Dzisiaj w gmachu Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy uroczyście otwarto wystawę powstałą we współpracy Archiwów Państwowych i Archiwum Narodowego Gruzji „100 lat Pierwszej Demokratycznej Republiki Gruzji (1918-1921)”
Otwarcie wystawy „100 lat Pierwszej Demokratycznej Republiki Gruzji (1918-1921)”.
Gości wydarzenia powitał dyrektor Biblioteki dr Michał Strąk. Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk wskazał, że otwarcie wystawy jest formą wspólnego świętowania 101. rocznicy powstania niepodległego państwa gruzińskiego.
Otwarcie wystawy „100 lat Pierwszej Demokratycznej Republiki Gruzji (1918-1921)”.
– Archiwum Narodowe Gruzji prezentuje dziś wystawę opartą na materiałach archiwalnych, które zachowały się w jego zbiorach. Cieszę się, że wystawa, która odwiedziła już i Litwę i Łotwę, zawitała też do Polski. Dla nas ma to szczególną wymowę, bo i my 100 lat temu odzyskaliśmy niepodległość – mówił dr Paweł Pietrzyk. – W tak zwanym międzyczasie możemy powiedzieć, że nasze państwa stawały się dla naszych obywateli drugim domem, wielu bowiem Polaków osiedlało się w Gruzji, a ich ślady pozostały obecne do dzisiaj, również liczna diaspora gruzińska zamieszkała w Polsce. Już za chwilę będziemy mogli przyjrzeć się wybranym momentom i postaciom z historii Pierwszej Republiki Gruzińskiej.
Dyrektor Archiwum Narodowego Gruzji Teona Iaszwili wprowadziła zebranych w tematykę ekspozycji i opowiedziała o kulisach jej powstawania.
– Bardzo dziękuje Polakom za pomoc i wsparcie, które zawsze okazywaliście Gruzji. Nasza przyjaźń trwa do dziś i ta wystawa jest tego dowodem – dodała.
Otwarcie wystawy „100 lat Pierwszej Demokratycznej Republiki Gruzji (1918-1921)”. Przemawia Dyrektor Archiwum Narodowego Gruzji Teona Iaszwili.
Ambasador Gruzji w Polsce, Jego Ekscelencja Ilia Darchiashvili zwrócił uwagę zebranych na fakt, że „zarówno Polska, jak i Gruzja, jak mawiał Marszałek Józef Piłsudski, należały do jednej wspólnoty, która cały czas musiała walczyć o przetrwanie, o swoją wolność. Ta walka o wolność jednoczyła oba narody”.
– Uważa się, że Pierwsza Republika Demokratyczna Gruzji ze swoją socjaldemokracją była bardzo dziwnym eksperymentem dla swoich czasów – opowiadał Jego Ekscelencja Ilia Darchiashvili. – Kiedy rozmawiamy o Pierwszej Demokratycznej Republice Gruzińskiej, mówimy o wartościach demokratycznych, na których opierała się tamtejsza Gruzja i dzisiejsza również, czyli przede wszystkim wartościach państwa prawa, państwa demokratycznego, wolności słowa, emancypacji kobiet w życiu politycznym.
– Dla mnie jako ambasadora i uważam, że też dla każdego Gruzina, Pierwsza Republika Gruzińska to źródło inspiracji na drodze budowania demokratycznego kraju – dodał.
Otwarcie wystawy „100 lat Pierwszej Demokratycznej Republiki Gruzji (1918-1921)”. Przemawia Ambasador Gruzji w Polsce, Jego Ekscelencja Ilia Darchiashvili.
Następnie dr Adam Dąbrowski z Archiwum Akt Nowych oprowadził zebranych po części wystawy pochodzącej ze zbiorów archiwum i opowiedział o zaprezentowanych tam materiałach.
Dr Adam Dąbrowski opowiada o materiałach z zasobu Archiwum Akt Nowych.
Zwiedzanie wystawy.
Goście zwiedzają wystawę.
Wystawie towarzyszył wykład dr. Dawida Kolbai ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego pt. „Polska – Gruzja. Odrodzenie państw narodowych w 1918 r.”
Wykład dr. Dawida Kolbai.
Wystawa: 100 lat Pierwszej Demokratycznej Republiki Gruzji (1918-1921)
MIEJSCE:
Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy
ul. Koszykowa 26/29
DATA:
do 14 listopada 2019 r. w godzinach otwarcia Biblioteki (pon.- pt.: 9:00-21:00; sob.: 9:00-17:00; niedz.: 9:00-14:00).
Wstęp bezpłatny. Zapraszamy!