header

Aktualności

Przebudowa strony

Szanowni Państwo,

uprzejmie informujemy, że prowadzimy prace nad przebudową strony internetowej. Nowa strona będzie przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych zgodnie z Krajowymi Ramami Interoperacyjności. Tymczasem zapraszamy do korzystania z dwóch odsłon portalu: nowej (systematycznie uzupełnianej) i archiwalnej (odnośnik znajduje się w górnej części strony).

Od 30 listopada w siedleckim zakładzie karnym prezentowana jest wystawa ogłoszeń niemieckich władz okupacyjnych ze zbiorów Archiwum Państwowego w Siedlcach. Ekspozycja jest częścią programu „Aby pamięć stała się ostrzeżeniem”, który ma na celu poszerzenie wiedzy o Holokauście oraz rozbudzenie zainteresowania historią wśród osób pozbawionych wolności.

Program jest elementem projektu "Historia Ireny Sendler - Przeszłość i Teraźniejszość" prowadzonego przez Biuro Rady Europy, Fundację na Rzecz Tolerancji poprzez Międzykulturowe Zrozumienie oraz Centralny Zarząd Służby Więziennej i Okręgowy Inspektorat w Warszawie. 

Archiwum Państwowe w Lublinie zaprasza na uroczyste otwarcie portalu internetowego "Lubelskie archiwum cyfrowe", w którym będą prezentowane dokumenty historyczne m.in. aktowe, kartograficzne i fotograficzne dotyczące Lublina i województwa lubelskiego. Prezentacja portalu odbędzie się w poniedziałek, 30 listopada o godz. 11.00 w siedzibie Archiwum przy ul. Jezuckiej 13. O godz. 12.00 nastąpi otwarcie wystawy pt."Wielka Wojna na Lubelszczyźnie - ku niepodległości".

więcej

Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Żydowski Instytut Historyczny oraz Archiwum Państwowe w Łodzi otrzymali Nagrodę Historyczną KLIO 2015 w kategorii edytorskiej za książkę pt. "Encyklopedia getta. Niedokończony projekt archiwistów z getta łódzkiego".

Nagroda KLIO została ustanowiona w 1996 r. przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej. To wyróżnienie dla polskich autorów i wydawców zajmujących się literaturą historyczną za ich wkład w popularyzację historii i literatury w Polsce.

Wręczenie Nagród odbyło się 26 listopada podczas XXIV Targów Książki Historycznej, które potrwają do 29 listopada.

Archiwum Państwowe w Poznaniu, Muzeum Historii Miasta Poznania i Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie zapraszają na kolejne "Popołudnie z dokumentem". Spotkanie odbędzie się w piątek, 27 listopada o godz. 16.00 w poznańskim ratuszu i będzie poświęcone Janowi Długoszowi, którego 600. rocznica urodzin przypada w tym roku. Program

Od 26 listopada do 20 stycznia w siedzibie Archiwum Państwowego w Siedlcach będzie można oglądać wystawę poświęconą unitom podlaskim – wyznawcom Kościoła greckokatolickiego, którzy na podstawie unii brzeskiej z 1596 r., przyłączyli się do Kościoła katolickiego zachowując własną organizację i liturgię. Wystawa prezentuje dokumenty dotyczące głównie lat 1875-1905, kiedy we wschodniej części Królestwa Polskiego rozgrywały się wydarzenia mające charakter wojny religijnej prowadzonej przeciw unitom przez władze carskie i przeciwników unii.