-A
+A

Aktualności

Rusza konkurs „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” skierowany do uczniów klas VI szkoły podstawowej. Zadaniem uczestników będzie stworzenie cyfrowego drzewa genealogicznego swojej rodziny w aplikacji konkursowej „Cyfrowe Drzewo Genealogiczne”. Zgłoszenia można przesyłać od 31 stycznia do 31 marca br.

Grafika konkursowa z rysunkiem 7 twarzy członków rodziny w koronie drzewa i tekstem „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”, konkurs genealogiczny dla do uczniów klas 6 szkół podstawowych, 31 stycznia-31marca 2022, więcej na archiwarodzinne.gov.pl i www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka, logotypy Ministerstwa Edukacji i Nauki, Archiwów Państwowych i Ośrodka Rozwoju Edukacji.

Założenia konkursu

Głównym celem konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”jest poznanie historii i kultury rodzinnej poprzez odkrywanie pamiątek, dokumentów i starych fotografii. W swoich poszukiwaniach młodzi ludzie mogą korzystać z pomocy rodziców, poznając przy tym rodzinne historie i opowieści. Pomocą w przygotowaniu cyfrowego drzewa genealogicznego będą także zasoby Archiwów Państwowych, w których uczniowie znajdą informacje o dalszych członkach rodziny i będą mogli skorzystać z pomocy archiwistów.

Aplikacja konkursowa „Cyfrowe Drzewo Genealogiczne”

W aplikacji konkursowej „Cyfrowe Drzewo Genealogiczne” można tworzyć drzewo genealogiczne, dodawać zdjęcia i opisy członków rodziny oraz gromadzić informacje potrzebne do zgłoszenia w konkursie, a także odnawiać stare zdjęcia. Dostępne w aplikacji narzędzie do koloryzacji obrazu wykorzystuje sztuczną inteligencję opartą na modelu głębokiego uczenia (deep learning). Po wielu godzinach trenowania potrafi przywrócić kolor dowolnemu obrazowi.

Uczestnik powinien przygotować projekt konkursowy w aplikacji pod opieką rodzica i nauczyciela oraz w konsultacji z archiwistami z Archiwów Państwowych.

Zgłoszenia konkursowe  

Zgłoszenia przesyła nauczyciel w aplikacji „Cyfrowe Drzewo Genealogiczne” do 31 marca br. za pośrednictwem odpowiedniego formularza.

W I etapie konkursu wojewódzkie komisje konkursowe wybiorą 3 finalistów, którzy przejdą do etapu ogólnopolskiego. W II etapie kapituła konkursu wybierze spośród nich 3 laureatów oraz przyzna 12 wyróżnień. Listy laureatów i wyróżnionych uczniów zostaną ogłoszone do 15 maja 2022 roku.

Laureaci oraz uczniowie wyróżnieni w konkursie (na poziomie ogólnopolskim), a także nauczyciele będący ich opiekunami otrzymają nagrody rzeczowe.

Organizatorami konkursu są Minister Edukacji i Nauki i Archiwa Państwowe, we współpracy z  Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.

Szczegóły konkursu można znaleźć na stronie Archiwa Rodzinne Niepodległej.  

Z nowym, 18 numerem czasopisma „Szkice Archiwalno-Historyczne” można się już zapoznać na stronie Archiwum Państwowego w Katowicach

Okładka 18 numeru czasopisma „Szkice Archiwalno-Historyczne” z 2021, na okładce archiwalne zdjęcie kobiety, mężczyzny i słonia.

Pismo wydawane jest od 1998 roku i zawiera opracowania naukowe o bogatym zasobie Archiwum Państwowego w Katowicach. Informacje w nich zamieszczane zwracają uwagę na najcenniejsze archiwalia dotyczące dziejów Górnego Śląska. Rocznik jest na liście czasopism punktowanych.

Wszystkie artykuły, również z ostatniego numeru można znaleźć online na stronie Archiwum Państwowego w Katowicach.

 

We wtorek w sali kinowej Jeleniogórskiego Ośrodka Kultury odbyła się promocja 53 tomu czasopisma „Rocznik Jeleniogórski”, wydawanego przez Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze i Towarzystwo Przyjaciół w Jeleniej Górze

Ivo Łaborewicz i Stanisław Firszt siedzą za stołem konferencyjnym, nad nimi prezentacja z okładką nowego tomu Rocznika Jeleniogórskiego.
Spotkanie promocyjne „Rocznika Jeleniogórskiego”, fot. Jan Foremny.

Spotkanie poprowadził Ivo Łaborewicz, redaktor tomu, kierownik jeleniogórskiego Archiwum i prezes Towarzystwa, który przedstawił zgromadzonej publiczności zwartość czasopisma. Składają się na nią teksty 40 autorów, poświęcone głównie historii Jeleniej Góry i regionu jeleniogórskiego. Kulisami ich powstawania podzielił się z zebranymi Stanisław Firszt, zastępca redaktora.

Sponsorem tomu jest Urząd Miasta Jeleniej Góry.

