Bezcenne skarby kultury narodowej związane z okresem zjednoczenia państwa polskiego i panowania króla Władysława Łokietka i Kazimierza III Wielkiego można oglądać od dziś na wirtualnej wystawie pt. „Restaurator Regni Poloniae. Król Władysław Łokietek (1260–1333)”. Ekspozycja została przygotowana przez Archiwa Państwowe z okazji 700. rocznicy koronacji Władysława Łokietka
– Cieszę się, że to kolejna inicjatywa, którą udało się zorganizować w sieci Archiwów Państwowych i pokazać bardzo ciekawą wystawę dotyczącą tego okresu w dziejach Polski z zasobów wszystkich Archiwów Państwowych, gdzie te dokumenty są zgromadzone – mówi Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk. – Serdecznie zachęcam do wirtualnego zwiedzania wystawy.
Na ekspozycji znajdują się m.in. materiały z Archiwum Głównego Akt Dawnych, Archiwum Państwowego w Bydgoszczy, Archiwum Państwowego we Wrocławiu, Archiwum Narodowego w Krakowie. Wśród prezentowanych dokumentów pergaminowych i pieczęci z XIII i XIV wieku są m.in. bulle papieskie, przywileje książęce i królewskie, dokumenty krzyżackie oraz dokumenty duchowieństwa polskiego.
Król Władysław Łokietek potwierdza przywileje klasztoru cystersów w Byszewie (Koronowie). Brześć, 14 kwietnia 1325 r. AGAD, Zb. dok. perg., sygn. 6481
Wystawa będzie dostępna na stronie internetowej AGAD od godz. 11:00.
Ekspozycję patronatem honorowym objął Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk.
Wystawie towarzyszy katalog zatytułowany „Władysław Łokietek – odnowiciel Królestwa Polskiego” opracowany przez dr. hab. Janusza Grabowskiego z AGAD. W katalogu pokazano dokumenty pergaminowe oraz unikatowe pieczęcie władców polskich i obcych.