W poniedziałek, 25 października na Placu Biskupów Janów obok Kościoła Farnego w Rzeszowie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy plenerowej „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej”
Zaproszonych gości przywitał dyrektor Archiwum Państwowego w Rzeszowie Paweł Dudek, który przybliżył uczestnikom prezentowaną ekspozycję oraz misję Archiwów Państwowych. Inicjatywy, która jest świetną okazją do kultywowania pamięci o przodkach pogratulowała w przesłanym liście Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
Otwarcie wystawy. Gości wita dyrektor Archiwum Państwowego w Rzeszowie Paweł Dudek, fot. Archiwum Państwowe w Rzeszowie.
Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali dyrektor Archiwum Paweł Dudek, proboszcz Parafii Farnej w Rzeszowie ks. Jan Szczupak oraz dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Rzeszowa Katarzyna Pawlak. Uczestnicy wydarzenia mogli podpisać się także na pamiątkowym plakacie.
Podpisywanie pamiątkowego plakatu, fot. Archiwum Państwowe w Rzeszowie.
Ekspozycja stanowi wyjątkowy zbiór materiałów wyselekcjonowanych ze zbiorów rodzinnych, które zostały przekazane przez licznych darczyńców do zasobu Archiwów Państwowych w całej Polsce. Na wystawie można zapoznać się z nadzwyczajnymi rodzinnymi opowieściami, niezwykłymi losami i codziennym życiem rodzin II RP – zatrzymanym na starych fotografiach, w dokumentach i innych rodzinnych pamiątkach. Jej dodatkowym atutem jest nietypowy wygląd. Projekt wystawy, przygotowany przez studio Podpunkt, nominowany został do Polish Graphic Design Awards – konkursu na najlepsze polskie projekty komunikacji wizualnej.
Więcej na temat wystawy na stronie projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej.
Otwarcie wystawy, fot. Archiwum Państwowe w Rzeszowie.
Wystawę będzie można oglądać w Rzeszowie do 14 listopada 2021 r. Następnie wyruszy w podróż do Sanoka, gdzie prezentowana będzie na dziedzińcu Zamku Królewskiego.