„Rocznik Jeleniogórski” można zakupić w cenie 49,60 zł, pisząc na adres Archiwum Państwowego we Wrocławiu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Mieszkańcy Opola mogą już podziwiać nową ekspozycję przed tamtejszym Archiwum! Wystawa archiwalna „Historie leczone dotykiem. Z sekretnych kart konserwatora” zabiera widza do wyjątkowego miejsca w archiwum – pracowni konserwacji – i ukazuje proces „uzdrawiania” materiałów archiwalnych

Plansze wystawy przed budynkiem archiwum. Beata Petryszyn stoi obok i wskazuje ręką na jedną z plansz.
Wystawa „Historie leczone dotykiem. Z sekretnych kart konserwatora”. Na zdjęciu Beata Petryszyn, współautorka wystawy, zajmuje się konserwacją dokumentów w opolskim archiwum.

Konserwacja materiałów archiwalnych jest jednym z najważniejszych elementów zabezpieczania historycznego dziedzictwa przechowywanego w Archiwach Państwowych. To pasjonująca, ale i wymagająca praca, do której wykonywania potrzebny jest zarówno odpowiedni kunszt, predyspozycje zawodowe, jak i właściwie dobrane narzędzia. Niezwykle istotnym czynnikiem jest również czas.

Wystawa zdradza tajniki przebiegu konserwacji w opolskim archiwum: wykonane zabiegi, wykorzystane materiały, czas każdej czynności. Oglądając ekspozycję, będzie można również porównać stan archiwaliów przed konserwacją, w trakcie oraz efekt końcowy precyzyjnej pracy konserwatorskiej.

 

Wydarzenie: Wystawa „Historie leczone dotykiem. Z sekretnych kart konserwatora”.

Data: 25 stycznia – 15 lutego 2022 r.

Miejsce: przed budynkiem Archiwum Państwowego w Opolu przy ul. Zamkowej 2

Zobacz wersje online wystawy. 

„Teatralne życie kostiumu” to najnowsza publikacja Archiwum Państwowego w Rzeszowie, która przeniesie czytelnika za kulisy największych spektakli Teatru im. Wandy Siemaszkowej

Okładka książki z projektem płaszacza, sukienki, buta, kamizelki oraz manekinem.
Publikacja „Teatralne życie kostiumu”, materiały prasowe.

Książka prezentuje wyjątkowe projekty kostiumów z 95 sztuk teatralnych. Najstarsze pochodzą z 1957 roku, najmłodsze z 2020. To przekrój stylów i historii kostiumu, zmian jego postrzegania i technik pracy z ponad 60 lat! Prezentowane w albumie projekty to czasami niedbałe szkice na kartce z zeszytu, czasami wyklejanki z różnego rodzaju tkanin, a czasami pięknie namalowane obrazy.

7 osob, 4 pozują z ksiązkami.
Premiera publikacji, od lewej: Krzysztof Motyka (wybór projektów, opracowanie graficzne, skład publiakcji), dyrektor Archiwum Państwowego w Rzeszowie Paweł Dudek, Izabela Frużyńska, Aldona Szczygieł – Kaszuba (koncepcja wydawnictwa), Monika Midura (koncepcja, redakcja i opracowanie tekstów), pełnomocnik dyrektora Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie Jagoda Skowron oraz dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie Jan Nowara, fot. Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

W publikacji znalazły się prace ponad 50 scenografów m.in. Salomei Gawrońskiej, Zdzisława Koreleskiego, Jerzego Szymańskiego, Ireny Perkowskiej, Wojciecha Krakowskiego, Wacława Ujejskiego, Wojciecha Siecińskiego, Zofii de Ines, Anny i Tadeusza Smolickich i Macieja Preyera. Album uzupełniają notatki scenografów, zdjęcia pracowni krawieckich oraz wypowiedzi aktorów i pracowników teatru.

Książka powstała we współpracy z Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Publikacja nie stanowi opracowania naukowego. Jej celem jest popularyzacja sztuki teatru.

Wydawnictwo można nabyć w Archiwum Państwowym w Rzeszowie w cenie 45 zł.

Publikacji towarzyszy wyjątkowa wystawa oryginalnych projektów kostiumów. W związku z ograniczeniami pandemicznymi ekspozycji nie można obecnie zwiedzać. Zostanie ona jednak rozbudowana o oryginalne kostiumy i ponownie otwarta dla publiczności, gdy sytuacja pandemiczna ulegnie poprawie.

Szkice kostiumów w gablotach i na pionowych planszach wystawienniczych.

Trzy kolorowe rysunki kostiumów w szklanej gablocie.
Wystawa „Teatralne życie kostiumu”, fot. Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Badaczy i studentów scenografii zachęcamy również do zajrzenia do bogatej, świetnie opracowanej i uporządkowanej dokumentacji teatralnej znajdującej się w rzeszowskim Archiwum.

ul.Rakowiecka 2D, 02-517 Warszawa
tel.(+48 22) 565-46-00, fax (+48 22) 565-46-14
email: ndap@archiwa.gov.pl