna” za nami! 11 września 2024 r. na uroczystej gali w Teatrze Starym w Lublinie laureaci i wyróżnieni odebrali nagrody z rąk Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych dr. Pawła Pietrzyka i Wicewojewody Lubelskiego Wojciecha Wołocha

12 Września 2024
Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk stoi przy mikrofonie na scenie teatru. Za nim ścianki z logo Archiwów Państwowych i Ministerstwa Edukacji Narodowej.

3. edycja konkursu genealogicznego „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja wielka i mała Ojczyzna” za nami! 11 września 2024 r. na uroczystej gali w Teatrze Starym w Lublinie laureaci i wyróżnieni odebrali nagrody z rąk Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych dr. Pawła Pietrzyka i Wicewojewody Lubelskiego Wojciecha Wołocha

– Każdego roku ta gala jest organizowana w innym mieście. Związane jest to z tym, że Archiwa Państwowe są wielką instytucją rozsianą po całym kraju i praktycznie w każdym miejscu w Polsce mamy swoje przedstawicielstwo – mówił Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk. – Od początku też taką ideę przyjęliśmy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, żeby kolejne gale organizować w różnych miejscach w Polsce. Zaczęliśmy od Warszawy, potem była Łódź, w tym roku Lublin, w przyszłym Szczecin.

Konkurs skierowany był do uczniów z klas 4-7 szkół podstawowych z całej Polski. Zadaniem uczestników było wykonanie drzew genealogicznych swoich rodzin oraz opisanie ich historii. Przy ocenie prac liczyła się inwencja twórcza, wykorzystane materiały archiwalne oraz liczba pokoleń i krewnych uwzględnionych w pracy.

Początek zmagań młodych genealogów został ogłoszony 26 lutego 2024 r. Uczestnicy mieli czas na stworzenie prac i zgłoszenie udziału w konkursie za pomocą interaktywnego formularza zgłoszeniowego do 24 kwietnia 2024 r.

Prace w konkursie były oceniane dwuetapowo. Komisje wojewódzkie wyłoniły 46 finalistów na poziomie regionalnym, z których Kapituła Konkursu złożona z przedstawicieli Archiwów Państwowych oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej wyłoniła 3 laureatów i 12 wyróżnień oraz przyznała 3 nagrody specjalne.

– Cieszy mnie bardzo, że co roku widzimy, że coraz więcej uczestników do tego konkursu przystępuje. W tym roku do etapu ogólnopolskiego zakwalifikowanych zostało blisko 50 prac. Znalezienie się dziś w tym miejscu nie było rzeczą łatwą – podkreślił dyrektor Pietrzyk. – Budując drzewo genealogiczne, uczymy się poszanowania dla dokumentu, czyli czegoś, o czym idąc przez życie, nie pamiętamy. Jak się człowiek rodzi, to powstaje pierwszy dokument, akt urodzenia. I potem przez całe życie ten dokument nam towarzyszy. Kolejne kroki i kolejne wybory życiowe, które podejmujemy, są przez różnego rodzaju instytucje dokumentowane. A potem tworząc drzewo genealogiczne, dowiadujemy się jeszcze jednej rzeczy: że dokument towarzyszy nam również po śmierci. Te dokumenty są przechowywane w Archiwach Państwowych. Bardzo cieszy, że coraz chętniej, coraz bardziej świadomie te zasoby Archiwów Państwowych przez uczestników konkursu są eksplorowane i wykorzystywane.

List od Minister Edukacji odczytała Naczelnik w Departamencie Innowacji i Rozwoju Ministerstwa Edukacji Narodowej Agnieszka Mokrogulska.

– Pamięć o przeszłości to fundament, na którym razem możemy budować świadome społeczeństwo obywatelskie. Odpowiedzialność za lokalną wspólnotę, a także ojczyznę ma jednak swoje źródło w domu rodzinnym, gdzie uczymy się szacunku dla dorobku minionych pokoleń – napisała w liście do uczestników, rodziców i nauczycieli Minister Edukacji Barbara Nowacka. – Jestem przekonana, że niezależnie od tego, jakie miejsce czy pozycję w świecie zajmujemy, zgłębianie rodzinnych historii posiada ogromną wartość. Pozwala nam zrozumieć teraźniejszość, odważnie stawiać czoła wyzwaniom przyszłości, a przede wszystkim odkrywać i wzmacniać poczucie własnej tożsamości. Gratulując wysokich osiągnięć uczestnikom tegorocznej edycji konkursu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Archiwów Państwowych, życzę Państwu satysfakcji z podejmowanych działań, kolejnych sukcesów, jak również pomyślności w realizacji zawodowych planów i osobistych zamierzeń.

Nagrody wręczyli Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk oraz, w imieniu Minister Edukacji, Wicewojewoda Lubelski Wojciech Wołoch. Spotkanie uświetnił występ chóru „Kantylena” III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie pod kierunkiem prof. dr hab. Małgorzaty Nowak.  Uczestnicy wydarzenia mogli także zwiedzić Lublin z przewodnikiem oraz zajrzeć za kulisy pracy w Archiwum Państwowym.

Konkurs „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” to wspólne cykliczne przedsięwzięcie Archiwów Państwowych oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. Koordynatorem 3. edycji było Archiwum Państwowe w Lublinie.