Celem konkursu „Historie z rodzinnych archiwów” było uwrażliwienie społeczeństwa na kultywowanie pamięci i szacunek dla przeszłości, w tym kulturowe dziedzictwo dokumentacyjne w wymiarze rodziny, kształtowanie postaw patriotycznych, edukowanie nt. historii oraz zwiększenie poczucia tożsamości narodowej społeczeństwa, a także rozbudzenie zainteresowanie kulturą i historią „małych ojczyzn” – regionu i lokalnych społeczności. Powstałe w jego ramach prace posłużą utrwaleniu, zachowaniu i upowszechnieniu świadectw „małej historii” osadzonej w wielkich wydarzeniach dziejowych.
Aby wziąć udział w konkursie, należało opisać i udokumentować historię swojej rodziny. Zgłoszonych zostało 77 prac, którymi Kapituła konkursu zajęła się z ogromnym zainteresowaniem. Po wnikliwej analizie treści poszczególnych opracowań wyłoniono laureatów konkursu.
KATEGORIA DLA DOROSŁYCH
I MIEJSCE
„O żandarmie Sołowieju i innych „narwańcach” z roku 1863”
Eleonora Węgłowska-Bulińska
II MIEJSCE
„Opowieści z Rzadkwina”
Tomasz Nowak
III MIEJSCE
„Żółty dom”
Katarzyna Nowaczyk-Basińska
WYRÓŻNIENIA
„Mechanik lotniczy Stanisław Mucha”
Paweł Bróździński
„Plac, Platz czy La Place? Historia dowborczyka punktem wyjścia do dziejów rodzinnych”
Zdzisław Skupień
KATEGORIA DO LAT 18
I MIEJSCE
„II wojna światowa i czasy powojenne we wspomnieniach moich dziadków i pradziadków”
Jakub Rak
II MIEJSCE
„Niezwykła historia zwykłej kobiety”
Martyna Skotnicka
III MIEJSCE
„Historia oczami prawnuczki”
Wiktoria Emilia Regin
WYRÓŻNIENIA
„Historia piernikami pachnąca”
Aleksandra Hawro
„Wielka historia w mojej rodzinie”
Krzysztof Rogowski
Laureatom serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie oraz zaangażowanie i wysiłek włożony w opisanie rodzinnych historii.
Partnerem konkursu i fundatorem nagród jest Polska Fundacja Narodowa.
Konkurs został zorganizowany w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.
Projekt „Archiwa Rodzinne Niepodległej” ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na unikalną wartość rodzinnych pamiątek i aktywne zaangażowanie w świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przechowywane w domach rodzinne pamiątki (dokumenty, fotografie, listy) stanowią wyjątkowe świadectwo historii osób, rodzin i lokalnych społeczności. W ramach projektu Archiwa Państwowe zachęcają do otoczenia tych bezcennych materiałów właściwą opieką oraz pogłębiania wiedzy o własnych korzeniach i losach swoich przodków. Na stronie internetowej projektu można znaleźć poradnik na temat prowadzenia domowego archiwum, a w 33 Archiwach Państwowych w całej Polsce działają punkty konsultacyjne, w których specjaliści służą pomocą i fachową poradą. Więcej informacji na stronie Archiwa Rodzinne Niepodległej.