W ubiegłym tygodniu, 16-17 września 2021 roku w Krakowie odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa „Archiwa ponadnarodowe. Wspólne dziedzictwo – różne rozwiązania”. Wydarzenie patronatem honorowym objął Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk
Obrady miały miejsce w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory przy Rynku Głównym 35. Dr Dorota Drzewiecka, zastępca dyrektora Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i dr Kamila Follprecht, zastępca dyrektora Archiwum Narodowego w Krakowie przywitały gości w imieniu organizatorów. Konferencję otworzyła dr hab. Lucyna Harc, zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.
Dr hab. Lucyna Harc, zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych przemawia podczas otwarcia konferencji, fot. Monika Cołbecka i Hubert Mazur.
W trakcie konferencji zgromadzeni goście z Polski i zagranicy próbowali odpowiedzieć na pytanie, czy w rodzinie archiwów, gęsto wrośniętych w struktury społeczne, gospodarcze, religijne oraz polityczne współczesnego świata, można wyodrębnić – a jeśli tak, to również zdefiniować – archiwa o ponadnarodowym zasobie i zasięgu oddziaływania.
Konferencja „Archiwa ponadnarodowe. Wspólne dziedzictwo – różne rozwiązania”, fot. Monika Cołbecka i Hubert Mazur.
Podczas pierwszego dnia obrad dr Anna Laszuk z Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych opowiedziała zebranym o działalności humanitarnej i zbiorach dokumentacji Międzynarodowej Służby Poszukiwań w Bad Arolsen. Przechowywane w zasobie Archiwum Narodowego w Krakowie zbiory Ukrainików przybliżyła w swoim wystąpieniu Iwona Fischer z Archiwum Narodowego w Krakowie.
Iwona Fischer (ANK) wygłasza referat na temat archiwaliów ukraińskich z lat 1919-1921 w zasobie Archiwum Narodowego w Krakowie, fot. Monika Cołbecka i Hubert Mazur.
Zgromadzeni goście mieli okazję także zwiedzić nowy gmach Archiwum Narodowego w Krakowie przy ul. Rakowickiej 22E oraz obejrzeć wystawę „Rząd na emigracji, Kancelaria poza krajem”, prezentującą materiały związane z działalnością rządów Ukraińskiej Republiki Ludowej w Tarnowie z lat 1917-1922, przechowywane w krakowskim Archiwum.
Wystawa „Rząd na emigracji, Kancelaria poza krajem”, fot. Małgorzata Multarzyńska-Janikowska, Lilianna Pochwalska.
Wystawa jest dostępna dla wszystkich odwiedzających w nowym budynku Archiwum przy ul. Rakowickiej 22 E do 6 listopada 2021 r. Prezentuje ona między innymi, jak wyglądały pierwsze ukraińskie banknoty, jak sporządzano matryce do ich druku, jak pakowali je w pliki i paczki urzędnicy bankowi. Zobaczyć można także kolekcję pieczęci i stempli, używanych przez kolejne rządy – od tych najważniejszych (np. ministerstw) do pomocniczych (np. do badań lekarskich). Karty pocztowe, fotografie żołnierzy ukraińskich, broszury i nielicznie zachowana dokumentacja, dopełniają obraz funkcjonowania rządów ukraińskich w Polsce i tułaczki jego urzędników.
—
Organizatorami konferencji byli: Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie oraz Archiwum Narodowe w Krakowie. Wydarzeniu patronował również Minister Spraw Zagranicznych prof. Zbigniew Rau.
Szczegółowy program dostępny jest na stronie konferencji.