-A
+A

Aktualności

Z nowym, 18 numerem czasopisma „Szkice Archiwalno-Historyczne” można się już zapoznać na stronie Archiwum Państwowego w Katowicach

Okładka 18 numeru czasopisma „Szkice Archiwalno-Historyczne” z 2021, na okładce archiwalne zdjęcie kobiety, mężczyzny i słonia.

Pismo wydawane jest od 1998 roku i zawiera opracowania naukowe o bogatym zasobie Archiwum Państwowego w Katowicach. Informacje w nich zamieszczane zwracają uwagę na najcenniejsze archiwalia dotyczące dziejów Górnego Śląska. Rocznik jest na liście czasopism punktowanych.

Wszystkie artykuły, również z ostatniego numeru można znaleźć online na stronie Archiwum Państwowego w Katowicach.

 

We wtorek w sali kinowej Jeleniogórskiego Ośrodka Kultury odbyła się promocja 53 tomu czasopisma „Rocznik Jeleniogórski”, wydawanego przez Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze i Towarzystwo Przyjaciół w Jeleniej Górze

Ivo Łaborewicz i Stanisław Firszt siedzą za stołem konferencyjnym, nad nimi prezentacja z okładką nowego tomu Rocznika Jeleniogórskiego.
Spotkanie promocyjne „Rocznika Jeleniogórskiego”, fot. Jan Foremny.

Spotkanie poprowadził Ivo Łaborewicz, redaktor tomu, kierownik jeleniogórskiego Archiwum i prezes Towarzystwa, który przedstawił zgromadzonej publiczności zwartość czasopisma. Składają się na nią teksty 40 autorów, poświęcone głównie historii Jeleniej Góry i regionu jeleniogórskiego. Kulisami ich powstawania podzielił się z zebranymi Stanisław Firszt, zastępca redaktora.

Sponsorem tomu jest Urząd Miasta Jeleniej Góry.

„Rocznik Jeleniogórski” można zakupić w cenie 49,60 zł, pisząc na adres Archiwum Państwowego we Wrocławiu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Mieszkańcy Opola mogą już podziwiać nową ekspozycję przed tamtejszym Archiwum! Wystawa archiwalna „Historie leczone dotykiem. Z sekretnych kart konserwatora” zabiera widza do wyjątkowego miejsca w archiwum – pracowni konserwacji – i ukazuje proces „uzdrawiania” materiałów archiwalnych

Plansze wystawy przed budynkiem archiwum. Beata Petryszyn stoi obok i wskazuje ręką na jedną z plansz.
Wystawa „Historie leczone dotykiem. Z sekretnych kart konserwatora”. Na zdjęciu Beata Petryszyn, współautorka wystawy, zajmuje się konserwacją dokumentów w opolskim archiwum.

Konserwacja materiałów archiwalnych jest jednym z najważniejszych elementów zabezpieczania historycznego dziedzictwa przechowywanego w Archiwach Państwowych. To pasjonująca, ale i wymagająca praca, do której wykonywania potrzebny jest zarówno odpowiedni kunszt, predyspozycje zawodowe, jak i właściwie dobrane narzędzia. Niezwykle istotnym czynnikiem jest również czas.

Wystawa zdradza tajniki przebiegu konserwacji w opolskim archiwum: wykonane zabiegi, wykorzystane materiały, czas każdej czynności. Oglądając ekspozycję, będzie można również porównać stan archiwaliów przed konserwacją, w trakcie oraz efekt końcowy precyzyjnej pracy konserwatorskiej.

 

Wydarzenie: Wystawa „Historie leczone dotykiem. Z sekretnych kart konserwatora”.

Data: 25 stycznia – 15 lutego 2022 r.

Miejsce: przed budynkiem Archiwum Państwowego w Opolu przy ul. Zamkowej 2

Zobacz wersje online wystawy. 

„Teatralne życie kostiumu” to najnowsza publikacja Archiwum Państwowego w Rzeszowie, która przeniesie czytelnika za kulisy największych spektakli Teatru im. Wandy Siemaszkowej

Okładka książki z projektem płaszacza, sukienki, buta, kamizelki oraz manekinem.
Publikacja „Teatralne życie kostiumu”, materiały prasowe.

Książka prezentuje wyjątkowe projekty kostiumów z 95 sztuk teatralnych. Najstarsze pochodzą z 1957 roku, najmłodsze z 2020. To przekrój stylów i historii kostiumu, zmian jego postrzegania i technik pracy z ponad 60 lat! Prezentowane w albumie projekty to czasami niedbałe szkice na kartce z zeszytu, czasami wyklejanki z różnego rodzaju tkanin, a czasami pięknie namalowane obrazy.

