Wystawa plenerowa „Najdalsza Polska. Szczecin 1945–1948” powstała we współpracy z Archiwum Państwowym w Szczecinie została dziś zaprezentowana na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Ekspozycja będzie dostępna dla przechodniów przed Galerią Kordegarda do 18 września 2020 r.
15 lipca br. wystawę otwarto na pl. Solidarności w Szczecinie. Od dzisiaj będą mogli podziwiać ją także mieszkańcy Warszawy i turyści. Wystawa powstała z okazji 75. rocznicy włączenia Szczecina w skład państwa polskiego. Jej autorzy chcieli pokazać jak odmienne – choć nie mniej burzliwe od losów pozostałej części Polski – były początki powojennego życia Polaków na tych ziemiach.
Wystawa „Najdalsza Polska. Szczecin 1945–1948”.
W otwarciu ekspozycji na Krakowskim Przedmieściu uczestniczyli: Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski, który przeczytał list okolicznościowy od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, pomysłodawca i kurator wystawy red. Piotr Semka, dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie Lech Karwowski, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia Marek Mutor, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Kultury Andrzej Bieńskowski, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego Paweł Ukielski, Zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych Joanna Chojecka i dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie Krzysztof Kowalczyk.
– Chociaż stolica Pomorza Zachodniego leży na odległym krańcu naszej ojczyzny, to w powojennej historii niejednokrotnie tutaj właśnie biło serce Polski – napisał w liście prezydent Andrzej Duda – Dzisiaj miasto szybko się rozwija, jest symbolem nowoczesności i oknem na świat, dzięki swojemu portowemu charakterowi, ale jest też miastem z historią. Miastem wyrosłym z marzeń o silnej, sprawiedliwej i wolnej Polsce. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do stworzenia wystawy, dokumentującej pierwsze lata realizacji tego wielkiego dzieła.
Otwarcie wystawy. Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski czyta list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
– Wystawy takie przypominają trudne, skomplikowane dzieje powojennego Szczecina, dlatego jestem bardzo wdzięczny jej twórcom, a wszystkich państwa zachęcam do obejrzenia tej wystawy. Jest ona bardzo ważnym punktem na mapie odbudowywania prawdy historycznej o Polsce w latach powojennych – mówił premier Mateusz Morawiecki.
Otwarcie wystawy. Wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego.
Kurator wystawy red. Piotr Semka zastrzegł, że „w Warszawie ta szczecińska trudna droga powojenna w ogóle nie jest znana”, dlatego twórcy dążyli do równoległego zaprezentowania ekspozycji zarówno w Szczecinie, jak i w stolicy.
Otwarcie wystawy. Wystąpienie kuratora wystawy Piotr Semki.
Wystawa jest wynikiem wspólnej inicjatywy Archiwum Państwowego w Szczecinie, Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Ekspozycję patronatem honorowym objął Prezydent RP Andrzej Duda.
Otwarcie wystawy „Najdalsza Polska. Szczecin 1945–1948”.
Otwarcie wystawy „Najdalsza Polska. Szczecin 1945–1948”. Na zdjęciu od lewej: zastępca dyrektora Narodowego Centrum Kultury Andrzej Bieńkowski, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie Krzysztof Kowalczyk, Zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych Joanna Chojecka, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia Marek Mutor, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego Paweł Ukielski, kurator wystawy red. Piotr Semka, dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie Lech Karwowski.
Wystawa „Najdalsza Polska. Szczecin 1945–1948”
DATA: 28 sierpnia 2020 – 18 września 2020 r.
MIEJSCE: Warszawa, Krakowskie Przedmieście 15 (przed Galerią Kordegarda)
Organizatorzy wystawy: Centrum Historii Zajezdnia, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Archiwum Państwowe w Szczecinie
Pomysłodawca i kurator wystawy: Piotr Semka
Autorzy: Piotr Semka, dr Anna Lew-Machniak, dr Janina Kosman, Michał Knitter
Recenzent: dr Artur Kubaj
Opracowanie graficzne: Łukasz Szełemej