Aktualności

XII Międzynarodowy Dzień Archiwów i premiera nowej odsłony Szukaj w Archiwach

10 Czerwca 2019


W sobotę, 8 czerwca, Archiwa Państwowe już po raz dwunasty świętowały Międzynarodowy Dzień Archiwów. W tym dniu zaprezentowano również zupełnie nową odsłonę serwisu Szukaj w Archiwach

Na uroczystości inauguracji obchodów święta Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk podkreślił wyjątkowe znaczenie tego dnia dla Archiwów Państwowych. Zarówno XII Międzynarodowy Dzień Archiwów, podczas którego Archiwa Państwowe organizują dni otwarte i prezentują swoje najciekawsze i najcenniejsze materiały, jak i premiera zmodernizowanej wersji serwisu szukajwarchiwach.gov.pl wpisuje się w obchody setnej rocznicy powołania państwowej sieci archiwalnej. Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych podziękował również Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego za dotychczasowe wsparcie i zaznaczył, że dzięki tej współpracy realizowane są duże i niezwykle istotne projekty. Efektem jednego z nich jest właśnie nowy Szukaj w Archiwach. 

– Dzisiaj możemy dokonać inauguracji zupełnie nowej odsłony serwisu Szukaj w Archiwach. Jest to taka wirtualna czytelnia wszystkich archiwów państwowych. Nie rezygnujemy przy tym z podstawowej funkcji, jaką jest udostępnianie materiałów archiwalnych w siedzibach archiwów, wyciągamy natomiast pomocną dłoń do wszystkich, którzy do tej pory mieli trudność z dotarciem do poszczególnych czytelni – mówił o serwisie dr Paweł Pietrzyk.

Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych podkreślił bogactwo i różnorodność przechowywanych w Archiwach Państwowych zasobów i zaznaczył, że materiały archiwalne można wykorzystywać do różnych celów.

– To mogą być nie tylko cele naukowe, ale to czym zwykły obywatel interesuje się na co dzień – historia jego rodziny, czy regionu – mówił dr Paweł Pietrzyk. – Ciekawość to pierwszy stopień do archiwów! Wszystkich ciekawych zapraszam nie tylko do odwiedzania serwisu Szukaj w Archiwach, ale również cały czas do odwiedzania Archiwów Pństwowych, gdzie znajdziecie Państwo bardzo dużo ciekawych materiałów.

Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotr Gliński rozpoczął swoje wystąpienie od życzeń i podziękowań skierowanych do archiwistów. – My w życiu codziennym, a opinia publiczna pewnie także, nie zdaje sobie sprawy, jak archiwa są ważne – mówił premier. – Nie ma nowoczesnych państw, wspólnot politycznych, bez dobrze funkcjonujących archiwów.

– Dzisiaj udostępniamy Polakom nową odsłonę serwisu Szukaj w Archiwach – to rewolucja technologiczna i realizacja idei kultury otwartej, udostępniania zasobów kultury, zasobów archiwalnych Polakom. (…) To epokowa modernizacja wspaniałego narzędzia dostępu do tego wszystkiego, co polskie archiwa zgromadziły – dodał prof. Piotr Gliński. 

O pracach nad modernizacją serwisu i jego nowych funkcjonalnościach opowiedział dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego Radosław Kałużniak:

– Po wejściu na stronę będzie możliwość przeglądania materiałów, które są w serwisie. Drugi obszar będzie wymagał utworzenia konta w serwisie, ale będzie dawał wiele funkcji, który dotychczas nie było. To m.in. tworzenie własnych kolekcji tematycznych i udostępnianie ich innym użytkownikom, możliwość tagowania, możliwość udostępniania materiałów wprost z serwisu na portalach społecznościowych. (…) Tych funkcjonalności jest oczywiście o wiele więcej, polecam wszystkim sprawdzenie ich w praktyce.

W serwisie Szukaj w Archiwach dostępnych jest już ponad 37 mln skanów oraz ok. 13,5 mln opisów materiałów archiwalnych pochodzących z Archiwów Państwowych oraz innych instytucji w tym instytucji polonijnych. Serwis jest bezpłatny i dostępny dla wszystkich użytkowników.

Wśród udostępnionych w serwisie dokumentów można znaleźć m.in. materiały Archiwum Biura Odbudowy Stolicy (Archiwum Państwowe w Warszawie), pocztówki The Polish Victims’ Relief Fund z lat 1915-1919 (Archiwum Ignacego Jana Paderewskiego 1880-1940, Archiwum Akt Nowych), czy fotografie Koncernu Ilustrowanego Kurier Codzienny – Archiwum Ilustracji (1910–1939) (Narodowe Archiwum Cyfrowe). Wybrane materiały pokazano podczas uroczystej premiery serwisu.

Na Szukaj w Archiwach dostępne są już również listy Adama Mickiewicza i Cypriana Kamila Norwid z Archiwum Zgromadzenia Zmartwychwstania Pańskiego w Rzymie, które wcześniej zostały poddane konserwacji i zabezpieczone w Centralnym Laboratorium Konserwacji Archiwaliów Archiwum Głównego Akt Dawnych. Więcej o listach w artykule.

W serwisie udostępnione zostały także skany najcenniejszych i najciekawszych materiałów przechowywane przez Archiwa Państwowe. Na żywo można było je podziwiać podczas dni otwartych zorganizowanych z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów w większości polskich archiwów państwowych.  W godz. od 12:00 do 19:00 w całym kraju pracownicy archiwów czekali na odwiedzających wraz z różnorodną ofertą archiwalnych atrakcji. W programach znalazły się m.in. liczne wystawy, warsztaty genealogiczne, konserwatorskie i kaligraficzne, wykłady, gry i zabawy, premiery książkowe i pokazy filmowe, a także zwiedzanie magazynów, pracowni konserwacji i digitalizacji dokumentów oraz innych niedostępnych na co dzień dla publiczności pomieszczeń. Nasi archiwiści radzili również jak prowadzić i dbać o domowe archiwa.

Międzynarodowy Dzień Archiwów i premiera Szukaj w Archiwach w mediach