Przed przystąpieniem do poszukiwań dotyczących historii rodziny w materiałach archiwalnych należy zapoznać się z publikacjami o tematyce genealogicznej oraz historycznej .
czytaj więcej
Informacje o osobach, które odznaczyły się aktywną działalnością w jakiejś dziedzinie, np. na polu politycznym, naukowym, artystycznym, mogą być zawarte w dokumentacji przechowywanej przez różnorakie archiwa naukowe, partyjne, związków i stowarzyszeń, towarzystw i fundacji, organizacji społecznych, sportowych i krajoznawczych, a także biblioteki i muzea. Obecnie wiele archiwaliów znanych osób i rodzin przechowują archiwa państwowe. Archiwa rodzin zawierają obok akt majątkowych i sądowych, informujących o sytuacji danej rodziny, bardzo często gotowe zestawienia genealogiczne. Mogą również zawierać informacje o poddanych chłopskich i dzierżawcach majątku.
czytaj więcejArchiwa udzielają odpowiedzi na pytania przesłane drogą pocztową, w tym pocztą elektroniczną, a także udostępniają w pracowniach naukowych materiały archiwalne do samodzielnego przeszukiwania.
czytaj więcej
Opisana powyżej dokumentacja mająca charakter oficjalny i urzędowy przechowywana jest w wielu instytucjach:
archiwa państwowe - obecnie są w Polsce 33 archiwa oraz 41 oddziałów zamiejscowych;
Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych zatwierdził 12 grudnia 2014 r. wytyczne do sporządzania indeksu analitycznego do akt stanu cywilnego. Prace nad ich przygotowaniem prowadził Departamentu Archiwistyki NDAP, brał w nich udział zespół naukowy do opracowania wskazówek metodycznych dotyczących sporządzania indeksów. Uwagi i sugestie przekazywali przedstawiciele środowisk genealogicznych i pracownicy archiwów państwowych. Projekt opiniowała również Centralna Komisja Metodyczna. Wytyczne te umożliwiają tworzenie w jednolitej formie i strukturze zestawu elementów informujących w sposób pełny lub skrócony o treści zapisów dotyczących urodzeń, małżeństw i zgonów.