7 osob, 4 pozują z ksiązkami.
Premiera publikacji, od lewej: Krzysztof Motyka (wybór projektów, opracowanie graficzne, skład publiakcji), dyrektor Archiwum Państwowego w Rzeszowie Paweł Dudek, Izabela Frużyńska, Aldona Szczygieł – Kaszuba (koncepcja wydawnictwa), Monika Midura (koncepcja, redakcja i opracowanie tekstów), pełnomocnik dyrektora Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie Jagoda Skowron oraz dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie Jan Nowara, fot. Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

W publikacji znalazły się prace ponad 50 scenografów m.in. Salomei Gawrońskiej, Zdzisława Koreleskiego, Jerzego Szymańskiego, Ireny Perkowskiej, Wojciecha Krakowskiego, Wacława Ujejskiego, Wojciecha Siecińskiego, Zofii de Ines, Anny i Tadeusza Smolickich i Macieja Preyera. Album uzupełniają notatki scenografów, zdjęcia pracowni krawieckich oraz wypowiedzi aktorów i pracowników teatru.

Książka powstała we współpracy z Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Publikacja nie stanowi opracowania naukowego. Jej celem jest popularyzacja sztuki teatru.

Wydawnictwo można nabyć w Archiwum Państwowym w Rzeszowie w cenie 45 zł.

Publikacji towarzyszy wyjątkowa wystawa oryginalnych projektów kostiumów. W związku z ograniczeniami pandemicznymi ekspozycji nie można obecnie zwiedzać. Zostanie ona jednak rozbudowana o oryginalne kostiumy i ponownie otwarta dla publiczności, gdy sytuacja pandemiczna ulegnie poprawie.

Szkice kostiumów w gablotach i na pionowych planszach wystawienniczych.

Trzy kolorowe rysunki kostiumów w szklanej gablocie.
Wystawa „Teatralne życie kostiumu”, fot. Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Badaczy i studentów scenografii zachęcamy również do zajrzenia do bogatej, świetnie opracowanej i uporządkowanej dokumentacji teatralnej znajdującej się w rzeszowskim Archiwum.

„Memory of the World filled with Color” to publikacja dla młodzieży przygotowana przez Międzynarodowe Centrum Dziedzictwa Dokumentalnego UNESCO z siedzibą w Korei Południowej, która przybliża odbiorcy wybrane obiekty wpisane na Listę Światową Programu UNESCO Pamięć Świata. W książce zaprezentowano m.in. Archiwum Biura Odbudowy Stolicy, przechowywane w Archiwum Państwowym w Warszawie

Okładka książki, na niej 13 ludzi różnych zawodów i ras, wykonujących różne czynności.

Biuro Odbudowy Stolicy zajmowało się m.in. opracowaniem koncepcji urbanistycznej Warszawy oraz prowadzeniem odbudowy miasta po II wojnie światowej. Wchodzące w skład Archiwum BOS mapy, plany, projekty, dokumenty i fotografie, ukazują ogromną skalę zniszczeń wojennych i wysiłków podejmowanych po 1945 roku w celu odbudowy pogrążonego w gruzach miasta. Zostały wpisane na listę UNESCO w 2011 roku jako unikatowe dzieło konserwatorskie i architektoniczne oraz pozytywny przykład przezwyciężania skutków konfliktów zbrojnych.

Publikacja „Memory of the World filled with Color” przybliża czytelnikom historię, okoliczności powstania i wyjątkowe cechy Archiwum BOS oraz wielu innych bezcennych obiektów światowego dziedzictwa. Książka przyciąga interesującą treścią, kolorową szatą graficzną i nowatorskim sposobem prezentacji. Zdobią ją kreatywne ilustracje, które można wykorzystać jako plakaty lub pocztówki, a także rysunki przygotowane do samodzielnego kolorowania. Na końcu rozdziału poświęconego danemu obiektowi, znajdują się kody QR. Po ich zeskanowaniu czytelnik przeniesie się na stronę internetową, zawierającą skany oryginalnych materiałów opisanych w publikacji.

Przejdź do publikacji „Memory of the World filled with Color” (w języku angielskim).

Zobacz dokumenty Biura Odbudowy Stolicy na stronie UNESCO.

Zobacz dokumenty Biura Odbudowy Stolicy w Szukaj w Archiwach.

 

ul.Rakowiecka 2D, 02-517 Warszawa
tel.(+48 22) 565-46-00, fax (+48 22) 565-46-14
email: ndap@archiwa.gov.pl