W Archiwum Państwowym w Gorzowie Wielkopolskim odsłonięto dziś tablicę poświęconą p. Stanisławie Janickiej wieloletniej gorzowskiej archiwistce. Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk wręczył również odznaki “Za Zasługi Dla Archiwistyki”
Stanisława Janicka (1928–2013) była archiwistką o rozległej wiedzy, specjalistką od odczytywania rękopisów neogotyckich oraz paleografii łacińskiej. Swoją drogę zawodową związała z gorzowskim archiwum na ponad pięćdziesiąt lat. Aktywnie działała również w gorzowskim oddziale Polskiego Towarzystwa Historycznego, Stowarzyszeniu Archiwistów Polskich, Polskim Związku Esperantystów oraz Towarzystwie Przyjaciół Archiwum i Pamiątek Przeszłości, które ufundowało tablicę. Jest autorką kilkudziesięciu publikacji popularyzujących zasób archiwum gorzowskiego oraz wiedzę o dziejach regionu. Z pasją dzieliła się znalezionymi w archiwaliach ciekawostkami, publikując na łamach licznych specjalistycznych i lokalnych czasopism m.in. w Nadwarciańskim Roczniku Historyczno-Archiwalnym.
Za swoją posługę wielokrotnie otrzymywała wyróżnienia, w tym za szczególne osiągnięcia dla rozwoju archiwów i archiwistyki 5 grudnia 1979 r., przyznano jej honorową odznakę „Za Zasługi Dla Archiwistyki”
Tablica upamiętniająca dorobek pani Stanisławy Janickiej zawisła w holu archiwum. W uroczystości wzięli udział pracownicy archiwum, członkowie rozwiązanego w grudniu 2018 Towarzystwa Przyjaciół Archiwum i Pamiątek Przeszłości, archiwiści z archiwów zakładowych, członkowie oddziału Stowarzyszenia Archiwistów Polskich oraz rodzina i bliscy uhonorowanej archiwistki.
W drugiej części uroczystość w AP w Gorzowie Wielkopolskim wręczono odznaczenia „Za Zasługi Dla Archiwistyki”. Wyróżnienia nadawane są przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych pracownikom archiwów państwowych za wieloletnią, nienaganną pracę lub osiągnięcia w archiwistyce i pokrewnych dziedzinach nauki i dyscyplinach naukowych, mających znaczenie dla rozwoju archiwów oraz innym osobom szczególnie zasłużonym dla rozwoju archiwistyki. Odznaczenia otrzymali pp. Zbigniew Czarnuch, Jerzy Zysnarski, Zbigniew Miler, Ryszard Wójtowicz, Roman Piciński i Jerzy Sygnecki.